Strategie seksualne
- Napisał Administrator
- Posted on: piątek, 06 marzec 2009 | Komentarzy (4)
Skoro strategie seksualne kobiet i mężczyzn są skrajnie odmienne, to w jaki sposób udaje się im tworzyć niekiedy udane relacje?
Odpowiedzią są wyjątki od reguły. Mianowicie nie wszystkie kobiety są wierne, a nie wszyscy mężczyźni hołdują rozwiązłości seksualnej. Zawsze musiały istnieć panie zgadzające się na przelotne kontakty seksualne, aby panowie mogli wcielać w życie swoją strategię krótkoterminową. Podobnie strategia długoterminowa kobiet skazana by była na porażkę, gdyby nie istnieli mężczyźni skłonni do wierności. Dlaczego więc kobiety i mężczyźni zmieniają swe strategie seksualne? Wybierają tę drogę, ponieważ przynosi im ona konkretne korzyści, które w określonych okolicznościach przeważają nad kosztami.
Nawet dzisiaj kobieta swobodnie traktująca kontakty seksualne jest surowiej oceniana od identycznie postępującego mężczyzny.
Dlaczego więc kobiety decydują się na strategię krótkoterminową?
1. Hipoteza zasobów.
Kobieta, która utrzymuje kontakty seksualne z kilkoma mężczyznami, zjednuje sobie ich przychylność i może pozyskiwać z kilku źródeł ważne dla niej zasoby.
2. Hipoteza domniemanego ojcostwa.
Kobieta, utrzymując relacje seksualne z kilkoma mężczyznami, zaciera kwestię ojcostwa, tak by każdy jej partner poczuwał się odpowiedzialny za losy jej potomka. Uważa się, że zdrada może przynosić kobiecie określone korzyści. Kobieta, rozpoczynając relację seksualną z mężczyzną o wysokiej pozycji, może sobie zapewniać w czasie nieobecności stałego partnera chwilową ochronę.
3. Hipoteza zmiany partnera.
Przelotny romans może stać się okazją do pozyskania lepszego partnera, ale także pretekstem do zakończenia niesatysfakcjonującego stałego związku.
4. Hipoteza nabywania umiejętności pozyskiwania partnera.
Kobieta przez krótkie relacje nabywa umiejętności uwodzenia partnera stałego, a także precyzuje swoje oczekiwania względem niego.
5. Hipoteza dobrych genów.
Kobieta może dążyć do nawiązania krótkotrwałej relacji z mężczyzną wysoko sytuowanym, ponieważ dostarczy on jej potomstwu "dobrych genów". Taka hipoteza sprawdza się w przypadku kobiet o niskiej pozycji społecznej, które nie mają szans na stałe związać się z partnerem zajmującym wyższą pozycję w hierarchii społecznej. Tak więc kobieta pozostając w stałym związku z partnerem na swoim poziomie, może przez jeden taki romans, tudzież skok w bok, wyposażyć swoje potomstwo w lepsze geny.
6. Hipoteza manipulacji partnerem.
Zdrada jest często manifestacją, rewanżem na stałym partnerze, prowokacją służącą do wymuszenia na nim określonych zachowań.
Komentarze są obecnie wyłączone
Komentarze