Kanamara Matsuri przypada na pierwszą niedzielę kwietnia. W tym dniu mieszkańcy Kawasaki tłumnie wylegają na ulice i przyłączają się kolorowego korowodu. Pochód ten ze względu na obecność mnichów ma cechy procesji, ale jego barwność i towarzysząca mu muzyka bardziej przypominają paradę. W tym
Kanamara Matsuri - geneza
Kanamara Mastsuri zaczęto obchodzić w okresie Edo (1603-1867), wówczas to prostytutki odwiedzały świątynie, aby prosić bóstwa o ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Po modlitwach „panie lekkich obyczajów” nosiły po ulicach obraz Wielkiego Penisa. Wkrótce zwyczaj ten stał się bardziej powszechny i tego dnia mieszkańcy Kawasaki zwracali się do bóstw z prośbą o oczyszczenie, udane małżeństwo, szczęśliwe rozwiązanie i macierzyństwo, harmonię w związku i powodzenie w interesach.
Przyjęło się sądzić, że druga nazwa święta, Festiwal Stalowego Penisa, upamiętnia historię o uzębionej waginie (vagina dentata) i stalowym penisie. Otóż, kiedyś pewien ostrozębny demon usadowił się w waginie młodej dziewczyny i w noc poślubną pozbawił przyrodzenia jej małżonka. Ten przykry wypadek spotkał też drugiego mężczyznę, który poślubił nieszczęsną dziewczynę. Zrozpaczona udała się do kowala, który przy pomocy wykutego z żelaza penisa uczynił demona bezzębnym. Podobno to na pamiątkę tego wydarzenia w świątyni Kanamara czci się stalowe penisy.
Dziś Kanamara Matsuri jest atrakcją turystyczną. Jest nieco komercyjnie, jednak charakter święta się nie zmienił, a prośby prostytutek z okresu Edo są wciąż aktualne – dlatego też tego dnia zbierane są fundusze na walkę z wirusem HIV.
Komentarze