Obserwuj nas


Niemiecki dziennik ten fenomen nazywa "przeżytkiem prawnym XIX wieku". Wtedy we włoskim prawie karnym wiek uprawniający do współżycia seksualnego wynosił właśnie 12 lat. W 1929 roku podpisano tzw. traktaty laterańskie, kończące długi spór między papiestwem a władzami Włoch. Wtedy też Watykan przyjął włoski kodeks karny.

Od tej pory prawo włoskie uległo licznym zmianom, np. zlikwidowano karę śmierci, a także, podniesiono do 14 lat  granicę wieku uprawniającą do współżycia seksualnego. W tym aspekcie prawo watykańskie pozostało jednak w niezmienionym kształcie

Kwestia wywołuje gorące spory wśród prawników. Niektórzy, jak np. profesor Manfred Nowak z Wiednia, uważają, że kościół rzymskokatolicki świadomie utrzymuje wiek przyzwolenia na tak niskim poziomie. Podobne przepisy obowiązują w innych o silnej tradycji katolickiej - Malcie czy w Hiszpanii. W tym ostatnim kraju, zaznacza gazeta, dopiero osiem lat temu podniesiono wiek przyzwolenia z 12 do 13 lat.

Kościół katolicki pogrążył się w kryzysie w wyniku ujawnienia licznych seksualnych skandali - przypomina gazeta. Do wielu nadużyć, w Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Holandii, Irlandii czy USA doszło wiele lata temu. Krytyki nie ustrzegł się także sam papież Benedykt XVI, któremu zarzucano, że podjął żadnych konkretnych kroków przeciwko księżom-pedofilom, gdy pełnił funkcję arcybiskupa Monachium. Watykan oficjalnie odrzuca wszystkie zarzuty.

23 kwietnia mieszkaniec amerykańskiego stanu Illinos złożył pozew przeciwko papieżowi. Mężczyzna, który w dzieciństwie był ofiarą duchownego-pedofila, żąda ukarania Benedykta XVI za ukrywanie przestępstw księży i domaga się odtajnienia archiwów Watykanu.

źródło: inopressa.ru

Komentarze są obecnie wyłączone

Komentarze   

# wolny myśliciel 9 lat temu
:ooo: . A ja tyle kombinowałem z wyjazdami do Tajlandii "na niemieckiego turystę" ;-).
# mrymru 9 lat temu
teraz już znamy przyszły kierunek migracji pedofilów
# Kasia 9 lat temu
p********* hipokryzja i obłuda. Z jednej strony gadanie o seksie wyłącznie w kontekście małżeństwa a z drugiej coś takiego...
# Januaria bez logowan 9 lat temu
Super! Wcale nie jest to hipokryzja, wcale nie oznacza umywania rączek w sprawie molestowania przez księży... Zwykli ludzie muszą przestrzegać przykazań, wielki i święty Watykan może sobie pozwolić na ich obejście.
# Anna_Bella 8 lat temu
Przyzwolenie na seks od 12 roku życia nie oznacza przyzwolenia na pedofile, ale na zawarcie małżeństwa w tym wieku - i tyle. Takich małżeństw nikt dziś nie zawrze, bo prawo państwowe na to nie pozwala? Więc w sumie archaizm - ale martwy