wagina logo

Historia higieny menstruacyjnej

 • Napisane przez  mrymru
 • Posted on:  niedziela, 02 maj 2010 | Komentarzy (2)Podpaski jednorazowe

kotexStopniowo w latach 20-tych i 30-tych XX wieku podpaski wielokrotnego użytku zostały zastąpione przez podpaski jednorazowe.
Jeszcze w czasie I Wojny Światowej firma Kimberly-Clark Company produkowała na potrzeby armii amerykańskiej bandaże zrobione z miazgi (pulpy) drzewnej. Pielęgniarki we Francji stosowały je w charakterze podpasek higienicznych. Lubiły je bardzo, gdyż doskonale wchłaniały i były tanie, więc po użyciu można było je bez żalu wyrzucić.

W Niemczech pierwszą firmą, której udało się wprowadzić na rynek jednorazowe podpaski była firma Hartmann Mulpa. Miało to miejsce około roku 1890. Dziesięć lat później pojawiła się na rynku ze swymi wyrobami Camelia, która produkuje i sprzedaje podpaski po dziś dzień.

Nieco gorzej wyglądała sprawa w pruderyjnych Stanach Zjednoczonych. W 1896 roku w USA firma Johnson and Johnson wyprodukowała po raz pierwszy specjalne ręczniki (Listers Towels), jednak spotkała się zbyt silnym oporem ze strony wydawców, by szeroko reklamować swój towar. W USA podpaski musiały kryć się w podziemiu do 1920 roku, kiedy to pojawiły się ich pierwsze reklamy. Pierwsze podpaskowe kampanie reklamowe dotyczyły produktów firmy Curads, która obecnie wytwarza bandaże, zaś pierwszym amerykańskim magazynem, który opublikował reklamę podpasek Curads było Vogue.
Po raz pierwszy w powszechnej sprzedaży znalazły się jednorazowe podpaski produkowane przez firmę Kotex. Miało to miejsce dopiero w 1921 roku. Firma ta wytwarza podpaski do chwili obecnej.
Podpaski jednorazowe przeciągano przez sprzączki przyczepione do pasa, który następnie zapinano wokół talii. Idea takiego paska do podpasek była prosta i niezastąpiona, skoro produkcja ich utrzymała się przez tak długi czas - w USA jeszcze do początku lat 70-tych.

Współczesne podpaski są zdecydowanie mniejsze i cieńsze, a to za sprawą bardziej chłonnego materiału, z którego są wykonane i doskonalszego kształtu dopasowanego do kobiecej anatomii.

Współczesne podpaski różnią się od tych, którymi posługiwały się nasze babki i prababki. W latach 90-tych XX wieku podpaski przeszły istną rewolucję polegającą na zmianie materiału z którego są wykonywane, wielkości, chłonności. Zyskały też tę zaletę, że raz przyklejone do bielizny nie zmieniają swego położenia podczas chodzenia. Jednorazowe podpaski samoprzylepne pojawiły się stosunkowo niedawno, bo dopiero we wczesnych latach siedemdziesiątych, prowadząc do upadku gałęzi przemysłu zajmującej się produkcją pasków i odpowiednich modeli podpasek. Zapewne większość czytelników pamięta pierwszą w Polsce telewizyjną emisję reklamy podpasek na początku lat 90-tych - ileż kontrowersyjnych wypowiedzi wzbudziła ona w prasie, radiu i telewizji.


Wagina jak łyk wina. Rozkoszuj się nią ze znajomymi ekstatycznie, orgiastycznie.
4.7 na 5 na podstawie 121 głosów

Komentarze są obecnie wyłączone

Komentarze   

Sandra
# Sandra 11 lat temu
:sigh:
+1
krystian
# krystian 11 lat temu
dziwne, że elektryczność była na długo przed pojawieniem się wygodnych podpasek :sigh:
0
 • Seks i antykoncepcja
  Nie pieszczoty, nie wyrafinowana gra wstępna, nie przystojny mężczyzna, a smrodek pewnego grzybka potrafi dać kobiecie orgazm. Ot tak, bez
  3
 • 1
 • / 1
 • Kultura przez duże "K"
  Wystrugać dildo na własny użytek czy zająć się chałupniczą produkcją sztucznych penisów? - Mając w rękach Dildomaker możemy łatwo nadawać różnym
  6
 • 1
 • / 1
 • Czasem traktowana jak odpowiednik penisa, ale nie ma z nim wiele wspólnego, nie pełni funkcji wydalniczych ani wydzielniczych. - Łechtaczka organ
  Anatomia i fizjologia kobiety
  30
 • 1
 • 1
 • / 1

Nasza WAGINA używa sobie na ciasteczkach. Jeśli Ci to nie przeszkadza kliknij