FAZA POBUDZENIA
Jest najdłuższą fazą stosunku płciowego. Faza pobudzenia trwa tym dłużej, im bardziej doświadczony jest mężczyzna, natomiast kobiety uczą się osiągać szczyt tej fazy w krótszym czasie.
KOBIETA
Rozszerzenie naczyń i przekrwienie w tkankach wrażliwych na bodźce.
Powiększenie sutków, otwiera się wejście do pochwy, zwiększa się ilość wydzieliny gruczołów przedsionkowych i pochwy wywołująca uczucie nawilżenia.
MĘŻCZYZNA
Wzwód członka może być przejściowy i powtarzać się, jeżeli ta faza się przedłuża. Kurczy się skóra moszny i mięśnie błony kurczliwej moszny powoduje to zbliżenie jąder do krocza.
INTROMISJA
Partnerzy wybierają pozycję do współżycia. Członek jest wprowadzany do pochwy. Jest to faza pobudzenia. Mężczyzna wykonując ruchy frykcyjne ma do pewnego momentu kontrolę nad czasem osiągnięcia orgazmu.
FAZA PLATEAU
Czynność serca przyspiesza się dwukrotnie, zaczyna wzrastać ciśnienie i częstość oddechów. Oboje partnerzy wykonują rytmiczne ruchy.
KOBIETA
Wzrasta przekrwienie tkanek. Skurcze więzadeł macicy (posiadają włókna nerwowe) powodują uniesienie macicy i przemieszczenie jej do pozycji pionowej zgodnie z kierunkiem osi miednicy. Rozszerza się kanał szyjki macicy. Na skutek miejscowego przekrwienia i obrzęku zwęża się 1/3 dolna część pochwy, natomiast górne 2/3 rozszerza się balonowato.
MĘŻCZYZNA
Wzrasta intensywność erekcji, następuje przekrwienie i powiększenie jąder. W cewce moczowej pojawia się płyn nasienny jako wynik stymulacji układu współczulnego nasieniowodów, pęcherzyków nasiennych i prostaty. W wydzielinie przedejakulacyjnej mogą być obecne plemniki.
ORGAZM
KOBIETA
Odczucia związane są ze skurczami macicy. U kobiet, potencjalnie, możliwe jest powtórzenie orgazmu (tzw. orgazm wielokrotny).
MĘŻCZYZNA
Mocny skurcz przesuwający się wzdłuż członka wywołuje wytrysk nasienia. Im większa jest objętość ejakulatu /po kilku dniach wstrzemięźliwości płciowej/, tym intensywniej jest odczuwany orgazm.
FAZA POSTCOITALNA LUB FAZA WYGASANIA
Tętno, częstość oddechów i ciśnienie tętnicze krwi szybko wracają do normy, pojawia się uczucie odprężenia i wyraźne pocenie.
Po około 5 minutach ustępuje obrzmienie i następuje całkowite rozluźnienie mięśni, ustępuje wzwód prącia. U mężczyzny, rzadziej u kobiety, pojawia się okres refrakcji, który może trwać różnie długo od kilku minut do kilku godzin, o ile nie dojdzie do powtórnej stymulacji.