wagina logo

Planowanie rodziny

Przejrzysty spis metod antykoncepcyjnych dla niej i dla niego. Więcej informacji możecie znaleźć w naszych artykułach lub też w fachowej literaturze. Warto też zasięgnąć opinii lekarza, przeanalizować za i przeciw i wybrać metodę najbardziej do nas dopasowaną. Styl życia, zdrowie, intensywność życia seksualnego, ilość partnerów, wiek, nasze oczekiwania i światopogląd są tymi czynnikami, które zwykle bierzemy pod uwage obok skuteczności danej metody antykoncepcji.

Pamiętajmy, że to my będziemy korzystać z danej metody antykoncepcji i nie pozwólmy sobie wciskać pigułki antykoncepcyjnyj, którą, powiedzmy, niby z przyzwyczajenia ginekolog przepisuje wszystkim swoim pacjentkom. Niestety często antykoncepcja hormonalna nie jest dobierana indywidualnie do pacjentki. Koncerny farmaceutyczne dbają o to, by zwiększać sprzedaż swoich produktów. Miejmy zatem ten smutny fakt na uwadze podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym.

KOBIETA


METODY MECHANICZNE
(mają stworzyć mechaniczną barierę dla plemników i uniemożliwić im dotarcie do komórki jajowej. Ich potężną zaletą jest to, że nie wpływają na krzepnięcie krwi, nie obciążają wątroby i nie rozregulowują gospodarki hormonalnej tak jak to się dzieje w przypadku środków hormonalnych. Część z nich chroni również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową)
1. Błona pochwowa (indeks Pearla 2-25)
2. Kapturek naszyjkowy (indeks Pearla 2-25)
3. Prezerwatywa dla kobiet

ANTYKONCEPCJA WEWNĄTRZMACICZNA
1. Wkładki plastikowe
2. Wkładki zawierające miedź
3. Wkładki z progestagenami

METODY NATURALNE
(czasochłonne, wymagające i sugerowane osobom zdrowym, o regularnych cyklach. Wszelkie nistandardowe wahania hormonów, stres, infekcje, nawet podróże, a już z pewnością choroby endokrynologiczne są czynnikami obniżającymi skuteczność tych metod)
1. Metoda termiczna Billingsa
2. Karmienie piersią (jeżeli dziecko karmione jest wyłącznie piersią) (bardzo ryzykowna metoda)
3. Obserwacja śluzu szyjkowego.
4. Metoda termiczna
5. Metoda objawowo-termiczna
6. Kalendarzyk cyklu
7. Zastosowanie tzw. komputerów cyklu

METODY CHEMICZNE - (indeks Pearla 6-26)
(są to tzw. środki plemnikobójcze, które mają za zadanie zmiejszyć ruchliwość plemników, stworzyć dla nich niekorzyste środowisko i w rezultacie uniemożliwić im podróż w kierunku komórki jajowej)
Środki te występują jako kremy, błony, pianki, żele, pesaria, gąbki (prawie wszystkie zawierają nanoxynol)

METODY IMMUNOLOGICZNE
Są wciąz jeszcze przedmiotem badań.

METODY HORMONALNE (indeks Pearla 0,01-0,54)
(są to metody, w których kobieta przyjmując hormony syntetyczne wprowadzana jest w stan przypominający menopauzę (środki bez estrogenów) lub ciążę (środki estrogenowo-progestagenowe))
Rodzaje antykoncepcji hormonalnej dla kobiet:
1. Doustna antykoncepcja hormonalna
a) tabletki estrogenowo-progesteronowe
b) tabletki zawierające tylko progestageny
c) Progestageny o przedłużonym działaniu
2. iniekcje
3. implanty podskórne
4. Dopochwowe (pierścienie zawierające estrogeny i progestageny)
5. plastry antykoncepcyjne
6. Antykoncepcja postkoitalna, in. antykoncepcja awaryjna (pigułka po)

METODY CHIRURGICZNE
1. Sterylizacja laparoskopowa
a) pierścienie
b) klipsy
c) diatermia bipolarna
2. Podwiązanie jajowodów

MĘŻCZYZNA

1. Prezerwatywa (jedna z najpopularniejszych metod, pozwalająca chronić również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Indeks Pearla kondomu wynosi 7-14. Szalenie ważne w skuteczności tej metody jest dobranie odpowiedniego rozmiaru prezerwatywy o czym dokładnie piszemy w artykule: Jak dobrać rozmiar prezerwatywy
2. Przecięcie lub podwiązanie nasieniowodów (in. wazektomia)
3. Vasalgel (niezwykle obiecująca i w pełni odwracalna metoda antykoncepcji dla mężczyzn. Wciąż znajduje się na etapie badań)
4. Tabletki doustne zawierające androgeny, metody immunologiczne (znajdują się w fazie badań).


!!! INDEKS PEARLA (WSKAŹNIK PEARLA) - DEFINICJA !!!

- jest miarą skuteczności danej metody antykoncepcji i jest proporcjonalny do prawdopodobieństwa zajścia w ciążę. Indeks Pearla określa ile kobiet, spośród 100 stosujących daną metodę antykoncepcyjną przez cały rok, zaszła w ciążę. Dla zobrazowania: indeks Pearla równy 2 oznacza, że ze 100 kobiet stosujących daną metodę antykoncepcji przez rok, dwie zaszło w ciążę. Zatem wskaźnik Pearla maleje wprost proporcjonalnie do wzrostu skuteczności metody antykoncepcyjnej (tj. mniejszy wskaźnik Pearla=większa skuteczność danej metody zapobiegania ciąży). Często indeks Pearla podawany jest jako przedział liczb, którego dolny zakres obrazuje wskaźnik Pearla dla kobiet/par stosujacych daną metodę prawidłowo i restrykcyjnie. Górny zakres tego przedziału to wartość indeksu Pearla dla kobiet/par, które w stosowaniu danej metody dopuszczały się błędów.

Wagina jak łyk wina. Rozkoszuj się nią ze znajomymi ekstatycznie, orgiastycznie.
5.0 na 5 na podstawie 146 głosów
mrymru

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer leo Phasellus ut vel tristique. Fermentum Aenean vitae et lobortis Sed id Nulla Suspendisse hac tincidunt. A In id lacinia mus augue Nunc aliquam scelerisque urna eget. Hac condimentum tincidunt Mauris pellentesque ultrices turpis Vestibulum Phasellus purus at. Nisl Quisque nibh tempor nec a rhoncus tortor cursus Vestibulum eget. Vestibulum lacus Integer Sed orci.

Komentarze są obecnie wyłączone

 • Seks i antykoncepcja
  Nie pieszczoty, nie wyrafinowana gra wstępna, nie przystojny mężczyzna, a smrodek pewnego grzybka potrafi dać kobiecie orgazm. Ot tak, bez
  3
 • 1
 • / 1
 • Kultura przez duże "K"
  Wystrugać dildo na własny użytek czy zająć się chałupniczą produkcją sztucznych penisów? - Mając w rękach Dildomaker możemy łatwo nadawać różnym
  6
 • 1
 • / 1
 • Czasem traktowana jak odpowiednik penisa, ale nie ma z nim wiele wspólnego, nie pełni funkcji wydalniczych ani wydzielniczych. - Łechtaczka organ
  Anatomia i fizjologia kobiety
  30
 • 1
 • 1
 • / 1

Nasza WAGINA używa sobie na ciasteczkach. Jeśli Ci to nie przeszkadza kliknij