Obserwuj nas

Łyżki wziernika rozchyla się dopiero po wprowadzeniu go do pochwy - umożliwia to obejrzenie szyjki macicy, pobranie z niej rozmazu cytologicznego czy też posiewu bakteriologicznego. We wziernikach metalowych można, za pomocą nakrętki, utrzymywać stałe położenie łyżek.

1. Wziernik wprowadza się do szpary sromowej obrócony o 45 stopni. Umożliwia to jak najdelikatniejsze jego założenie.

2. Po całkowitym wprowadzeniu do pochwy delikatnie rozchyla się łyżki tak, aby szyjka znalazła się pomiędzy nimi. Warunkiem niezbędnym jest dobre oświetlenie w trakcie badania.

 

Wziernik Sima (wziernik "kaczy-dziób")
Stosowany jest do oglądania przedniej ściany pochwy i szyiki macicy, uwidacznianych poprzez ucisk wziernika na tylna ścianę i krocze.

Na rycinie przedstawiona jest pacjentka w pozycji Sima ( pozycja półpronacyjna), która jest użyteczna przy ocenie przedniej ściany pochwy ( np. przy podejrzeniu przetoki).

Wziernik Fergusona
- jest metalową rurą i, chociaż wychodzący z użycia, może okazać się niezastąpiony w przypadku wyraźnego obniżenia ścian pochwy. U pacjentek tych ściany pochwy zapadają się pomiędzy rozchylonymi łyżkami wziernika dwułyżkowego, co znacznie utrudnia uwidocznienie szyjki macicy. Na rycinie przedstawiono pacjentkę w pozycji bocznej, która czasami ułatwia ocenę szyjki macicy, gdy jest ona trudna do uwidocznienia w pozycji grzbietowej.

 

źródło: "Ginekologia Ilustrowana" A.D.T. Govan, D. McKay Hart, Robin Callander

Komentarze są obecnie wyłączone