Dolegliwości bólowe
- Napisał Administrator
- Posted on: sobota, 18 sierpień 2007 | Dodaj komentarz
Lekarz powinien spytać o lokalizację bólu i jego charakter - czy jest przerywany, czy ciągły oraz czy ma związek z fazą cyklu. Charakterystyczny dla miesiączki ból odczuwany jest w okolicy krzyżowej i w podbrzuszu, niekiedy promieniując w dół na uda. Konieczne jest różnicowanie tych dolegliwości z innymi przyczynami bólu brzucha - np. zapaleniem wyrostka robaczkowego.
Ból w plecach w okresie miesiączki (ucisk metalowej płyty na wnętrzności) ograniczony jest do okolicy krzyżowej i powinien być on różnicowany z bólem okolicy lędźwiowej, typowym dla chorób nerek, który w okresie miesiączki może ulec nasileniu w związku z charakterystycznym dla tego okresu przekrwieniem narządowym.
Należy koniecznie poinformować lekarza o występowaniu bólu przy współżyciu (dyspaurema). Lekarz podczas zbierania wywiadu powinien zapytać o ewentualność występowania dolegliwości bólowych podczas stosunku seksualnego. Jest to jedno z rutynowych pytań.
Jedną z metod oszacowania stopnia nasilenia bólu miesiączkowego jest ocena jego wpływu na codzienne życie pacjentki. Typowe dolegliwości miesiączkowe nie zmuszają kobiety do przerwania pracy. Jeżeli są, tak silne, że wywołują omdlenia lub wymioty, należy rozważyć istnienie ciąży ektopowej. Skręt torbieli jajnika daje silny, ciągły ból.
źródło: "Ginekologia Ilustrowana" A.D.T. Govan, D. McKay Hart, Robin Callander
Komentarze są obecnie wyłączone