Obserwuj nasCzym jest błona dziewicza?

To niewielki fragment błony śluzowej otaczający wejście do waginy. Jest ona zbudowana z kolagenowych i elastycznych włókien tkanki łącznej. Wygląd błony dziewiczej jest cechą osobniczą. Jedyną nieprawidłowością anatomiczną jest całkowite zarośnięcie błony dziewiczej, uniemożliwiające odprowadzenie na zewnątrz organizmu wydzielin z waginy.

Istnieje wiele anatomicznych odmian prawidłowej błony dziewiczej u dziewcząt. Ze względu na kształt otworu rozróżnia się błonę: pierścieniowatą, półksiężycowatą, strzępiastą, płatowatą, mięsistą, sitowatą. Wygląd błony dziewiczej zależy od różnych czynników, między innymi genetycznych, zmian wrodzonych, wpływu hormonów, czy przebiegu procesu gojenia się po urazie lub zakażeniu. W czasie wzrostu organizmu od niemowlęctwa do okresu dojrzewania, błona dziewicza zmienia swój wygląd i grubość. W okresie dojrzewania, pod wpływem wzrostu stężenia estrogenów, staje się grubsza i bardziej postrzępiona.


Po co kobiecie błona dziewicza?

Błona dziewicza (inaczej cnota) niesłusznie stała się kryterium oceny „dziewictwa”. Znane są przypadki nie wytworzenia się błony dziewiczej. U 20% kobiet defloracji (przerwaniu błony dziewiczej) nie towarzyszy krwawienie. Bywają też kobiety, których błona dziewicza nie ulega uszkodzeniu po odbyciu stosunku płciowego.
Jak widać błona dziewicza nie jest atrybutem dziewicy.
Natura wyposażyła w nią kobiety po to, by chronić dziewczynkę i jej wewnętrzne narządy płciowe przed działaniem szkodliwych czynników mogących w przyszłości uniemożliwić jej  urodzenie dziecka. Chodzi tu o ochronę przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, czy ciałami obcymi.

Hymen – błona i grecki bóg

Błona dziewicza określana jest z języka greckiego terminem hymen. W grece błona dziewicza dzieli nazwę z bóstwem. W mitologii greckiej Hymen to patron małżeństwa i uroczystości weselnych.

 

Komentarze są obecnie wyłączone

Komentarze   

# Kasia 9 lat temu
Dla mnie "dziewictwo" to przede wszystkim wymiar duchowy; nie tylko w przypadku osób które nie podjęły współżycia ale i "wtórne" czyli w przypadku osób trwających w abstynencji...
nie kawałek błony który nieraz pęknie dopiero przy porodzie...
# Asia 9 lat temu
przypomniała mi się dyskusja o "technicznych dziewicach".
# triger 9 lat temu
@LadyFreakish te analne potwory to całkowita pomyłka. Dziewictwo to niewinność i zaczyna się ona w głowie, a kończy na doświadczeniu. Jeśli nie ma się doświadczeń seksualnych jest się dziewicą/prawiczkiem. Anatomiczny detal w kroku u seryjnej lodziary nie uczyni z niej niewiniątka.
# Maciuszkowaty 8 lat temu