wagina logo

Miesiączka w judaizmie: niepłodność halachiczna

Miesiączka w judaizmie: dlaczego płodne mężatki nie mogą mieć dzieci

 • Napisane przez  Paweł Rychlewski i Małgorzata Rychlewska
 • Posted on:  czwartek, 12 lipiec 2012 | Komentarzy (3)

że jej struktura jest taka sama jak struktura wody znajdującej się w ludzkim oku czy w organizmie nowonarodzonego dziecka. Pewnie stąd wśród Żydów przekonanie, że zanurzenie się w mykwie jest nowym początkiem, powrotem do stanu czystości, a nieczystość to niestety miesiączka, miesiączka, która już nawet w kościele katolickim nie przysparza kobietom żadnych problemów i nie jest powodem do ich dyskryminacji i przyklejania im łatki osoby „nieczystej”.


Czystość rodzinna według ortodoksyjnych Żydów
Taharat ha-miszpacha - czystość rodzinna. Żydzi często podkreślają, że tzw. „czystość rodzinna” jest indywidualną decyzją każdego małżeństwa, tak samo, jak stopień przestrzegania zasad koszerności i szabatu.

Jednak według samej halachy, mykwa jest ważniejsza od synagogi, a nawet Tory i gmina żydowska, która nie ma mykwy, powinna poświęcić na nią budynek synagogi, a nawet sprzedać Torę, bo relacja między kobietą i mężczyzną jest czymś fundamentalnym w judaizmie i obwarowanym szeregiem praw religijnych dotyczących czystości rodziny. Jeśli nieczysta kobieta po miesiączce nie zanurzy się w mykwie, nie będzie mogła mieć fizycznego kontaktu ze swoim mężem, a to doprowadzi do przerwania żydowskiej ciągłości. Warto zauważyć, że w hinduizmie miesiączka i kobieta miesiączkująca uchodzą także za nieczyste i tam również wobec kobiet stosuje się restrykcje, o czym możecie przeczytać choćby w tym tekście: TABU MENSTRUACYJNE W INDIACH 


Kim jest balanit?
Balanit - łazienna pracująca w mykwie, której obowiązkiem nie jest utrzymanie porządku w łaźni, a opieka nad kobietami, poddającymi się rytualnej kąpieli oczyszczającej. Balanit pomaga kobietom przygotować się fizycznie i psychicznie do rytuału. Funkcja ta wymaga taktu, ale i spostrzegawczości. Kobiety w mykwie rozbierają się do naga i balanit nie powinna nachalnie wpatrywać się w nagie ciało, ale jednocześnie musi dostrzec wszelkie przeszkody stojące nad prawidłowym przeprowadzeniem rytualnej kąpieli. Kobiety w ceremonii oczyszczania nie mogą mieć na sobie niczego, co by ograniczyło ich kontakt z wodą. Może to być na przykład biżuteria, o której zdjęciu zapomniały, czy też pojedyncze kosmyki włosów, opadające na ich ciała. Balanit przypomina o wszystkich warunkach dobrego przygotowania do wejścia do mykwy, nie tylko tych związanych z higieną, ale także o odmówieniu błogosławieństwa. Obecna jest też przy zanurzeniu.


W samym Izraelu, gdzie mykw jest więcej i są one utrzymywane z pieniędzy państwowych, niektóre balanijot traktują kobiety przedmiotowo, czasem bez wyczucia i nieuprzejmie. O takich przypadkach było głośno w prasie i internecie. Na Facebooku istnieje grupa „Towlot be-nachat”, co w hebrajskim znaczy mniej więcej tyle, co „pójście do mykwy bez stresu”.

 


Wagina jak łyk wina. Rozkoszuj się nią ze znajomymi ekstatycznie, orgiastycznie.
4.9 na 5 na podstawie 143 głosów

Komentarze są obecnie wyłączone

Komentarze   

chadrian
# chadrian 9 lat temu
Wszyscy wciąż o islamie i obrzezaniu ale ten artykuł pokazuje, że i judaizm wiele złego robi kobietom. To dla mnie niepojęte jak dalece można kontrolować i ograniczać czyjeś życie. Nigdy nie zgodziłbym się na takie traktowanie własnej żony. To nienormalne. Jacyś ludzie w swym obłędzie wymyślili i spisali Halacha. Kim byli? Kto dał im prawo do niszczenia życia innych? W imię czego? Kobieta miesiączkuje, a krew jest tylko krwią. Piją krew baranka i boją się dotknąć miesiączkującej kobiety. Obrzezanie chłopców to też barbarzyństwo. Po co to wszystko? Mnie się to w głowie nie mieści.
+8
Hscfhasc
# Hscfhasc 8 lat temu
Kolejna bzdura propagowana przez antysemitow
0
klon
# klon 8 lat temu
W Polsce przed wojną Żydzi słynęli z handlu ludźmi - niemal wszystkie przedwojenne burdele były żydowskie. Wiadomo Polki były i są piękne to się żydki wzięli za handel i sprzedawali polskie dziewczyny.
Teraz się dziwią Polacy, że Michnik, Olbrychski czy Olejnik bronią Fibaka. Dla nich to nic strasznego handlować istotami, którymi gardzą, a to że mają Polaków w pogardzie już nieraz pokazali. To są faszyści i czas zacząć stawiać im czoła. Nie możemy być więcej zastraszani i terroryzowani nadużywanym słowem antysemityzm. Mówmy o nich prawdę i nie dajmy się oczerniać. Polacy słyną z tolerancji i honoru ale już dawno granice naszej gościnności zostały przekroczone. Nie dajmy się ogłupiać.
+1
 • Seks i antykoncepcja
  Nie pieszczoty, nie wyrafinowana gra wstępna, nie przystojny mężczyzna, a smrodek pewnego grzybka potrafi dać kobiecie orgazm. Ot tak, bez
  3
 • 1
 • / 1
 • Kultura przez duże "K"
  Wystrugać dildo na własny użytek czy zająć się chałupniczą produkcją sztucznych penisów? - Mając w rękach Dildomaker możemy łatwo nadawać różnym
  6
 • 1
 • / 1
 • Czasem traktowana jak odpowiednik penisa, ale nie ma z nim wiele wspólnego, nie pełni funkcji wydalniczych ani wydzielniczych. - Łechtaczka organ
  Anatomia i fizjologia kobiety
  30
 • 1
 • 1
 • / 1

Nasza WAGINA używa sobie na ciasteczkach. Jeśli Ci to nie przeszkadza kliknij