Obserwuj nasW południowo-zachodniej Francji antropolodzy odkryli jeden z najstarszych przykładów sztuki jaskiniowej – słabo zachowaną płaskorzeźbę, która zdaniem naukowców najprawdopodobniej symbolizuje kobiecy narząd płciowy. Wspomniany ryt skalny to okrąg z kreską. Można przypuszczać, że krąg wyobraża srom (wulwę), a kreska symbolizuje waginę. 

Jak podaje Proceedings of the National Academy of Science, odnaleziony blok wapienny, zdobiony płaskorzeźbami i malowidłami, liczy ok. 37 tysięcy lat. Odkryto go w rejonach kompleksów skalnych Abri Castanet i Abri Blanchard, które obfitują w najstarsze przykłady działalności człowieka na kontynencie europejskim, pochodzące z wczesnego okresu kultury oryniackiej (40-20 tys. lat temu).

Ekipa badawcza, złożona z kilkunastu naukowców z europejskich i amerykańskich uniwersytetów i instytucji badawczych, prowadzi badania w Abri Castanet od 15 lat. Region ten wraz ze swoim siostrzanym kompleksem, Abri Blanchard, od dawna znane były jako jedne z nielicznych miejsc w Eurazji, gdzie zachowały się najstarsze artefakty ludzkiego symbolizmu. W rejonach tych odnaleziono wisiorki ze zwierzęcych zębów i muszli, koraliki z kości słoniowej i steatytu oraz płaskorzeźby i malowidła na wapiennych blokach skalnych.

Zobacz też:
Najstarsze dildo - sztuczny penis sprzed 30 000 lat

 

Komentarze są obecnie wyłączone

Komentarze   

# Kasia-1 7 lat temu
hehe.. równie dobrze może być lizak na patyku ;p