Różni mężczyźni doświadczają różnych kombinacji wymienionych objawów. Także ich intensywność i czas trwania jest cechą osobniczą. Pewne jest to, że przebieg każdego epizodu POIS jest powtarzalny i u chorego objawia się za każdym razem w identyczny sposób. Pierwsze objawy występują od kilku sekund do kilku godzin po wytrysku i utrzymują się przez trzy do siedmiu dni. Warunkiem koniecznym wystąpienia dolegliwości u mężczyzn cierpiących na POIS jest ejakulacja i nie ma tu znaczenia droga prowadząca do wytrysku, może to być seks partnerski, może być masturbacja, a także polucje (inaczej zmazy nocne).
W przypadku części mężczyzn POIS objawia się już po ich pierwszej ejakulacji (pierwotne POIS), u innych zespół POIS daje o sobie znać w późniejszym etapie życia (wtórne POIS). W każdym przypadku symptomy muszą występować po każdym orgazmie lub przynajmniej w 90% orgazmów mężczyzny by zespół POIS mógł być zdiagnozowany.
Są pewne przesłanki wskazujące, że zespół POIS może być związany z przedwczesnym wytryskiem. Jedno z badań, w którym ankietowano 45 Holendrów cierpiących na POIS wykazało, że 56% z nich doświadcza przedwczesnych wytrysków.2 W badaniu tym przyjęto definicję przedwczesnego wytrysku jako ejakulację w czasie krótszym niż jedna minuta stosunku seksualnego.
Pierwsza wzmianka o POIS w literaturze fachowej pochodzi z 2002 roku. Dotąd pisma medyczne opisały zaledwie 50 przypadków zespołu POIS. Jednak na forach internetowych wzmianki o męskich dolegliwościach po orgazmie są częstsze od tych wykazanych w oficjalnych pismach medycznych. Jest wielce prawdopodobne, że wiele przypadków zespołu POIS nie zostało zdiagnozowanych lub nawet nie były one zgłoszone przez pacjentów.
Ostatnio medycyna zarejestrowała podobne symptomy chorobowe u kobiet po orgazmie. Póki co jest to nieznaczny procent przypadków, które wymagają dalszych badań.
Przyczyny występowania zespołu POIS wciąż nie są znane. Jedna z teorii tłumaczy POIS jako reakcję autoimmunologiczną lub alergiczną na męskie nasienie lub jeden z jego składników. Druga teoria sugeruje, że POIS jest efektem zaburzeń równowagi chemicznej w mózgu. U niektórych orgazm może pochłaniać znaczne ilości endogennych opioidów, prowadząc do stanu przypominającego odstawienie psychotropów.
Jak łatwo sobie wyobrazić POIS obniża jakość życia mężczyzn. Część z nich zmniejsza swoją aktywność seksualną, niektórzy rezygnują całkowicie z seksu pomimo braku problemów z libido i potencją. Bywa, że mężczyźni cierpiący na POIS organizują swoje życie intymne w ten sposób by poejakulacyjne dolegliwości nie zakłóciły im kariery zawodowej lub naukowej. POIS jest więc dużym problemem dla związku.
POIS, jako słabo poznane schorzenie, nie doczekało się jeszcze skutecznej metody kuracji. Pacjenci cierpiący na POIS byli traktowani wieloma lekami, począwszy od leków przeciwhistaminowych, poprzez niesteroidowe leki przeciwzapalne, po selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) i benzodiazepiny (leki przeciwlękowe, uspakajające, nasenne).
W jednym z laboratoriów podjęto się leczenia POIS przy pomocy kuracji odczulającej, w której męskie nasienie traktowane było jako alergen.3 Mężczyznom wstrzykiwano podskórnie ich własne rozcieńczone nasienie. Z czasem stopniowo podnoszono stężenie spermy w roztworze. W pierwszym roku terapii iniekcje wykonywano co dwa tygodnie. W kolejnych dwóch latach zastrzyki powtarzano co miesiąc. Dwóch pacjentów odnotowało redukcję objawów POIS po 15 i 31 miesiącach kuracji. W przypadku jednego z nich doszło do wydłużenia czasu stosunku z 20 sekund do 10 minut po 3 latach terapii. Badanie to należy uzupełnić o testy z użyciem placebo i zwiększyć próbkę danych by móc uznać je za wiarygodne.
-------
Literatura:
1. Post-Orgasmic Illness Syndrome: A Review
Hoang Minh Tue Nguyen, Areeg Bala, Andrew T. Gabrielson, Wayne J.G. Hellstrom,
2. Postorgasmic Illness Syndrome (POIS) in 45 Dutch Caucasian Males: Clinical Characteristics and Evidence for an Immunogenic Pathogenesis (Part 1)
Marcel D. Waldinger, Marcus M.H.M. Meinardi, Aeilko H. Zwinderman, Dave H. Schweitzer,
3. Hyposensitization therapy with autologous semen in two Dutch caucasian males: beneficial effects in Postorgasmic Illness Syndrome (POIS; Part 2)
Waldinger, Meinardi, Schweitzer