wagina logo

Najczęściej stosowane są wzierniki dwułyżkowe (na rycinie przedstawiono wzierniki Cusco). Wykonane są one z metalu lub tworzywa sztucznego (jednorazowe).
0
Prawidłowe wykonanie tego badania wymaga od lekarza pewnego doświadczenia. Ręką ważniejszą dostarczającą więcej informacji jest ręka zewnętrzna. Najczęściej do pochwy wprowadza się dwa palce choć w badaniu ambulatoryjnym zupełnie wystarczający może być tylko jeden palec.
0
Pozycja leżąca na plecach jest najwygodniejsza dla pacjentki, lekarze również najczęściej zalecają tę pozycję do badania.
0
Badanie to nigdy nie powinno być pominięte, niezależnie od zgłaszanych dolegliwości. Wiele nowotworów, wywodzących się z narządów rodnych, może formować się w masywne twory, wychodzące poza obręb miednicy, a czasami wyczuwalną strukturą okazuje się nierozpoznana ciąża.
2
Lekarz podczas każdej okresowej kontroli nie powinien pominąć badania gruczołów sutkowych. Badanie to pozwala wykryć objawy ciąży, laktację, wyczuwalne w badaniu palpacyjnym guzy. Rak gruczołu sutkowego występuje częściej niż rak narządów rodnych.
0
Lekarz powinien spytać o lokalizację bólu i jego charakter - czy jest przerywany, czy ciągły oraz czy ma związek z fazą cyklu. Charakterystyczny dla miesiączki ból odczuwany jest w okolicy krzyżowej i w podbrzuszu, niekiedy promieniując…
0
O co spyta Cię ginekolog? Na te pytania warto znać odpowiedzi. Przy udzielaniu ich nieoceniony może okazać się kalendarzyk z zanotowanymi przez nas informacjami o naszym cyklu. Starożytni Grecy wierzyli, że histeria jest wynikiem chorób macicy…
1
Wykresy stężeń trzech podstawowych estrogenów w okresie cyklu miesięcznego tj. estradiolu, estronu, estriolu, są do siebie prawie równolegle. Oznacza to, że zmiany w produkcji tych hormonów przebiegają też prawie jednoczasowo. Stosunek stężeń estronu i estradiolu, wynosi…
0
Począwszy od 5-tego dnia cyklu odbudowuje się błona śluzowa macicy. Proliferacji ulega zarówno zrąb endometrium jak i jego gruczoły, tworzące w tym okresie cylindrycznego kształtu cewy, wysłane nabłonkiem sześciennym, z wy-raźnie zaznaczoną błoną podstawną. Podścielisko tworzą…
0
FIZJOLOGIA CYKLU MIESIĄCZKOWEGO Podstawowym zjawiskiem zawiadującym fizjologicznymi zmianami w narządach płciowych kobiety jest cykliczny wzrost i dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych. Nabłonek wyścielający otrzewną przechodzi w obrębie jajnika w sześcienny nabłonek płciowy, pokrywający jajnik. Pod tą powierzchniową warstwą…
1

Nasza WAGINA używa sobie na ciasteczkach. Jeśli Ci to nie przeszkadza kliknij