wagina logo

Badanie brzucha


Zanim lekarz przystąpi do badania podbrzusza powinny być zbadane podżebrza w celu wykluczenia powiększenia wątroby i śledziony, czy też bolesności w rzucie pęcherzyka żółciowego.
Wybrany obraz

 

Badający powinien brać pod uwagę różne wewnątrzotrzewnowe narządy.
Zawsze lekarz powinien podjąć próbę wymacania nerek,które mogą ulec powiększeniu. Bolesność przy wstrząsaniu okolicy lędźwiowej sugeruje zakażenie dróg moczowych.
Wybrany obraz

Wybrany obraz

Wybrany obraz

Oglądaniem można rozpoznać kształt charakterystyczny dla dużych torbieli jajnika. Powłoki jamy brzusznej są nadmiernie zaokrąglone, skóra jest rozciągnięta a dotykiem można wyczuć drobne wibracje wywołane obecnością dużego zbiornika płynu.
Obecność wolnego płynu w jamie otrzewnowej- ascitu (przemawia najczęściej za złośliwym charakterem zmiany), daje cylindryczny zarys przekroju jamy brzusznej z nieco obniżonym napięciem górnej części powłok. Pępek jest uwypuklony. Po bokach jamy brzusznej słyszalny jest odgłos opukowy stłumiony, na szczycie zaś, w związku z obecnością pętli jelit - odgłos bębenkowy.


Po obróceniu pacjentki na bok, po około 30-u sekundach lekarz zaobserwować może wyraźną różnicę występowania odgłosu bębenkowego i stłumionego -?stłumienie zmienne".
Wybrany obraz

Bardzo otyłe pacjentki nie należą do rzadkości w ginekologii. Badanie palpacyjne jest niezwykle trudne, może być celowe przeprowadzenie go w znieczuleniu ogólnym. Znacznie większego znaczenia nabierają badania dodatkowe takie jak ultrasonografia, badania rentgenowskie oraz, o ile jest wykonalna laparoskopia.
Wybrany obraz

 

źródło: "Ginekologia Ilustrowana" A.D.T. Govan, D. McKay Hart, Robin Callander

 


Wagina jak łyk wina. Rozkoszuj się nią ze znajomymi ekstatycznie, orgiastycznie.
4.5 na 5 na podstawie 94 głosów

Komentarze są obecnie wyłączone

Komentarze   

marta95ks
# marta95ks 12 lat temu
Jeśli odczuwasz ostre bóle brzucha, powinnaś złożyć wizytę
pediatrze.
Wizyta powinna przebiegać następująco:
- lekarz osłucha cię
- gdy położysz się na leżance, odkryj brzuch
- lekarz będzie diagnozował ból przez naciskanie [ może się zdarzyć, że będzie naciskał raz mocno, raz lekko]
- gdy naciśnie w miejsce bolesne, możesz nieraz krzyknąć.
Lecz dzięki temu lekarz będzie wiedział, gdzie cię boli i
skieruje cię na dalsze badania
+1
MałgorzataMartaP
# MałgorzataMartaP 11 lat temu
Witam.
Ostatnio zauważyłam że co jakiś czas mam dziwnie twardą i trochę odstającą część brzucha, a dokładniej między pępkiem a prawym biodrem. i ciągnie się to prawie od żebra do do wzgórka łonowego. Co to może być?? jelito jakiś mięsień??
0
 • Seks i antykoncepcja
  Nie pieszczoty, nie wyrafinowana gra wstępna, nie przystojny mężczyzna, a smrodek pewnego grzybka potrafi dać kobiecie orgazm. Ot tak, bez
  3
 • 1
 • / 1
 • Kultura przez duże "K"
  Wystrugać dildo na własny użytek czy zająć się chałupniczą produkcją sztucznych penisów? - Mając w rękach Dildomaker możemy łatwo nadawać różnym
  6
 • 1
 • / 1
 • Czasem traktowana jak odpowiednik penisa, ale nie ma z nim wiele wspólnego, nie pełni funkcji wydalniczych ani wydzielniczych. - Łechtaczka organ
  Anatomia i fizjologia kobiety
  30
 • 1
 • 1
 • / 1

Nasza WAGINA używa sobie na ciasteczkach. Jeśli Ci to nie przeszkadza kliknij