wagina logo

Błona dziewicza

 • Napisane przez  mrymru
 • Posted on:  czwartek, 29 lipiec 2010 | Komentarzy (4)

Błona dziewicza (z greckiego hymen)– zbędna czy potrzebna? Po co w ogóle istnieje i skąd tyle wokół niej zamieszania?błona dziewicza - hymenCzym jest błona dziewicza?

To niewielki fragment błony śluzowej otaczający wejście do waginy. Jest ona zbudowana z kolagenowych i elastycznych włókien tkanki łącznej. Wygląd błony dziewiczej jest cechą osobniczą. Jedyną nieprawidłowością anatomiczną jest całkowite zarośnięcie błony dziewiczej, uniemożliwiające odprowadzenie na zewnątrz organizmu wydzielin z waginy.

Istnieje wiele anatomicznych odmian prawidłowej błony dziewiczej u dziewcząt. Ze względu na kształt otworu rozróżnia się błonę: pierścieniowatą, półksiężycowatą, strzępiastą, płatowatą, mięsistą, sitowatą. Wygląd błony dziewiczej zależy od różnych czynników, między innymi genetycznych, zmian wrodzonych, wpływu hormonów, czy przebiegu procesu gojenia się po urazie lub zakażeniu. W czasie wzrostu organizmu od niemowlęctwa do okresu dojrzewania, błona dziewicza zmienia swój wygląd i grubość. W okresie dojrzewania, pod wpływem wzrostu stężenia estrogenów, staje się grubsza i bardziej postrzępiona.


Po co kobiecie błona dziewicza?

Błona dziewicza (inaczej cnota) niesłusznie stała się kryterium oceny „dziewictwa”. Znane są przypadki nie wytworzenia się błony dziewiczej. U 20% kobiet defloracji (przerwaniu błony dziewiczej) nie towarzyszy krwawienie. Bywają też kobiety, których błona dziewicza nie ulega uszkodzeniu po odbyciu stosunku płciowego.
Jak widać błona dziewicza nie jest atrybutem dziewicy.
Natura wyposażyła w nią kobiety po to, by chronić dziewczynkę i jej wewnętrzne narządy płciowe przed działaniem szkodliwych czynników mogących w przyszłości uniemożliwić jej  urodzenie dziecka. Chodzi tu o ochronę przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, czy ciałami obcymi.

Hymen – błona i grecki bóg

Błona dziewicza określana jest z języka greckiego terminem hymen. W grece błona dziewicza dzieli nazwę z bóstwem. W mitologii greckiej Hymen to patron małżeństwa i uroczystości weselnych.

 

Wagina jak łyk wina. Rozkoszuj się nią ze znajomymi ekstatycznie, orgiastycznie.
4.3 na 5 na podstawie 215 głosów

Komentarze są obecnie wyłączone

Komentarze   

Kasia
# Kasia 14 lat temu
Dla mnie "dziewictwo" to przede wszystkim wymiar duchowy; nie tylko w przypadku osób które nie podjęły współżycia ale i "wtórne" czyli w przypadku osób trwających w abstynencji...
nie kawałek błony który nieraz pęknie dopiero przy porodzie...
+2
Asia
# Asia 14 lat temu
przypomniała mi się dyskusja o "technicznych dziewicach".
+2
triger
# triger 14 lat temu
@LadyFreakish te analne potwory to całkowita pomyłka. Dziewictwo to niewinność i zaczyna się ona w głowie, a kończy na doświadczeniu. Jeśli nie ma się doświadczeń seksualnych jest się dziewicą/prawiczkiem. Anatomiczny detal w kroku u seryjnej lodziary nie uczyni z niej niewiniątka.
+3
Maciuszkowaty
# Maciuszkowaty 13 lat temu
:-x:-x:-x:cry::cry::cry::sigh::sigh::sigh::oops::oops::oops:
-1
 • Seks i antykoncepcja
  Nie pieszczoty, nie wyrafinowana gra wstępna, nie przystojny mężczyzna, a smrodek pewnego grzybka potrafi dać kobiecie orgazm. Ot tak, bez
  3
 • 1
 • / 1
 • Kultura przez duże "K"
  Wystrugać dildo na własny użytek czy zająć się chałupniczą produkcją sztucznych penisów? - Mając w rękach Dildomaker możemy łatwo nadawać różnym
  6
 • 1
 • / 1
 • Czasem traktowana jak odpowiednik penisa, ale nie ma z nim wiele wspólnego, nie pełni funkcji wydalniczych ani wydzielniczych. - Łechtaczka organ
  Anatomia i fizjologia kobiety
  30
 • 1
 • 1
 • / 1

Nasza WAGINA używa sobie na ciasteczkach. Jeśli Ci to nie przeszkadza kliknij