Jakich zabezpieczeń higienicznych używały kobiety podczas menstruacji? Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Z pewnością przez tysiąclecia stosowały one różnego rodzaju tampony, wkładki, gąbki, trawę i inne materiały. Dopiero przekazy pochodzące z XIX i XX wieku dostarczają wiarygodnych informacji na ten temat. W związku z drugorzędną rolą, jaką przypisywano płci żeńskiej i panującymi stereotypami społeczno-kulturowymi, przez wiele wieków spychano kobiety na margines życia społecznego. O ich względy nie zabiegał również przemysł produkujący środki higieniczne, a sama menstruacja była przez wieki tematem tabu.
Niewiele dziś zatem wiemy o codziennych sprawach kobiet z przeszłości. Sabine Hering i Gudrun Maierhof w „Die unpäßliche Frau” („Niedysponowanej kobiecie”) w 1991 roku tak pisały: niemieckie kobiety pod koniec XIX wieku prawie nigdy nie używały kupnych podpasek, lecz wykonywały je samodzielnie. Kobiety wiejskie w ogóle nie stosowały podpasek i nie nosiły pod spódnicami majtek. W okresie miesiączki zostawiały więc za sobą krwiste ślady.
Rozważając problem miesiączkowania w XIX i XX wieku należy mieć na uwadze fakt, że w przeszłości zarówno europejskie, jak i amerykańskie kobiety miesiączkowały rzadziej niż kobiety współczesne. Wiązało się to po pierwsze z późniejszym rozpoczęciem miesiączkowania (obecnie ten moment przypada zdecydowanie wcześniej i wciąż ta granica wiekowa ulega obniżeniu). Po drugie, okres miesiączkowania trwał krócej niż u współczesnych kobiet. Po trzecie, kobiety wcześniej wychodziły za mąż i rodziły wiele dzieci, co automatycznie ograniczało liczbę miesiączek. Po czwarte, długo karmiły piersią, co również w istotny sposób wpływało na zatrzymanie menstruacji, a w konsekwencji na zmniejszenie się liczby miesiączek. Po piąte, prawdopodobnie większość z nich była niedożywiona lub chora, co zakłócało cykl miesięczny lub powodowało zatrzymanie miesiączek. Kobiety żyły też krócej, tak więc niewiele z nich osiągało wiek menopauzalny.
Środki higieniczne stosowanie w okresie menstruacji w starożytności
Około 1550 lat p.n.e. Egipcjanie pisali, że płótno opatrunkowe wprowadzone do waginy może zapobiegać zajściu w ciążę. Czy ten protoplasta kapturka mógł też być używany jak tampon?
Komentarze