wagina logo

Wagina: od boskości do sromotnego wstydu

  • Napisane przez  Iwona Demko
  • Posted on:  czwartek, 06 maj 2010 | Komentarzy (7)

Od dawien dawna towarzyszyła mi wewnętrzna, niczym nieuzasadniona wątpliwość. Czy Bóg na pewno jest mężczyzną? Oczywiście zostałam wychowana w chrześcijańskim przekonaniu co do słuszności tej prawdy. Na początku te podejrzenia przerażały mnie samą, wydając się potwornym bluźnierstwem. Jak to Bóg miałby być kobietą??? Wysnuwanie takich hipotez wzbudza w naszej kul-turze jedynie agresywną ironię zmieszaną z bezgranicznym zdziwieniem. Niemniej jednak coś w środku, wewnątrz mnie samej nie do końca zgadzało się z powszechnie akceptowanym wizerunkiem Boga - mężczyzny. Nie miało to związku z faktem, że sama jestem kobietą (co gorsza feministką!) i że ta wersja mi nie pochlebia. Irracjonalnie czułam, że musiało być inaczej. Moje wątpliwości w tej materii skłoniły mnie do poszukiwań, a te w następstwie doprowadziły mnie do lektury Catherine Blackledge pt.: „Wagina. Kobieca seksualność w historii kultury”. Informacje zawarte w tej książce nie-zwykle mocno mnie poruszyły …


sheelaOkazało się, że dawno, dawno temu w czasach prehistorycznych ludzkość przekonana była, że mężczyzna nie ma żadnego związku z aktem zapłodnienia. Niepodważalną kwestią był fakt, że  to kobieta wydaje na świat nowe życie. Jednak uważano, że ma ona taką możliwość dzięki kontaktom z siłami natury. Nie kojarzono zupełnie stosunku seksualnego z aktem poczęcia. Upływ czasu od momentu stosunku do momentu narodzin był zbyt duży, aby prehistoryczny człowiek mógł skojarzyć obydwa te zdarzenia. Najważniejsza była więc kobieta jako ta, która wydawała na świat dziecko, a mężczyzna nie odgrywał w tym „spektaklu” żadnej roli. Poczęcie dokonywało się dzięki zapładniającej mocy bogów, sił przyrody lub przodków, których dusze przenikały do ciała kobiety. 
Polinezyjscy Trobiandczycy wierzyli, że dusza dziecka wnika w ciało matki podczas kąpieli w oceanie. W starożytnej Grecji jeszcze w czasach Homera (ok. 800 p.n.e.) istniały teorie , które głosiły, że zapłodnienie odbywa się przy pomocy żywiołów takich jak wiatr czy woda. Pozostałością tych przekonań jest wiara w to, że Matka Boska została zapłodniona przez Ducha Świętego.
Istnieje wiele mitów odnoszących się do  sprawczej mocy kobiecej płodności, które opowiadają o boginiach-matkach, rodzących świat i dających życie pierwszym ludziom. Pierwszy spisany mit o powstaniu świata pochodzący z Sumeru, opowiada o bogini Nammu, która tworzy niebo i ziemię, a z gliny człowieka. W mitologii egipskiej początkiem wszechświata była Izyda - patronka ogniska domowego, z której wszystko wzięło swój początek. Zgodnie z mitem stworzenia Pelazgów na początku Chaosu wyłoniła się naga Eurynome, bogini wszechrzeczy, której taniec zapoczątkował stworzenie. Zdaniem mieszkańców wschodniej Afryki, matką wszystkich ludzi jest dziewica Ekao, która spadła z nieba.


