Kobiety często borykają się z zaburzeniami w sferze seksualnej, a że ich problemy w alkowie nie manifestują się tak spektakularnie jak męskie, to często się o nich nie mówi. Przed problemami nie należy uciekać a stawiać im czoło. Zatem dziś o demonach w sypialni.
BRAK ORGAZMU
W praktyce ginekologicznej dość często można spotkać kobiety, które podają, że nigdy lub bardzo rzadko mają orgazm i nie odczuwają satysfakcji seksualnej. Nigdy nie zdarza się to u mężczyzn. U kobiet psychiczna satysfakcja ze współżycia nie może być niedoceniana, dominują jednak elementy fizykalne i orgazm jest naturalną reakcją na bodźce erotyczne. Brak orgazmu spowodowany jest brakiem dostatecznego pobudzenia seksualnego albo brakiem reakcji na pobudzenie.
BRAK POBUDZENIA SEKSUALNEGO
Teoretycznie spowodowane jest obniżeniem zdolności do przeżycia orgazmu związane z brakiem reakcji na bodźce seksualne. Może zostać zlikwidowane w wyniku odpowiedniej instrukcji i edukacji partnera. W czasie prowadzenia psychoterapii najtrudniej jest przezwyciężyć problemy ze wzajemnym porozumieniem się partnerów. Zaburzenia seksualne u mężczyzny (na przykład przedwczesny wytrysk) mogą wynikać z istniejących zaburzeń u kobiety.
BRAK REAKCJI NA POBUDZENIE SEKSUALNE
PRZYCZYNY PIERWOTNE
Wczesny uraz psychiczny
Zakazy religijne i społeczne wpojone w dzieciństwie
Poważne zaburzenia osobowości
Skłonności lesbijskie nierozpoznane lub nieujawnione
PRZYCZYNY WTÓRNE
Depresja poporodowa
Obawa przed ciążą
Presja męża
Bolesne współżycie
Choroby endokrynologiczne
OZIĘBŁOŚĆ PŁCIOWA
Termin ten obecnie niemodny, oznacza brak satysfakcji ze współżycia z partnerem. Obejmuje również nieakceptowaną obecnie, postawę kobiety wobec seksu. W czasie wizyty u lekarza kobiety wypowiadają skargi, które mogą być traktowane jak oziębłość: "Nie interesuje mnie mój partner", "Nie chcę współżyć, robię to tylko po to, żeby uszczęśliwić męża". Kobiety te są świadome braku fizycznej satysfakcji, przywiązują do tego dużą wagę brak reakcji narządowej stanowi dla nich duży problem. Przyczyną może być niewłaściwa postawa wobec mężczyzny, który nie zdaje sobie sprawy z problemów kobiety lub nie uznaje ich znaczenia.
POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU BRAKU ORGAZMU
PRZYCZYNY MECHANICZNE I FUNKCJONALNE
Przyczyny takie jak depresja poporodowa, obawa przed ciążą, miejscowe uszkodzenie pochwy są zwykle rozpoznawane w czasie badania ginekologicznego i skutecznie leczone we właściwy dla siebie sposób.
PRZYCZYNY PSYCHOLOGICZNE
Powinny być rozpoznawane przez psychologa klinicznego, w którego rękach pozostaje także leczenie. Zaleca się stosowanie terapii u obojga partnerów.
LECZENIE
Zarówno ginekolog jak i lekarz rodzinny mogą spełniać rolę terapeuty, jeżeli przyczyną jest brak wzajemnego porozumienia i zgody pomiędzy partnerami. Para małżeńska musi stawić, czoła zaistniałej w ich związku, trudnej sytuacji i szczerze, bez zahamowań przedyskutować wszystkie problemy.
Partnerzy muszą zaakceptować cel leczenia Jest nim wzajemne zaspokajanie potrzeb obojga partnerów, co z kolei wpływa na ich wzajemne przywiązanie i daje uczucie satysfakcji ze współżycia. O ile udaje się osiągnąć porozumienie, stopniowo wzrasta wrażliwość narządów płciowych na bodźce erotyczne. Kobieta uczy się, w jaki sposób uzyskać pobudzenie seksualne, a mężczyzna - kontroli nad swoimi reakcjami. Postępy leczenia powinny być dokładnie dyskutowane z terapeutą. Intensywna i skuteczna terapia wymaga właściwej motywacji ze strony małżonków, doświadczonego i zaangażowanego terapeuty oraz niemało czasu i cierpliwości.
Komentarze