wagina logo

Pierwotny brak miesiączki

Nieprawidłowy brak miesiączki to brak krwawienia wywołany przez jakieś określone nieprawidłowości. Brak miesiączki nie jest chorobą, lecz tylko objawem, czyli wykładnikiem jakiejś nieprawidłowej sytuacji. Zasadnicza różnica występuje pomiędzy dorosłymi kobietami, które nigdy nie miesiączkowały - pierwotny brak miesiączki (rzadko spotykany) - i pacjentkami, u których miesiączki zanikły po pewnym okresie ich występowania - wtórny brak miesiączki (sytuacja spotykana dość często wywoływana przez różne przyczyny).


PIERWOTNY BRAK MIESIĄCZKI
W praktyce ginekologicznej przyjęto kryteria graniczne dla rozpoczęcia diagnostyki
1 Brak miesiączki w wieku 14 lat połączony ze współistniejącym brakiem rozwoju wtórnych cech płciowych.
2 Brak miesiączki w 16. roku życia, niezależnie od prawidłowego wzrostu i rozwoju drugorzędowych cech płciowych.


BADANIE - lekarz powinien
1. Utwierdzić się co do braku cech dojrzewania.
2. Rozważyć możliwość wystąpienia defektów genetycznych
a. Sprawdzić cechy typowe dla zespołu Turnera
b. Pobrać krew na ocenę kariotypu
3. Wykonać badania oceniające sylwetkę hormonalną kobiety. Zalecane badania to ocena poziomu LH, FSH. TSH, GH, kortyzolu (jako wykładnika stężenia ACTH).
Ocena stężenia hormonu wzrostu nie jest konieczna we wszystkich przypadkach, powinna być ona wykonywana u pacjentek z niskim wzrostem.
4. Celowane zdjęcie RTG (lub tomografia komputerowa) przysadki mózgowej w celu wykluczenia guza.
5. Badanie ginekologiczne w znieczuleniu ogólnym w celu wykluczenia wad rozwojowych narządów płciowych. W niektórych przypadkach celowe fest wykonanie laparoskopii i pobranie wycinków z gonad.


LECZENIE:
Najlepiej pozostawić to w gestii endokrynologa. Szczególny akcent powinien być położony na wykluczenie niedoboru hormonu wzrostu, ponieważ dzieci są szczególnie wrażliwe na leczenie sterydami. Nieprawidłowe leczenie może zaprzepaścić szansę uzyskania prawidłowego wzrostu. Jeżeli podstawowym celem jest uzyskanie miesiączki, można zastosować cykliczna terapię estrogenami i gestagenami lub doustną antykoncepcję.

Niekiedy ma miejsce pozorny brak miesiączki. Nie obserwuje się krwawienia pomimo występowania cyklicznych dolegliwości. Ponieważ nie stwierdza się wypływania krwi miesiączkowej stan taki nazywany jest brakiem miesiączki (amenorrhoea). Jego przyczyną nie są jednak zaburzenia czynnościowe, lecz przegroda pochwowa lub całkowicie zarośnięta błona dziewicza.


Serwis Wagina dziękuje sklepowi Podwiązka - zmysłowy sexshop dla Pań i Panów.


Przykłady pozornego braku miesiączki:
- Krwiak pochwy (Krew gromadzi się tylko w poszerzone pochwie)
- Krwiak macicy (Krew gromadzi się w pochwie i macicy (oba narządy są poszerzone))
- Krwiak jajowodów (W zaawansowanych przypadkach również jajowody stanowią zbiornik dla krwi miesiączkowej.)

OBRAZ KLINICZNY
Pacjentki mają najczęściej około 17 lat i uskarzają się na pierwotny brak miesiączki oraz narastający ból w miednicy. W zaawansowanych przypadkach ciśnienie w rozdętej pochwie może prowadzić do zatrzymania moczu.
LECZENIE
Nacięcie i drenaż. Usuwana jest w ten sposób duża ilość zagęszczonej krwi. Jeżeli przegroda w pochwie była gruba, celowe może okazać się wykonanie następowej operacji plastycznej.


Wagina jak łyk wina. Rozkoszuj się nią ze znajomymi ekstatycznie, orgiastycznie.
4.9 na 5 na podstawie 102 głosów

Komentarze są obecnie wyłączone

Komentarze   

Guest
# Guest 14 lat temu
:sad:
0
 • Seks i antykoncepcja
  Nie pieszczoty, nie wyrafinowana gra wstępna, nie przystojny mężczyzna, a smrodek pewnego grzybka potrafi dać kobiecie orgazm. Ot tak, bez
  3
 • 1
 • / 1
 • Kultura przez duże "K"
  Wystrugać dildo na własny użytek czy zająć się chałupniczą produkcją sztucznych penisów? - Mając w rękach Dildomaker możemy łatwo nadawać różnym
  6
 • 1
 • / 1
 • Czasem traktowana jak odpowiednik penisa, ale nie ma z nim wiele wspólnego, nie pełni funkcji wydalniczych ani wydzielniczych. - Łechtaczka organ
  Anatomia i fizjologia kobiety
  30
 • 1
 • 1
 • / 1

Nasza WAGINA używa sobie na ciasteczkach. Jeśli Ci to nie przeszkadza kliknij