Obserwuj nasPremierowy koncert odbędzie się 19 lipca o godz. 20.00, Skwer – filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny, ul. Krakowskie Przedmieście 60A.

Muzeum Powstania Warszawskiego wydało już kilka płyt traktujących o Powstaniu Warszawskim i stolicy, m.in. kultowe „Powstanie Warszawskie” zespołu Lao Che, „Gajcy”, czy płytę „wawa2010.pl”. Myślą przewodnią projektu muzycznego „Morowe Panny” jest opowiedzenie z perspektywy tytułowych bohaterek historii miasta z ich problemami, przemyśleniami odnoszącymi się zarówno do wydarzeń historycznych takich, jak Powstanie Warszawskie, ale też mających swoje konotacje we współczesnej problematyce i zjawiskach społeczno-kulturowych Warszawy. „Morowe Panny” to kobiety aktywne zawodowo i rodzinnie, świadome tradycji, historii oraz zjawisk o charakterze społecznym zachodzących we współczesnym świecie. „Morowe Panny” to, wzorem sanitariuszek, łączniczek z Powstania Warszawskiego, kobiety niebojące się wyzwań a także posiadające poczucie własnej wartości i swojej odrębności, znające również swoje możliwości twórcze zarówno w sferze kultury, jak i w zakresie budowania społeczeństwa obywatelskiego.

W ramach projektu po raz pierwszy została stworzona przestrzeń do wspólnych działań reprezentujących różne, zaskakujące style i gatunki muzyczne wokalistek, w tym związanych z niezależną sceną klubową. Przestrzeń, która pozwoli na wypowiedź i komentarz z nieco innej perspektywy niż obiegowa, osadzona na stereotypach dotyczących postrzegania zarówno historii, jak i współczesności Warszawy. Utwory zostały przygotowane w oparciu o kompozycje Dariusza Malejonka, lidera zespołu Maleo Reggae Rockers, z którym Muzeum współpracowało już m.in. podczas nagrywania płyty „Gajcy”. Do współpracy zostały zaproszone oryginalne wokalistki polskiej sceny muzycznej: Ania Brachaczek, LILU, MARIKA, MONA, PARESŁÓW, ale również debiutująca muzycznie Jadwiga Basińska.

źródło: 1944.pl

 

Komentarze są obecnie wyłączone