Obserwuj nas
Nie jest nowiną, że w XIX wieku sprawy seksualności nie były publicznie poruszane jednak w zaciszu domowych ognisk seks, wbrew ogólnie przyjętym normom, był mniej występny i nieczysty.

Oto jak o seksie i seksualności kobiet wypowiadały się uczestniczki ankiety:

„Seks jest największym błogosławieństwem, jest piękny i cieszę się, że natura nas tym obdarowała” – kobieta urodzona w 1862r.

„Seks jest dla mnie naturalnym i fizycznym znakiem więzi duchowej i odnawianiem przysięgi małżeńskiej”. - kobieta urodzona w 1863r.

Nieco ponad połowa ankietowanych twierdziła, iż przed ślubem seks był dla nich wielką zagadką. Część kobiet oznajmiła, że wiedzę o seksie zdobyły „ z obserwacji zwierząt na farmach”.

35 ankietowanych przyznało iż pragnęły seksu, natomiast 34 kobiety potwierdziły, że przeżyły orgazm.

Dla połowy ankietowanych przyczyną odbycia stosunku seksualnego była obopólna przyjemność, natomiast  75% z nich przyznało, iż uprawia seks przynajmniej raz w tygodniu.

Ankieta dr Mosher przeprowadzona została na 50 lat przed ankietami Alfreda Kinsey’a, stanowiącymi część jego prac nad zachowaniami seksualnymi. Tym samym spisane przez dr Mosher intymne wyznania kobiet uważane są za pierwszą ankietę seksualną.

Dr Clelia Duel Mosher (pracownik naukowy Uniwersytetu Wisconsin oraz Uniwersytetu Stanford w Kalifornii) nigdy nie opublikowała wyników swoich badań. Dopiero w 1973 roku na notatki zmarłej w 1940 roku dr. Mosher natknął się historyk Carl Degler. Do czasu publikacji ankiety przez Stanford Magazine w 2010 r. była ona dostępna jedynie w kręgach akademickich.

 

Komentarze są obecnie wyłączone