Najczęściej stosowane są wzierniki dwułyżkowe (na rycinie przedstawiono wzierniki Cusco). Wykonane są one z metalu lub tworzywa sztucznego (jednorazowe).
Prawidłowe wykonanie tego badania wymaga od lekarza pewnego doświadczenia. Ręką ważniejszą dostarczającą więcej informacji jest ręka zewnętrzna. Najczęściej do pochwy wprowadza się dwa palce choć w badaniu ambulatoryjnym zupełnie wystarczający może być tylko jeden palec.
Pozycja leżąca na plecach jest najwygodniejsza dla pacjentki, lekarze również najczęściej zalecają tę pozycję do badania.
Badanie to nigdy nie powinno być pominięte, niezależnie od zgłaszanych dolegliwości. Wiele nowotworów, wywodzących się z narządów rodnych, może formować się w masywne twory, wychodzące poza obręb miednicy, a czasami wyczuwalną strukturą okazuje się nierozpoznana ciąża.
Lekarz podczas każdej okresowej kontroli nie powinien pominąć badania gruczołów sutkowych. Badanie to pozwala wykryć objawy ciąży, laktację, wyczuwalne w badaniu palpacyjnym guzy. Rak gruczołu sutkowego występuje częściej niż rak narządów rodnych.