Wagina jak łyk wina. Rozkoszuj się nią ze znajomymi ekstatycznie, orgiastycznie.
4.3 na 5 na podstawie 147 głosów

Komentarze są obecnie wyłączone

Komentarze   

gansterek
# gansterek 15 lat temu
:sad::evil: ;-)) ;-):-):zzz:D:sad::sad::idea: :love: :-x:no-comments: :ooo: :Pirate: yoo fajny pomnik a gdzie go znalesci-++???
0
mrymru
# mrymru 15 lat temu
Od Administracji:
Powyższy artykuł jest autorstwa Pani Iwony Demko, osoby spoza grona redakcji, która jednak swą pracę poświęca m.in. badaniu aspektu kobiecości. Wszelkie wątpliwości prosimy wyjaśniać z autorem tekstu. Linki do stron Autora widnieją na końcu artykułu.
+1
Freya
# Freya 15 lat temu
Miałam pozostawić to dla siebie ale jednak napisze, bo po pierwszym śmiechu, jednak przyszła pora na zażenowanie i płazem nie popuszczę tak jawnego i bezczelnie prostackiego w sposobie, robienia czytelnika w głupa :DNie wiem z jakich źródeł czerpiecie te wiadomości ale finezja niektórych wychyleń na temat wyższości waginy nad światem, naprawdę wydaje się rodem z waginy, a jednak, nie ubliżając owej, wypadałoby czasem pomyśleć mózgiem! Ja się pytam: dla jakiej klienteli wy tę stronę tworzycie? Dla świadomych swej kobiecości istot ... ? Bo wnioskując po Waszych argumentach, to jednak dla tej drugiej grupy a nawet sami taką tworzycie! i to jest niedorzeczne bo idea strony zasługuje na coś więcej! Po co się chwytać argumentów bezczelnie nielogicznych i ... :/
Przeczytałam jeszcze raz:
"W starożytnej Grecji

Od Administracji:
tekst został edytowany bo obrażał użytkowników strony.
0
azazalla
# azazalla 15 lat temu
Może autorka poda źródła i poprze swe tezy argumentami i będzie po krzyku.
0
Iwona
# Iwona 15 lat temu
Wszystkie informacje, które zamieściłam w tekście, zaczerpnęłam z książki o której wspominałam: "Wagina. Kobieca seksualność w historii kultury” autorstwa Catherine Blackledge, wydanej przez wydawnictwo Pruszyński i S-ka SA w Warszawie. Nie są to informacje, które wymyśliłam z własnej wyobraźni. Jedynie wstęp i konkluzja to mój luźny osobisty komentarz. Moim celem nie było nikogo obrażać, bulwersować czy szokować . Chciałam jedynie poszerzyć nasze skromne informacje na temat waginy i zwrócić uwagę na nieco inne postrzeganie tego tematu niż to, do którego się przyzwyczailiśmy. Doskonale zrobiła to Catherine Blackledge w swojej książce, gdzie na ponad 300-stu stronach wnikliwie opisała w przeróżnych aspektach kobiecą seksualność. Gorąco polecam tę książkę nie tylko tym, którzy wyrażają sprzeciw wobec mojego tekstu :-)
0
Administrator
# Administrator 15 lat temu
Dziękuję Autorce za udział w dyskusji. Jeśli jednak wciąż artykuł i jego treść budzi wątpliwości, proszę o logiczną dyskusję popartą argumentami. Słowne ataki na autorów, użytkowniczki/ów nie będą tolerowane przez administrację.
0
Kinga
# Kinga 14 lat temu
Coś w tym jest... W naszej od wieków patryjalchalnej kulturze istnieje wszak gest wystawienia środkowego palca ( z różnymi wariacjami) który jest używany jako oznaka męskiej agresji i dominacji.
+1
  • Seks i antykoncepcja
    Nie pieszczoty, nie wyrafinowana gra wstępna, nie przystojny mężczyzna, a smrodek pewnego grzybka potrafi dać kobiecie orgazm. Ot tak, bez
    3
  • 1
  • / 1
  • Kultura przez duże "K"
    Wystrugać dildo na własny użytek czy zająć się chałupniczą produkcją sztucznych penisów? - Mając w rękach Dildomaker możemy łatwo nadawać różnym
    6
  • 1
  • / 1
  • Czasem traktowana jak odpowiednik penisa, ale nie ma z nim wiele wspólnego, nie pełni funkcji wydalniczych ani wydzielniczych. - Łechtaczka organ
    Anatomia i fizjologia kobiety
    30
  • 1
  • 1
  • / 1

Nasza WAGINA używa sobie na ciasteczkach. Jeśli Ci to nie przeszkadza kliknij