Obserwuj nasNajbardziej radykalna forma modyfikacji genitaliów żeńskich praktykowana jest w Somalii, Sudanie, Erytrei, Etiopii, Dżibuti i wśród niektórych plemion zamieszkujących Mali.

Infibulacja polega na usunięciu łechtaczki, warg sromowych mniejszych, a niekiedy nawet fragmentów ścianek waginy. Następnie nacina się wargi sromowe większe i zszywa tak by pozostawić niewielki otwór umożliwiający jedynie wydostawanie się moczu i krwi menstruacyjnej. Zabieg ten zwykle przeprowadzany jest bez narkozy, czy znieczulenia, przy pomocy żyletek, brzytew, noży lub szkła. Jeśli po operacji okaże się, że zostawiony otwór jest zbyt duży, zabieg zostaje powtórzony. Obrzezaniu poddaje się dziewczynki przed okresem dojrzewania. Ma to zapobiec rozwiązłości dziewcząt i zapewnić zachowanie czystości do momentu wstąpienia w związek małżeński.

Rozerwanie blizny po operacji następuje podczas pierwszego stosunku seksualnego (w Sudanie niepowodzenie rozerwania źle świadczy o potencji mężczyzny). Jeśli nie jest to możliwe, przed pierwszym stosunkiem młoda mężatka musi poddać się ponownemu rozdzieleniu zabliźnionych i zrośniętych warg sromowych większych. Robi się to za pomocą małego noża.
Większość kobiet po infibulacji nie odczuwa przyjemności seksualnej. Często akty płciowe są dla nich bolesne, a porody trudne i z powikłaniami.
Upośledzenie funkcji seksualnych i ból towarzyszący już zawsze obrzezanym kobietom nie jest najgorszą konsekwencją tego zabiegu. Obrzezanie bez względu na jego zakres wykonuje zwykle osoba bez wiedzy medycznej w niesterylnych warunkach za pomocą prymitywnych ostrzy. Niekiedy poddane zabiegowi dziewczynki od razu wykrwawiają się na śmierć lub umierają z powodu zakażenia, tężca lub gangreny.
Przeciw kobiecemu obrzezaniu działają organizacje Clitoraid i AMAM. Celem ich działań jest nagłośnienie problemu, a także pomoc kobietom poddanym klitoridektomii.

Obok infibulacji znane są inne formy obrzezania kobiet:

klitoridotomiaobrzezanie fałdu skórnego przykrywającego łechtaczkę (analogiczne do obrzezania mężczyzn)

klitoridektomia – deforestacja całości czy też części łechtaczki – rytualne ścieranie łechtaczek metodą zabiegów quasi-chirurgicznych

obrzezanie łechtaczki i małych warg sromowych

diewikodermia – wydłużanie warg sromowych i łechtaczki, rozcinanie krocza (aż do odbytu) i rozszerzanie otworu waginy oraz częściowe odcięcie warg sromowych mniejszych i części waginy.

 

 

Komentarze są obecnie wyłączone

Komentarze   

# Kasia 9 lat temu
patrzę na załączone zdjęcie i nie mogę w to uwierzyć tym bardziej... pierwszy raz w ogóle widzę "efekt"... czasami myślę że dziewczynki wykrwawiające się od razu mają lepiej, omija je ból ponownego rozdarcia podczas pierwszego zbliżenia, bóle stosunków, porodów; ale też ciągnący się za nimi całe życie ból psychiczny...
po jaką cho**rę, do króćset, po co? po co to?
# Kasia 9 lat temu
aha, i ja nie zamierzam się przyczyniać do wzrostu gospodarczego krajów które mają gdzieś połowę swoich obywateli i traktują je w taki barbarzyński sposób - zawsze można je zbojkotować nie wyjeżdżając do nich
# Piotr 7 lat temu
To jest chore:/ :..