Naukowcy z Wake Forest Institute for Regenerative Medicine przez lata doskonalili technikę laboratoryjnej hodowli tkanek i narządów do celów transplantologicznych. Dziś ich zespół badawczy uchodzi za światowych liderów w dziedzinie medycyny regeneracyjnej i ma na koncie liczne sukcesy. W 1999 roku jako pierwsi na świecie z powodzeniem wszczepili ludzki narząd wyhodowany w laboratorium. Był nim pęcherz. Od tego czasu specjaliści z Wake Forest Institute wielokrotnie przeszczepiali „wyhodowane” waginy kobietom urodzonymi z wadami genitalnymi lub całkowitym brakiem pochwy. Równolegle do aktywnej pracy transplantologicznej naukowcy prowadzili badania nad laboratoryjnym wzrostem tkanek i narządów z ponad 30 różnych obszarów ciała.
Jak przebiega proces hodowli penisa?
Najpierw pobierany jest penis od dawcy. Później przy pomocy odczynników chemicznych organ ten jest „czyszczony” z większości komórek. Pozostawiony jest tylko kolagenowy szkielet, w którym umieszczane są małe fragmenty mięśni gładkich i tkanek śródbłonka biorcy. Metoda ta eliminuje ryzyko odrzucenia przeszczepu.
Ponieważ komórki pobierane są z genitaliów samca oznacza to, że procedura nie może być stosowana w chirurgii zmiany płci z żeńskiej na męską.
Bez wątpienia osiągnięcia zespołu Wake Forest Institute dają nadzieję na normalną sprawność seksualną mężczyznom z wrodzonymi wadami genitaliów i tym po przebytych urazach penisa.
Komentarze