wagina logo

Bogini Wagina

 • Napisane przez  Anna Kohli
 • Posted on:  czwartek, 15 styczeń 2009 | Komentarzy (7)


Sheela-na-gig
sheela-na-gigPierwowzorem syren i ich bliską krewniaczką jest praceltycka bogini - wagina - Sheela-na-gig. Do dziś zachowało się zaledwie kilkadziesiąt jej podobizn. Wszystkie mieszczą się w zachodniej Europie (Irlandii, Walii, Szkocji, zachodniej Francji). Zdobią mury kościołów, wejścia do nich, są na mostach i bramach. Mają jedną wspólną cechę: wyraźnie eksponują waginę. Zdarzają się, niezwykle rzadko również męskie Sheele.
Sheele stały się przedmiotem badań naukowych dopiero w 1840 roku, kiedy to ich rzekoma "agresywność seksualna" zaintrygowała paru antykwariuszy. Sheele przeżyły, bo ich pierwotna potęga oparła się niszczącej sile czasu, bo ich licząca tysiąclecia tradycja bogiń płodności i śmierci była zbyt mocno zakorzeniona w kolektywnej pamięci ludzkiej. Podobnie jak Portugalczycy przechodzący przez szczelinę w skale w lapskim kościele, również Irlandczycy do dziś jeszcze dotykają Sheeli zapewniając sobie w ten sposób szczęście, dobrobyt, potencję i przychylność losu.

Sięgając do etymologii słowa Sheela napotykamy znaną u Celtow Boginię Źródeł - Sul, zwaną też Sil/Sel. To z jej kultem wiąże się pagórek Silbury. Jej też poświęcone były źródła Bath-Acqua Sulis (zanim Rzymianie przechrzcili ją na Minerwę). W irlandzkim istnieje słowo sull/sul oznaczające "oko, otwarcie, usta albo nadzieję". Wszystkie te określenia pasują do natury Bogini Waginy - czyli Sheeli względnie Syreny.
Kurt Derungs pisze o tym następująco:
"Później Sul/Sel/Sil lub Sheila/Sheela rozwija się w kierunku Julien i Selkele. Francuska Julien była popularnym kobiecym imieniem w średniowieczu i mogła znaczyć po prostu "kobieta". To imię miało jednakże dodatkowe erotyczne elementy bo "Julien" to był typ "lekkiej dziewczyny". Ciekawym jest, że różne labirynty w Anglii nazywają się Julien Bower. Bower to znaczy kobiecy pokój, ten który stal w centrum labiryntu. Labirynt był też łonem bogini, więc "Julien Bower" może być przetłumaczony jako kobieta-wagina.
Selkele, Sulkele czy Sylkele to wodna bogini lub wodna pani z rybnym ogonem i nagim torsem, rybne ogony tworzą często nogi, które są rozłożone w taki sposób, że możemy zobaczyć jej świętą waginę. Syreny Selkele w kościołach średniowiecznych to formalna kontynuacja bogini Sul czy Sheili, przedstawiające jednocześnie Julian Bower. Tym samym dowodzą jeszcze raz głębokiej tradycji ludowej wiary w boginię, która z jednej strony została zniszczona przez kościół przez podstawienie na jej miejsce Marii, albo została przejęta do chrześcijańskiego kontekstu jako, że nie udało się tego ludowego zwyczaju wykorzenić." (Derungs, s.69,70)

 

 

Przy okazji Kurt Derungs zwraca na etymologie słowa "cunt" - waginy - jednego z najstarszych słów, zawartym w baskijskim "cuna", w greckim "Genesis", oraz w nazwach bogiń Cunina i Kunda. Okazuje się, że protoindoeuropejskie słowo "kuna" miało oznaczać kobietę.
Prześledzenie procesu dewaluacji tego, kiedyś pozytywnego słowa w tradycji patriarchalnej byłoby interesującym zadaniem badawczym. Degradacja Bogini Waginy, wyparcie i wypaczenie bosko-kobiecej symboliki z naszej kultury jest bez wątpienia wielkim aktem barbarzyństwa. Pozbawiono ludzkość jej korzeni i tożsamości. Gdzieś przewija się winny patriarchatowi kościół. Zanim jednak znajdziemy winnych uczynienia z waginy gorszącego i niegodnego boskości organu, postarajmy się przywrócić kult Bogini życia i śmierci.

