wagina logo

Ella: pigułka antykoncepcyjna „5 dni po”

 • Napisane przez  julunga
 • Posted on:  piątek, 19 listopad 2010 | Komentarzy (10)

W Ameryce zespół doradczy Federalnej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) zezwolił na wprowadzenie na rynek pigułki „Ella”, umożliwiającej antykoncepcję postkoitalną 5 dni po stosunku. Decyzja zapadła jednogłośnie.
Nowa, produkowana przez francuską firmę HRA Pharma pigułka antykoncepcyjna chroni kobiety przed zajściem w ciążę nawet 5 dni po zbliżeniu. Antykoncepcja postkoitalna przeznaczona jest dla kobiet, które odbyły stosunek seksualny bez zabezpieczenia, lub też dla tych, które inne dostępne środki antykoncepcyjne zawiodły.ella - pigułka antykoncepcyjnaElla - działanie i skuteczność pigułki

Ella zabezpiecza przed niechcianą ciążą do 5 dni po stosunku, czyli w zasadzie działa jeszcze w okresie okołoimplantacyjnym. Pigułka hormonalna zawiera taką dawkę środków aktywnych, aby przezwyciężyć uruchomione już w tym momencie naturalne procesy w organizmie kobiety. Decyzja Federalnej Agencji ds. Żywności i Leków jest tym bardziej przełomowa, że pigułka „Ella” jest środkiem znacznie zmieniającym działanie progesteronu w ciele kobiecym. Tego typu leki nigdy wcześniej nie zyskały aprobaty FDA.  

Federalna Agencja ds. Żywności i Leków potwierdziła w testach wysoką skuteczność pigułki Ella.
Badania przeprowadzono na 1700 losowo wytypowanych kobietach:
- pierwsza grupa pań przyjmowała nową tabletkę o nazwie Ella
- druga grupa zastosowała dostępną obecnie antykoncepcję awaryjną o nazwie Plan B

Analiza wykazała, że wśród kobiet, które przyjęły pigułkę Ella prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wynosiło 1,8%, natomiast w grupie kobiet zażywających Plan B to prawdopodobieństwo było na poziomie 2,6%.
Skuteczność nowej pigułki jest więc zdecydowanie wyższa.

Jedyną wadą nowej metody antykoncepcji postkoitalnej jest jej brak skuteczności u kobiet otyłych, których indeks masy ciała (BMI) przekracza 30. Ten argument nie zniechęcił jednak zespołu doradczego FDA. Nie poparto także wniosku, który nakładałby na kobiety obowiązek uprzedniego wykonania testu ciążowego.

FDA stwierdziła również, że Ella charakteryzuje się bezpieczeństwem stosowania porównywalnym w zasadzie do obecnie legalnie sprzedawanych na rynku środków antykoncepcji awaryjnej.

Dotychczas w Stanach Zjednoczonych jedyna, dostępna dla kobiet antykoncepcja doraźna, to Plan B, czyli tzw. „pigułka 72 godziny po”, produkowana przez izraelską firmę Teva Pharmaceuticals. Sprzedawana jest ona bez recepty kobietom po 17 roku życia. Plan B wprowadzono do sprzedaży bez recepty po wieloletnich sporach z poprzednią republikańską administracją George'a W. Busha, która była niechętna farmaceutycznym środkom planowania rodziny. W końcu przystała na postulaty środowiska lekarskiego, jednak farmaceuta jest zobowiązany przy sprzedaży Planu B dokładnie sprawdzić wiek klientki.

Pigułka Ella będzie sprzedawana wyłącznie na receptę. Dystrybucją nowej pigułki w USA zajmie się firma Watson Pharmaceuticals, która zapowiada wprowadzenie jej do sprzedaży już w czwartym kwartale br.
Podobnie jak w przypadku Planu B, Ella wzbudziła głosy sprzeciwu i poważne dyskusje etyczne na temat granicy między antykoncepcją a aborcją. Decyzję o wprowadzeniu pigułki na rynek oprotestowały już m.in. Concerned Women, które  są przeciwne aborcji i utożsamiają pigułkę „Ella” z przerwaniem ciąży. Nie ulega jednak wątpliwości fakt, że Polki mogą nadal pozazdrościć Amerykankom łatwego dostępu do antykoncepcji awaryjnej.

