Dotychczas żel antykoncepcyjny przetestowano w Stanach Zjednoczonych na 18 kobietach w wieku od 20 do 39 lat w czasie 7-miesięcznej kuracji. Nowa metoda okazała się skuteczna i dobrze tolerowana. Żadna z kobiet w czasie stosowania żelu nie zaszła w ciążę. U żadnej też nie pojawiły się skutki uboczne, jakie często występują przy przyjmowaniu tabletek, jak zwiększenie masy ciała czy kłopoty z cerą. Żel jest również bezpieczny dla kobiet karmiących piersią, ponieważ zawarte w nim hormony nie zaburzają laktacji
Szybko wchłaniający się żel, zawierający dawkę hormonów wciera się w skórę raz dziennie. Można aplikować go na uda, ramiona, ręce lub brzuch.
Kluczowym składnikiem żelu jest nestogeron, nowy typ syntetycznego progesteronu. Poza tym środek zawiera też estrogen identyczny z tym produkowanym przez organizm kobiety. Hormony zawarte w żelu antykoncepcyjnym działają poprzez interakcję z normalnym cyklem wytwarzania hormonów przez organizm.
Nowy środek antykoncepcyjny zostanie wprowadzony na rynek, jeśli dalsze testy kliniczne przyniosą pozytywne rezultaty.
Zgodnie ze światowymi badaniami Związku Planowania Rodziny, około 2 mln kobiet stosuje metody antykoncepcji, z których nie jest zadowolona. Być może wkrótce otrzymają one nową alternatywę wśród metod zapobiegania ciąży.
Komentarze