Obserwuj nasWedług dr Bianci Price z Uniwersytetu Południowej Australii w Adelajdzie, w odróżnieniu od atrakcyjnych celebrytek, które stanowią ideał kobiecej urody, piękne sprzedawczynie nie znajdują się poza zasięgiem i stwarzają realne zagrożenie. Widok ładnej kobiety sprawia, że niektóre panie nie wchodzą nawet do sklepu.

Właściciele sklepów często w wyborze personelu kierują się urodą przyszłych pracownic, sądząc, że ładne, zadbane ekspedientki zwiększą sprzedaż. Nic bardziej mylnego.

Australijka zajęła się badaniem tej kwestii po tym, jak brytyjska studentka Riam Dean wygrała sprawę sądową z Abercrombie and Fitch. Twierdziła, że była wysyłana do magazynu, ponieważ jej proteza ręki nie spełniała firmowych zaleceń odnośnie do wyglądu. Sama Price czuła się onieśmielona, widząc ładne sprzedawczynie, postanowiła więc sprawdzić, jaki stosunek do tego mają inne kobiety.

Posłużyła się zdjęciami, które miały przedstawiać atrakcyjne i nieatrakcyjne sprzedawczynie. Do udziału w eksperymencie zaprosiła 341 kobiet. Miały one wyobrazić sobie, że zastanawiają się nad kupieniem kosmetyków lub telefonu komórkowego. Okazało się, że gdy panie uznawały, że ekspedientka jest ładniejsza, z mniejszym prawdopodobieństwem wspominały o chęci kupienia czegokolwiek. Australijka sugeruje więc, by sieci handlowe i właściciele sklepów zrezygnowali z piękności i pomyśleli o zatrudnianiu kobiet o różnych kształtach, wyglądzie oraz rozmiarach.

Kobiety, zwłaszcza młode, czynią ze swojego wyglądu rodzaj wizytówki. To on może decydować o naszych sukcesach towarzyskich i zawodowych. Kobiety są istotami rywalizującymi biologicznie. Jeśli uznają, że inna kobieta stanowi społeczne zagrożenie, wpływa to na ich zachowanie.

Co prawda mężczyźni nie brali udziału w eksperymencie, ale Price podejrzewa, że również ich mogą odstraszać sprzedawcy uznani za atrakcyjniejszych. Śmiemy jednak twierdzić, że panowie w ocenie potencjalnego rywala nie sugerują się tak mocno wyglądem, jak kobiety.

źródło: http://kopalniawiedzy.pl/kobiety-sprzedawczyni-ekspedientka-atrakcyjna-ladna-kupic-zmniejszac-prawdopodobienstwo-8253.html

 

Komentarze są obecnie wyłączone

Komentarze   

# jurny_gburny 9 lat temu
z wynikami badań wśród kobiet mogę się zgodzić, choć od wspomnianej reguły zdarzają się wyjątki.
Jako facet kompletnie nie potrafię określić atrakcyjności osobnika płci męskiej. Może być Adonisem, czy garbatym grubasem, ale i tak na nim oka nie zawieszę.
# mrymru 9 lat temu
@jurny_gburny, zgadzam się, że pani Price pochopnie uogólniła wyniki badań na płeć "brzydszą"

Sama nie wiem, jak to jest z kobietami. Zwykle na zakupach, patrzę na towar, a nie na ekspedientki...

Wiem tylko jedno, że kupując sprzęt elektroniczny unikam metroseksualnych facetów. Trudno mi uwierzyć, że zniewieściały facet dopieściwszy swój wygląd znajduje czas na ciekawsze zajęcia. Dla mnie ci kolesie są niekompetentni.
# Guest 9 lat temu
Trochę się z tym nie zgadzam.Mi nie przeszkadza że ekspedientka jest ładna, tylko jej zachowanie.Niektóre sprzedawczynie z daleka wysyłają sygnał "nawet nie podchodź". Szczególnie takie które uważają się za ładne choć tak naprawdę tylko wbiły się w markowe ciuchy i mają tonę tapety na twarzy.Oceniają ludzi po wyglądzie.Kiedyś mój mąż zajechał do jubilera po prezent pod choinkę, właśnie wracał z terenu budowy (buty w błocie, brudne ciuchy) stoi przed ladą ze złotem i mówi że chce jakiś ładny komplet dla żony.Pani podchodzi i mówi to zapraszam pana tutaj (srebro), a mój mąż : nie proszę pani ja chcę z tej lady.Jak zobaczyła kasę to zrobiło się jej głupio.Właśnie takie zachowanie mnie odstrasza od niektórych sklepów.
# wolny myśliciel 9 lat temu
Ciekawa hipoteza - ale prawdopodobnie prawdziwa jedynie w przypadku kobiet. Mężczyźni jak się zwykło mówić to łowcy - jeśli mają iść na zakupy to tylko w celu zdobycia ściśle określonego przedmiotu. Na nic wdzięki lub "niewdzięki" sprzedawczyń/sprzedawców.
# pan Tofel 9 lat temu
W przypadku facetów wystarczyłoby żeby sprzedawczyni (ładna) była na golasa. Wtedy każdy by cieniutko śpiewał, że chce kupić to, tamto i może jeszcze tamto. A najlepiej wszystkie rzeczy z dolnych i górnych półek
# Katarzyna 9 lat temu
wolnymyslicielu to jesteś chyba wyjątkiem.Każdego faceta da się podejść trzeba wiedzieć tylko jak.Sama praktykuję takie sztuczki jak muszę coś załatwić.Mężczyzna ma jakiś instynkt opiekuńczy, często zdarza się że jak uda się słodką idiotkę to facet biegnie z pomocą.