 

Wagina jak łyk wina. Rozkoszuj się nią ze znajomymi ekstatycznie, orgiastycznie.
4.8 na 5 na podstawie 175 głosów

Komentarze są obecnie wyłączone

Komentarze   

łuna
# łuna 14 lat temu
u nas nawet nie chcą refundować zwykłych tabletek antykoncepcyjnych poza szkodliwymi wariantami starej generacji, a po tabletkę postkoitalną trzeba iść do lekarza i płacić za wizytę, potem za tabletkę, a są i tacy lekarze, co utrudniają życie kobietom
+7
jolanta
# jolanta 14 lat temu
dzieciobójcy. Kupujecie śmierć w pigułce. Nie mordujcie niewiniątek.
-23
kasia84
# kasia84 14 lat temu
lecz sie
+2
dzaga
# dzaga 14 lat temu
:-|niestety polska nie refunduje pigulek ani innych srodkow antykoncepcyjnych a nie wszystkie kobiety stac na wizyte za 100 zl minimum pigulki okolo 40 zl i wiecej wszystko kosztuje w innyck krajach sa refundowane ale nie w polsce a potem sie dziwic ze sa niechciane ciaze jestem za antykoncepcja tylko nie za cenami jakie sa w polsce
+4
Paulinka19
# Paulinka19 14 lat temu
istnieje coś takiego jak tabletki Cilest
kosztują 13 zł=.=
0
lukasz
# lukasz 14 lat temu
w tym kraju ludzie sa strasznie zacofani przede wszystkim intelektualnie. Mialem awaryjna sytuacje z dziewczyną. i Musialem przejechac 200km zanim znalezlismy normalnego lekarza. Bede mu za to wdzieczny do konca zycia. Jedyny normalny. Reszta to banda oszolomow. Traktowali nas jak zabojcow. Sredniowiecze panuje w 21 wieku w Polsce.
+3
agrafka
# agrafka 14 lat temu
Sama, jeszcze wczoraj miałam taka sytuację i byłam zmuszona do użycia tabletki bo "inna" antykoncepcja zawiodła. Dobre jest to że każdy lekarz "może" przepisać tę tabletkę, nawet dentysta, tylko nie każdy wyraża wolę, bo nie jest to jego obowiązkiem.. a szkoda. Od lekarza internisty usłyszałam że nie przepisze mi takiego leku "bo religia mu na to nie pozwala". Błagam więcej specjalistów z otwartym umysłem ! Przecież ta tabletka nie usuwa ciąży tylko nie pozwala do niej dojść i też nie zawsze. A jeśli pacjent jest już w ciąży to pozwala nawet na jej utrzymanie nie uszkadzając płodu. Więc o jakiej religii mowa, skoro to nie jest "aborcja".
Takie rzeczy awaryjnie powinny być dostępne w aptekach bez latania po lekarzach, tylko jak coś takiego uregulować, żeby nie było nadużyć? Pozostaje chyba tylko recepta..

Receptę dostałam.. od chirurga o_O
+4
mariusz
# mariusz 14 lat temu
niech te zabite dzieci śnią się wam po nocach. Bóg wam tego nie wybaczy. Polska jest krajem ludzi co mają sumienie i odrobinkę refleksji nad życiem. Wiemy co cenne i dlatego takie mordercze środki nie przejdą u nas. Zablokowali dopalacze i tego syfu też nie wpuszczą do Polski. A wy się nie parzcie jak zwierzęta
-16
olgaaa
# olgaaa 14 lat temu
nie odróżniasz aborcji od antykoncepcji postkoitalnej. Od zapłodnienia do implantacji mija kilka dni. Piekielnie dużo zygot w sposób naturalny nie ulega implantacji. Kobieta nawet nie wie, że doszło do zapłodnienia i że zapłodniona komórka opuściła w sposób naturalny jej organizm. Co za różnica, czy dzieje się to naturalnie, czy z pomocą środka?
0
studentka
# studentka 14 lat temu
Mariusz widzę, że Ty nie odróżniasz niezawisłego państwa od instytucji Kościoła. Sęk w tym, że czasy, kiedy były one ze sobą połączone, dawno już minęły. Możesz wierzyć w co chcesz, nikt Ci tego nie broni, ale państwo jest instytucją nieróżnicującą obywateli na chrześcijan lub niewierzących, prawo obejmuje wszystkich jako obywateli, a w związku z tym każdy powinien mieć dostęp do takich leków. A czy skorzystasz, czy nie, zależy od Ciebie. W końcu Bóg dał ludziom wolną wolę, czyż nie?
+5
 • Seks i antykoncepcja
  Nie pieszczoty, nie wyrafinowana gra wstępna, nie przystojny mężczyzna, a smrodek pewnego grzybka potrafi dać kobiecie orgazm. Ot tak, bez
  3
 • 1
 • / 1
 • Kultura przez duże "K"
  Wystrugać dildo na własny użytek czy zająć się chałupniczą produkcją sztucznych penisów? - Mając w rękach Dildomaker możemy łatwo nadawać różnym
  6
 • 1
 • / 1
 • Czasem traktowana jak odpowiednik penisa, ale nie ma z nim wiele wspólnego, nie pełni funkcji wydalniczych ani wydzielniczych. - Łechtaczka organ
  Anatomia i fizjologia kobiety
  30
 • 1
 • 1
 • / 1

Nasza WAGINA używa sobie na ciasteczkach. Jeśli Ci to nie przeszkadza kliknij