Obserwuj nas

Komentarze są obecnie wyłączone

Komentarze   

# alina 13 lat temu
Myślicie że jak sypniecie cytatami z paru starych ksiąg, to zrazicie ludzi do kościoła? Kobieta musi być skromna musi hamować żądze, a że jej ciało bardziej niż meskie poddaje się wpływą natury to kościół musi ją upominać. My nosimy w sobie dzieci ale jak dziwki puszczać się nie możemy a teraz to każda myśli o seksie i antykoncepcji. Łamiecie naturalne prawo.
# nito 12 lat temu
poddaj się lepiej WPŁYWOM słownika języka polskiego, bo ... wiesz, jaka kultura języka, taka głowa
# lucyfer 13 lat temu
są tacy, którzy powinni zajmować się tylko odmawianiem koronek
# pipiii 13 lat temu
albo rzuć podpaski
# lucyfer 13 lat temu
przypadkiem nie miało być "żuć podpaski"? Taki tekst można było usłyszeć w South Parku. Rzucić podpaski też można. Pytam, bo mnie to zaintrygowało
# pipiii 13 lat temu
oj tam, oj tam. ortografia phi
# win 13 lat temu
oj alina, alina, dobrą czynisz posługę. ale już starczy, bo kobiety są od noszenia dzieci, a nie od myślenia i przeglądania Internetu.
# Anna_Bella 13 lat temu
Chyba autorka tekstu skończyła swą edukację na czasach wczesnego średniowiecza i przeoczyła dalszy rozwój filozofii i kultury - również Kościoła. Kobieta - owszem - od wieków, jako słabsza fizycznie była na przegranej pozycji, ale jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności to w krajach ukształtowanych przez chrześcijaństwo przywraca się jej wartość jako człowieka równemu mężczyźnie. Choć długa jeszcze dla wielu droga, którzy zamiast współpracować z ośrodkami przyjaznymi kobiecie, wolą skupiać się na mniej chlubnych elementach historii, które każdy ruch społeczny, wolnościowy etc posiada. Choćby Rewolucja francuska, do której dziedzictwa odnosi się stal liberalizm, a więc i feminizm, działaczkę sufrażystek pozbawiła głowy. Także czekam na jakąś inteligentniejszą i głębszą analizę, nie zaś wyszukane fakty na poparcie z góry założonej tezy.
# zembril 13 lat temu
@Anna_Bella, gdzie kobieta-papież? Gdzie prawo kobiety do decydowania o swoim ciele?
Mieszasz zdobycze feminizmu z prawem kościelnym. Czego oczekujesz? Książki rozprawiającej się z pozycją kobiet? Takich jest wiele. Uczepiłaś się tematu i tego, że przytoczono fakty ze średniowiecze. Czy to złe? To fakty, to historia, to dziedzictwo koscioła. Lekcja historii każdemu się przyda.
Idąc Twoim tokiem rozumowania, to za kilkaset lat należy uznać III wojnę światową za nieznaczącą bzdurę. Uważasz, że cokolwiek może rozgrzeszyć kościół ze świętej inkwizycji, stosów, świętych wojen? I wreszcie, że możemy uznać Holocaust za maleńki wypadek przy pracy Hitlera, który w sumie był spoko gościem?
Przedawnienie, czy co?
# Anna_Bella 13 lat temu
@zembril
moja wypowiedź została źle zrozumiana, bo nie czepiam się przypominaniu historii, tylko braku kroku naprzód - wg artykułu wciąż siedzimy w średniowieczu.
tytuł artykułu brzmi "Nieczystość kobiet: miesiączka i Kościół Katolicki ". Albo trzeba by dodać do tytułu "w czasach głębokiego średinowiecza" albo jednak być konsekwentym i uraczyć czytelnika rzetelnym prześledzeniem dziejow wcześniejszych i dalszych.
Nie wiem, też skąd pomysł, że w dalszym rozumowaniu trzeba kogoś rozgrzeszać, czy to Kościół, czy Hitlera (choć Kościół przynajmniej czasem stara się przepraszać a Hitler uciekł w samobójstwo, ale to inna kwestia).
Po prostu wkurzające, kiedy człowiek zachęcony tytułem spodziewa się czegoś rzetelnego, a otrzymuje znane od wieków i wciąż przytaczane te same fakty.
# Anna_Bella 13 lat temu
Ciekawe jest dla mnie takie słowo jak "ewolucja" czy to Kościoła czy całych kultur. Niewiele było kultur, w których kobiety nie były traktowane gorzej od mężczyzny, poza społecznościami matriarchalnymi - to już dawno wiemy z lekcji historii. Ciekawym jest natomiast rozwój ludzkości przez te kilka tysięcy lat - oto kobieta ze stworzenia rzadko mającego coś do powiedzenia (choć zdarzały się faraonowe/królowe etc) zaczyna być traktowana jak człowiek (równy w swych prawach mężczyźnie). I to na dodatek w krajach tzw. chrześcijańskich. choć zdarzył się tym krajom także Hitler wybitnie nie przysługujący się poszanowaniu godności kobiety ... Ale może bez sensu to wszystko piszę, bo i tak wygodne stereotypy o każdym kto śmie nieskrytykować bezmyślnie Kościoła będą górą? Bez względu na wyznawany światopogląd...
# Anna_Bella 13 lat temu
W każdym razie, czekam na jakieś dokończenie tego artykułu, bo zagadnienie jest ciekawe ;)
# M.R. 13 lat temu
Zgadzam się, że temat frapujący. Nie wiem, czy będzie kontynuowany. Zebranie materiału to by było spore wyzwanie.
W zasadzie, w interesie kościoła leży publiczne rozprawienie się z jego przeszłością. Które doktryny straciły swoją aktualność? Co je zastąpiło?
Tytuł, jak to zwykle bywa, tylko jest namiastką tematu. Temat zachowany, choć obejmuje najmroczniejsze czasy kościoła.
Jak teraz kościół definiuje kobiecość? Trudno powiedzieć, ale wciąż ogranicza prawa kobiet, choćby prawo do samostanowienia o swoim ciele. Jest duży chaos, bo jeszcze w latach 90 ubiegłego wieku, księża i katecheci prawili różne zabobony (nie wiem jak jest teraz). To jednak jednostki, ale to pokazuje, że kwestia kobiet nie jest uporządkowana, a przynajmniej hierarchom kościoła mało na tym zależy.
# win 13 lat temu
widzę, że i Anna_Bella czyni dobrą posługę :-x. Mówiąc o rozwoju filozofii masz na myśli "filozofię" kościoła? Ciekawe co zdegradowało rolę kobiety, by teraz wspaniałomyślnie naprawiać to co zostało spierdolone?
# zembril 13 lat temu
*II Wojna Światowa, a nie III

