wagina logo

Magdalena Frey: wagina, krew i inne kobiece sprawy

 • Napisane przez  Małgorzata Rychlewska
 • Posted on:  piątek, 30 lipiec 2010 | Komentarzy (8)

Prace Magdaleny Frey to społecznie zaangażowane fotomontaże, w których kobieta jest główną bohaterką. Ostentacyjnie obnażona, w ginekologicznych rozkrokach, odarta z tabu, pozbawiona niedomówień i intymności. Mięsista, krwista i dosłowna. W pracach artystki przewija się motyw wulwy (łac. vulva), waginy i krwi menstruacyjnej, a tematem przewodnim jest cielesność, fizjologia i seksualność kobiety, czyli wielkie kulturowe nieobecne.Girls Cut - Magdalena FreyMagdalena Frey, artystka urodzona w Graz w 1963 roku, absolwentka szkoły pielęgniarskiej. Jej pierwsze prace fotograficzne powstały w 1985 roku. Frey tworzy, zdaniem L. A. Hartl, „fotograficzne studia biograficzno-socjokulturowe”, bliskie tematyce feministycznej. Prace Frey ukazują kobietę w wielu odsłonach. Funkcjonuje ona jako dziewczynka, ciężarna, matka, rekonwalescentka w szpitalu, staruszka, postać z gry komputerowej, czy mityczna bogini Wenus. Wielopoziomowość i wielowątkowość służy Frey do przedstawienia uwikłania kobiety w społeczne role i stereotypy. Fotografie emanują zbliżeniami kobiecego łona, eksponują krew menstruacyjną, ukazują twarze umierających. Często w tych surrealistycznych fotokolażach zaakcentowana jest wagina, a także celebrowane w różnych kulturach krwawe rytuały z nią związane, jak nacinanie, czy zaszywanie (obrzezanie kobiet, klitoridektomia, infibulacja). Na pierwszy plan w pracach Frey wysuwa się ujarzmiona przez kulturę seksualność, konsekwentnie przemilczana fizjologia kobiety, wreszcie cielesność i tożsamość płciowa. Artystka demaskuje kobiecy wstyd - skrępowanie związane z dojrzewaniem, pierwszą menstruacją, chorobą, nieatrakcyjnym  wyglądem, odbiegającym od lansowanego w mediach ideału kobiety. Kobieta u Frey nie jest sterylna i efemeryczna, lecz posiada ciało, z całymi konsekwencjami jego fizjologii.
Wszystkie elementy prac Frey, połączone przy pomocy technik komputerowych opowiadają często zawiłe i wieloznaczne fabuły, analizujące status kobiety we współczesnej kulturze, jej kondycję społeczną, samoświadomość i aspekt odbijania się w męskich oczach.

„Wstyd” - krwistoczerwona tonacja, odwołująca się do menstruacji i zderzenie sromu z suknią.

 

 

Wstyd - Magdalena Frey

 

 

Magdalena Frey - fotokolaż

 

 

Dorfstrasse - Magdalena Frey

 

Wagina jak łyk wina. Rozkoszuj się nią ze znajomymi ekstatycznie, orgiastycznie.
4.4 na 5 na podstawie 168 głosów

Komentarze są obecnie wyłączone

Komentarze   

szila
# szila 14 lat temu
mnie ta waginalna rana strasznie przypadła do gustu. Takie maksymalne uzewnętrznienie kobiecości, z jej bagażem kulturowym. Wagina na szyi - podkreślenie samoświadomości kobiety. Wagina niczym otwarta rana - niewygodny, a może nawet bolesny temat cielesności i fizjologii kobiecej.
Tłumiona kobiecość i seksualność wychodząca z cienia alkowy i bielizny. Ta praca to prawie manifest.
+1
Kasia
# Kasia 14 lat temu
brr, mnie przeraziło pierwsze zdjęcie, to z żyletką... okrutny rytuał od którego umiera tak wiele niewinnych, w imię podporządkowania mężczyznom... :-x:cry:
+2
Piotr
# Piotr 14 lat temu
Nie wszyscy mężczyżni są tacy,a sprawy kulturowe i religijne to już jest oszołomstwo.Sprawa obrzezania,to wbrew pozorom,matki tych dziewczynek prym wiodą.
0
Piotr
# Piotr 14 lat temu
A i tak dla mnie to idiotyzm,wycinać co naturalnie dała nam natura-nie mylić z chorobami(guzy,narośla itp)
+1
triger
# triger 14 lat temu
Cytuję Pimek:
A i tak dla mnie to idiotyzm,wycinać co naturalnie dała nam natura-nie mylić z chorobami(guzy,narośla itp)

nawet obrzezanie mężczyzn wydaje się idiotyczne, ale łagodnie nazywane obrzezanie kobiet to barbarzyństwo. @Pimek, zgadzam się, że to matki nie mają serca dopuszczając do takiej krzywdy córek.
0
mrymru
# mrymru 14 lat temu
@triger, mnie też zdumiewa ta obojętność matek, a raczej ich ślepa uległość i bierność. Dziewczynki mniej lub bardziej świadomie masturbują się. Być może jednak nie kojarzą faktów i poddane obrzezaniu jeszcze przed osiągnięciem dojrzałości płciowej zapominają o tych wrażeniach. Może te matki nie wiedzą co czynią i traktują klitoridektomię jak odpowiednik męskiego obrzezania? :-?Cholera wie, co siedzi w głowach ludzi, o kulturze tak odmiennej od naszej.
Nie potrafię ich zrozumieć i wytłumaczyć tak bezsensownych obyczajów.
0
Piotr
# Piotr 14 lat temu
Obrzezanie dziewczynek,to już jest na początku likwidacja póżniejszych doznań erotycznych(przyjemności płynących z sexu)-a ma tylko rodzić i nic poza tym?
0
Gość
# Gość 12 lat temu
Te zdjęcia sa wstretne :sigh:. Nastepna artynia co chciała cos pokazac tylko nie wiadomo co. Nie każda cipa nadaje sie do pokazania publicznie.
0
 • Seks i antykoncepcja
  Nie pieszczoty, nie wyrafinowana gra wstępna, nie przystojny mężczyzna, a smrodek pewnego grzybka potrafi dać kobiecie orgazm. Ot tak, bez
  3
 • 1
 • / 1
 • Kultura przez duże "K"
  Wystrugać dildo na własny użytek czy zająć się chałupniczą produkcją sztucznych penisów? - Mając w rękach Dildomaker możemy łatwo nadawać różnym
  6
 • 1
 • / 1
 • Czasem traktowana jak odpowiednik penisa, ale nie ma z nim wiele wspólnego, nie pełni funkcji wydalniczych ani wydzielniczych. - Łechtaczka organ
  Anatomia i fizjologia kobiety
  30
 • 1
 • 1
 • / 1

Nasza WAGINA używa sobie na ciasteczkach. Jeśli Ci to nie przeszkadza kliknij