Obserwuj nas


Kanamara Matsuri przypada na pierwszą niedzielę kwietnia. W tym dniu mieszkańcy Kawasaki tłumnie wylegają na ulice i przyłączają się kolorowego korowodu. Pochód ten ze względu na obecność mnichów ma cechy procesji, ale jego barwność i towarzysząca mu muzyka bardziej przypominają paradę. W tym

dniu penis staje się obiektem czci, a falliczne przedmioty są motywem przewodnim Kanamara Matsuri. Penisy zdobią całe miasto – ich kształty znaleźć można na obrazach, w rzeźbach, dekoracjach, lizakach, ciasteczkach i w specjalnie powycinanych warzywach. Wielkie podobizny czczonego tego dnia fallusa znajdują swoje zaszczytne miejsca w przenośnych ołtarzach (mikoshi), niesionych przez 10 do 12 osób. Błogosławione penisy wraz z towarzyszącym im korowodem przemierzają ulice miasta wśród pieśni, tańców i ogólnej radości.

Kanamara Matsuri - geneza


Kanamara Mastsuri zaczęto obchodzić w okresie Edo (1603-1867), wówczas to prostytutki odwiedzały świątynie, aby prosić bóstwa o ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Po modlitwach „panie lekkich obyczajów” nosiły po ulicach obraz Wielkiego Penisa. Wkrótce zwyczaj ten stał się bardziej powszechny i tego dnia mieszkańcy Kawasaki zwracali się do bóstw z prośbą o oczyszczenie, udane małżeństwo, szczęśliwe rozwiązanie i macierzyństwo, harmonię w związku i powodzenie w interesach.

Przyjęło się sądzić, że druga nazwa święta, Festiwal Stalowego Penisa, upamiętnia historię o uzębionej waginie (vagina dentata) i stalowym penisie. Otóż, kiedyś pewien ostrozębny demon usadowił się w waginie młodej dziewczyny i w noc poślubną pozbawił przyrodzenia jej małżonka. Ten przykry wypadek spotkał też drugiego mężczyznę, który poślubił nieszczęsną dziewczynę. Zrozpaczona udała się do kowala, który przy pomocy wykutego z żelaza penisa uczynił demona bezzębnym. Podobno to na pamiątkę tego wydarzenia w świątyni Kanamara czci się stalowe penisy.

Dziś Kanamara Matsuri jest atrakcją turystyczną. Jest nieco komercyjnie, jednak charakter święta się nie zmienił, a prośby prostytutek z okresu Edo są wciąż aktualne – dlatego też tego dnia zbierane są fundusze na walkę z wirusem HIV.

 

 

 

Komentarze są obecnie wyłączone

Komentarze   

# bondzio 8 lat temu
co tam penisy na ulicach? U nas ciekawiej, bo mamy doroczną szopkę pod pałacem prezydenckim i to też na początku kwietnia.
# klark 6 lat temu
W Japonii świętują radośnie wiosnę, a u nas stado głupich pip wylega na Manifę i tak od lat lewaczki "walczą" o prawa kobiet na imprezach, pikietach i bibkach