przepraszam za pomyłkę, ale mi się klawisz za długo przytrzymał

@win, są równi i równiejsi, a owieczki i tak pójdą tłumem za pasterzem
# Mikołaj teolo 13 lat temu
Ale brednie.! HAHA!
# Carina 12 lat temu
Jak tak czytam te Wasze niektóre wypowiedzi to aż mi ręce opadają, tragedia! Taka lekcja historii i komentarze na ten temat tylko mnie utwierdzają w tym że mam słusznie negatywne nastawienie do kościoła i ludzi fanatycznie religijnych!!!
# Katolik_27l 12 lat temu
Nie sądziłem, że parodie kobiet określające się mianem feministek są tak bezdennie głupie. Cały artykuł to jedna wielka manipulacja. Stanowiska Kościoła i Nowy Testament są tu razem pomieszane z prawami Starego Testamentu! Przytaczane są tu także wybrane postanowienia synodów od wieków już nie obowiązujące. Kobieta jest w Kościele Katolickim wyniesiona znacznie wyżej niż mężczyzna - Matka Mesjasza zwanego Jezusem z Nazaretu. No ale czego to się nie robi by oczernić Kościół i dla spokoju własnego sumienia nazywać wszystkie brudy (masturbacja, cudzołóstwo, zabijanie dzieci) wielkim dobrem i zwycięstwem człowieka. I tak ci którzy to robią odpowiedzialność za to wezmą czy tego chcą czy nie.
# krotik 12 lat temu
artykuł jest o przeszłości kościoła i powołuje się na prawdziwe prawa kościelne i jego doktryny z minionych czasów - zatem to nie manipulacja. Dlaczego Katoliku_27l uważasz przytaczanie postanowień dawnych synodów za manipulację? Czy manipulacją jest więc historia? Czy tylko historia kościoła według Ciebie powinna być tajemnicą? Czy wojny krzyżowe, podboje i mordy w imię Pana i święta inkwizycja powinny zniknąć z kart historii bo noszą znamiona manipulacji? Kościół ma być bez historii, a może i bez winy?