Obserwuj nas

 

Pussy Riot - "Rewolucja powinna być przeprowadzona przez kobiety"

Pussy Riot to grupa licząca ok. 30 osób, które grając zaangażowaną politycznie muzykę punkową, głoszą rewolucyjne hasła, skierowane przeciw władzom Rosji. Dziewczyny organizują nielegalne występy w miejscach publicznych - swoje rewolucyjne pieśni Pussy Riot wykrzykiwało w metrze, na Placu Czerwonym, a ostatnio również w cerkwi Chrystusa Zbawiciela.
Pussy Riot grają punka i zawsze występują w kolorowych kominiarkach. Jak same twierdzą, maskują twarze nie tylko ze względów bezpieczeństwa - swoją anonimowością chcą podkreślić, że mogą być głosem każdej Rosjanki.

Pussy Riot w cerkwi Chrystusa Zbawiciela

21 lutego pięć kobiet z Pussy Riot wtargnęło do cerkwi Chrystusa Zbawiciela. Rewolucjonistkom udało się uśpić czujność ochrony i przeprowadzić kilkuminutowy występ. Dziewczyny wyśpiewały swój żal do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, który wspiera działania Putina.

Zwrotki piosenki ukazują hipokryzję Kościoła Prawosławnego, którego patriarchowie dbają tylko o swoje bogactwo i od lat wspierają Władimira Putina – „Szef KGB, ich szef święty prowadzi demonstrantów do więzienia pod eskortą; Aby nie obrazić Świętego”. Zarzuty wyśpiewane w zwrotkach Pussy Riot okrasiło refrenem: „Bogurodzico, Dziewico, zostań feministką”.

Po występie dwie członkinie Pussy Riot zostały pojmane przez policję. Pięć kolejnych punkowych feministek aresztowano kilka dni później. Obecnie kobiety przebywają w areszcie i oczekują na proces, który ma się odbyć w kwietniu. Dwie z aresztowanych rozpoczęło strajk głodowy. Nadieżda Tolokonnikowa i Maria Aljokhin domagają się przyspieszenia terminu rozprawy sądowej, gdyż wydłużony pobyt w areszcie pozbawia je kontaktu z własnymi dziećmi.

Komentarze są obecnie wyłączone

Komentarze   

# oluj 8 lat temu
o jedną piosenkę za dużo. U nas też nie jest wiele lepiej. Media mamy skrajnie upolitycznione, kolesiostwo rządzi i ta tzw. dziedziczność talentów - wielkie klany aktorów telenowelowych, Nowicki reklamujący w śniadaniowej mierną płytę swojej żony Młynkovej itp. itd.