Obserwuj nas
Antykoncepcja postkoitalna, stosowana w celu zapobiegania niechcianej ciąży po niezabezpieczonym stosunku płciowym, będzie dostępna bez recepty w Czechach od 28 listopada. Do zakupu tzw. antykoncepcyjnych pigułek „po” wystarczyć będzie jedynie okazanie dowodu tożsamości. Jedynym wyraźnym ograniczeniem sprzedaży jest wiek - bez recepty lek będą mogły kupować wyłącznie kobiety, które ukończyły 16 rok życia.

Dotychczas pigułki te wydawane były wyłącznie z przepisu lekarza.
Za jednym razem możliwy będzie zakup tylko jednego opakowania, a aptekarz będzie miał obowiązek wprowadzić dane klientki do bazy komputerowej.
Dodatkowo aptekarz zobowiązany będzie do poinformowania pacjentki o możliwych skutkach ubocznych oraz zwrócenia jej uwagi na fakt, że antykoncepcja postkoitalna może być stosowana tylko w nagłych wypadkach i nie należy traktować jej jako zamiennika regularnej antykoncepcji.

Pigułek „po” nie będzie można sprzedawać wysyłkowo, czyli na przykład w aptekach internetowych. Nie pojawiła się jednak żadna informacja na temat ewentualnych ograniczeń sprzedaży powyższych leków obcokrajowcom, czyli także Polki nie powinny mieć kłopotu z ich zakupem.

 

Komentarze są obecnie wyłączone

Komentarze   

# rynia 8 lat temu
Czechy to normalny kraj. W dużej mierze zawdzięczają to rozdziałowi pomiędzy państwem a kościołem, a u nas wciąż kościół to druga władza.
# Willy 8 lat temu
Cytuję rynia:
Czechy to normalny kraj. W dużej mierze zawdzięczają to rozdziałowi pomiędzy państwem a kościołem, a u nas wciąż kościół to druga władza.

Nie druga a pierwsza,bo co powie kler to jest święte i wszyscy trzęsą portkami, a to nikt taki wielki,jak tylko facet w kietce.Co za zacofanie i durnowata ciemnota.