znak sheela na gig


sheelasheela na gig

 

sheelanagig

źródło "Bogini jako wagina " Anna Kohli


Wagina jak łyk wina. Rozkoszuj się nią ze znajomymi ekstatycznie, orgiastycznie.
4.5 na 5 na podstawie 142 głosów

Komentarze są obecnie wyłączone

Komentarze   

jurny_gburny
# jurny_gburny 12 lat temu
ciekawy artykuł :-)
Zawsze i tak wiedziałem, że chowacie niebiosa w bieliźnie.

pozdrawiam,
adorator wagin
+5
mrymru
# mrymru 12 lat temu
jurny_gburny niech niebiosa przychylne Ci będą ;-)
witamy nowego Waginowicza w naszym skromnym, ale szacownym gronie :cheer:
+2
pan Tofel
# pan Tofel 12 lat temu
Osobiście jestem pasjonatem joni we wszystkich aspektach. Chrześcijanie jak zwykle tuszują to co piękne podając jedynie namiastki piękna i puste obietnice. Smutne jest macosze traktowanie wagin - które niezaprzeczalnie są dla mnie symbolem piękna. Wspominanie o cipkach, waginach, myszkach jest dla wielu krepujące i dopuszczalne jedynie w ramach wypowiadania dowcipu. Dlaczego to obrazy członków tak często "ozdabiają" mury, anie joni? Ano przez nasze zaszłości kulturowe i "chrystusowe" podejście ludzi. Wagina to piękno - a piękna nie należy napiętnować.
+3
Shanti
# Shanti 10 lat temu
Mandrola zwana tez inaczej Vesica Pisces, jest pierwsza figura w swietej geometrii... ciekawe jak wszystko ma ze soba zwiazek. mozna ja tez spotkac w Glastonbury.. i w wielu innych miejscach na swiecie :)
-1
Sz.,
# Sz., 10 lat temu
Obwinianie o wszystko chrześcijaństwa jest nadużyciem- owszem, należy ono do religii piętnującej kobiecość, odrealniającej ją, jednak korzenie patriarchatu sięgają głębiej. Patriarchat nie pojawił się wraz z chrześcijaństwem, a inne religie również nie są nam przychylne.
0
rz
# rz 10 lat temu
@Sz. w arcie jest o chrześcijaństwie, co nie znaczy, że innym gusłom też nie można przywalić. Nadużyciem byłoby podawanie nieprawdziwych informacji. Wierzę w krasnoludki, ale nie kupuję historii o brzemiennych dziewicach, chrystusie odkupicielu itp. Tylko nie śmiać się z mojej słabości do krasnoludków, bo te naprawdę istnieją :P
-1
Sz.,
# Sz., 10 lat temu
" Gdzieś przewija się winny patriarchatowi kościół" - O ile mi wiadomo, patriarchat istniał zanim kościół się pojawił, jakkolwiek ów wzorce patriarchalne utrwala.

I nikt Ci tu Twojej miłości do krasnoludków nie wypomina, jesteś przewrażliwiona/y ;]
0
 • Seks i antykoncepcja
  Nie pieszczoty, nie wyrafinowana gra wstępna, nie przystojny mężczyzna, a smrodek pewnego grzybka potrafi dać kobiecie orgazm. Ot tak, bez
  3
 • 1
 • / 1
 • Kultura przez duże "K"
  Wystrugać dildo na własny użytek czy zająć się chałupniczą produkcją sztucznych penisów? - Mając w rękach Dildomaker możemy łatwo nadawać różnym
  6
 • 1
 • / 1
 • Czasem traktowana jak odpowiednik penisa, ale nie ma z nim wiele wspólnego, nie pełni funkcji wydalniczych ani wydzielniczych. - Łechtaczka organ
  Anatomia i fizjologia kobiety
  30
 • 1
 • 1
 • / 1

Nasza WAGINA używa sobie na ciasteczkach. Jeśli Ci to nie przeszkadza kliknij