Obserwuj nas


Czy Wikipedia dyskryminuje kobiety?
Raport opublikowany przez The Times przygotowali naukowcy z Uniwersytetu w Minnesocie. W analizach wykorzystano dane z ostatnich 6 lat na temat 110 tys. użytkowników Wikipedii, którzy określili swoją płeć. Z raportu wynika, iż w 2009 roku tylko 16% nowych redaktorów Wikipedii stanowiły kobiety. Co więcej ilość zmian treści Wikipedii wprowadzonych przez kobiety w 2009 roku stanowiła 9% ogółu modyfikacji. Niski udział i mała aktywność kobiet w społeczności wirtualnej encyklopedii nie jest spowodowana biernością płci pięknej. Treści zgłaszane przez kobiety częściej są odrzucane, lub oznaczane jako wpisy „amatorskie”. Ponadto w przypadku kobiet odnotowano częstsze przypadki blokowania możliwości wprowadzania modyfikacji treści. Zauważono także, że panie chętniej edytują tematy kontrowersyjne.


Wikipedia przyjazna kobietom
Problem niskiego udziału kobiet w społeczności Wikipedii został zauważony nie tylko przez naukowców.  Dyrektor wykonawczy Wikimedii, Sue Gardner oznajmiła, że zostaną podjęte działania, w wyniku których do 2015 roku kobiety będą stanowić 25% autorów Wikipedii.
Dla kontrastu, warto zestawić dane demograficzne Wikipedii z innymi projektami społecznościowymi, takimi jak: Facebook czy Twitter, gdzie udział kobiet i mężczyzn jest porównywalny. Na ich tle Wikipedia zdaje się być społecznością mało przyjazną kobietom.

 

Komentarze są obecnie wyłączone

Komentarze   

# 100% samca 8 lat temu
może kobiece wpisy są niższej jakości? Buractwo. Ciekawe jak ta sprawa wygląda w różnych krajach.
Czy polscy wikipedyści dyskryminują kobiety zgodnie z ogólnymi danymi statystycznymi? To, że nasza polska wikipedia to pełen błędów gniot, to już wiem, ale czy ci ignoranci to męscy szowiniści?
Jak wygląda statystyczny polski wikipedysta? Wie ktoś?
# win 8 lat temu
Swego czasu widziałem program o wikipedii, pokazywali tam polskiego guru wikipedii. Koleś, po prostu siedzi i przepisuje drukowane encyklopedie... Guru przepisujące cudze teksty? Opracowywanie hasła polegające na przepisywaniu opracowań innych osób - jakaś pomyłka .
# 100% samca 8 lat temu
i pewnie jeszcze zasadzał babole. Ale czy ten koleś miał siatkowy podkoszulek?
# win 8 lat temu
tak, a dodatkowo cały był upieprzony musztardą
# lily 8 lat temu
wiele serwisów posiada "beton partyjny", który wie wszystko najlepiej a nowe osoby są traktowane jak intruzi.
# Jorge 8 lat temu
Jak czytam fora, to najczęściej o wiki piszę się mniej więcej tak: "Wszystko to wina tego lewactwa na Wikipedii"
# zyrafka 8 lat temu
pewnie jest tak dlatego, że otwarci mężczyźni wolą zajmować się czymś innym niż przepisywaniem encyklopedii np. zwykłą rozmową z kobietą