Obserwuj nasSpiralka - mała, prosta a mimo to bardzo droga

Wkładka wewnątrzmaciczna (wewnątrzmaciczna wkładka antykoncepcyjna, spiralka domaciczna, ang. Intra Uterine Device, IUD) to jedna z najczęściej stosowanych metod antykoncepcyjnych. Tradycyjna wkładka wykonana jest z polichlorku winylu lub innych biologicznie obojętnych tworzyw sztucznych. Dla zwiększenia skuteczności antykoncepcyjnej wkładki zawierają najczęściej miedź, srebro, złoto lub platynę. Dodatkowo spiralki mogą być wzbogacone o kapsułkę uwalniającą stopniowo progestagen (hormonalne wkładki wewnątrzmaciczne).
W Polsce ceny wkładek wahają się od 50 do kilkuset zł, a „założenie spirali” w prywatnym gabinecie ginekologicznym to wydatek powyżej 1tys.zł. Podobnie jest w USA, gdzie za możliwość korzystania z wkładki wewnątrzmacicznej trzeba zapłacić od 400 do 850$. To zawrotna kwota w porównaniu z ceną wytworzenia pojedynczej spiralki.

Bearina IUD – tania wkładka wewnątrzmaciczna

Absurdalna polityka cenowa firm farmaceutycznych stała się przyczynkiem do stworzenia artystycznego konceptu wkładki wewnątrzmacicznej. Bearina, prototyp spiralki autorstwa Kadushina, wymiarami i składem odpowiada tradycyjnej spiralce miedzianej - artysta w elastycznej obejmie z tworzywa umieścił jednocentówkę, jako element miedziany, a do całości przypominającej głowę uroczego misia przymocował nylonowy sznureczek. Koszt wytworzenia Beariny to zaledwie 1,25 € . Prototyp spiralki nie jest przeznaczony do użytku, gdyż średnica jednocentowej monety może utrudnić aplikację przez kanał szyjki macicy.
Jednak Bearina to nie tylko artystyczna konfrontacja z zachłannym przemysłem farmaceutycznym, ale też punkt wyjścia do stworzenia taniej wkładki wewnątrzmacicznej. Wystarczy tylko zastąpić symboliczną monetę węższym elementem miedzianym, by Bearina mogła stać się w pełni funkcjonalną wkładką wewnątrzmaciczną. Tanie i proste. Ronen Kadushin postanowił ułatwić prace nad niedrogą spiralką i uczynił Bearinę projektem otwartym. W ten sposób artysta stawił czoło agresywnej polityce firm farmaceutycznych, które jedynie dla kontroli cen i dostępności produktów strzegą własności intelektualnych.

Bearina IUD, jako otwarty projekt, promuje współpracę i darmowe dzielenie się wiedzą. Każdy ma szansę pracować nad rozwojem i poprawą projektu Kadushina. Wszelkie niezbędne informacje na temat Beariny i jej prototypy są udostępnione przez artystę (ronen-kadushin.com).

 

Komentarze są obecnie wyłączone

Komentarze   

# olga borgia 8 lat temu
sumarycznie spiralka wychodzi taniej od pigułek. Z drugiej strony i tak jest to cena mocno zawyżona. Też chcę mieć firmę farmaceutyczną.
# lowell 8 lat temu
skoro to taki biznes, to założę w garażu firmę farmaceutyczną i gabinet gin. w jednym