wagina logo

Bogini Wagina

  • Napisane przez  Anna Kohli
  • Posted on:  czwartek, 15 styczeń 2009 | Komentarzy (7)

Wagina - niegdyś Bogini życia i śmierci. Symbol odrodzenia, oczyszczenia, płodności, potencji i przychylności losu. Obiekt szczególnej czci i kultu o kilku tysiącletniej tradycji. Dziś przemilczany organ, otoczony zasłoną wstydu i pruderii. Wagina i jej synonimy obecnie traktowane są jako określenia o negatywnym wydźwięku, często są zwrotami obraźliwymi. W tym artykule pochylimy się nad "upadłą Boginią", nad tą zepchniętą z należnego jej piedestału.

mandorlaMandorla - sacrum i kobieca fizyczność
Wśród eksponatów z brukselskiej wystawy "Irreligia" znaleźć można ciekawą pracę Zofii Kulik, zatytułowaną "Autoportret z pałacem". Dzieło to przedstawia fotografię nagiej artystki wewnątrz mandorli. Przedstawiony jest tam odwrócony szpicem Pałac Kultury i czwórka eterycznych mężczyzn-aniołów po bokach, są też dwie gwiazdy - biała i czerwona, i świetliste, zygzakowate smugi rozchodzące się po owalu. Owa owalna rama - mandorla wciąż kojarzy się z sacrum, a jej źródła znaczeniowe przemilczane są nie tylko w religii, ale i w sztuce, a to wielka szkoda.

Czym jest mandorla? Mandorla, z włoskiego "migdał" w malarstwie i płaskorzeźbie owalna, bardziej archaiczna niż tarcza słoneczna aureola, otaczająca postać Jezusa, ale czasem także postać Marii. Mandorla symbolizuje i podkreśla boską naturę przedstawianej postaci. Mandorla jest jednym z najstarszych motywów w sztuce sakralnej, najprawdopodobniej powstała w Egipcie. Na początku przyjmowała ona kształt migdału (od którego wzięła nazwę) i miała kolor biały, symbolizujący czystość i boskość. Czasem przybierała kolor biało-niebieski, w którym czystość i boskość była połączona z boską tajemnicą i niebem symbolizowanym przez błękit. Z upływem czasu symbol mandorli zaczął przyjmować różne kształty (np. rombu) i kolory (np. czerwony), oraz zaczęto malować kilka mandorli na raz, symbolizujących różne aspekty boskości postaci.

Chcąc dotrzeć do źródeł znaczeniowych mandorli (), połączenia dwóch półksiężyców, trafiamy na pierwiastek żeński - symbol joni . Migdały są do tej pory symbolem dziewiczej płodności, tak jak w micie o Nanie, która na wzór najstarszych partogenetycznych bogiń zrodziła boga Attisa "z jej migdału". Inna nazwa mandorli to "vescica piscis" - "łódź, naczynie ryby" sugeruje związki z płodnością i wodą. Święta Afrodyty na Paphos miały miejsce właśnie w czasie znaku Ryb. Jej inne wcielenia - Isis, Freya, były przedstawiane ubrane w rybne sieci. Później znak mandorli został przejęty przez wczesnych chrześcijan jako symbol narodzin ryby, czyli Jezusa, z matczynego "źródła".



droga mandorliW ikonografii kościelnej owal zatracił swe pierwotne znaczenie, pewnie za sprawą typowego dla chrześcijan wrogiego stosunku do tego, co kobiece. We wnętrzu mandorli malowani byli święci, Maria z Jezusem, Bóg. Mandorla symbolizowała również miejsce, do którego wznosił się Chrystus podczas Wniebowstąpienia - dosyć wymowna symbolika sięgająca jeszcze korzeniami czasów paleolitu: umierający powracają do miejsca narodzin - wulwy - żeby ponownie się narodzić.

 


Wagina jak łyk wina. Rozkoszuj się nią ze znajomymi ekstatycznie, orgiastycznie.
4.5 na 5 na podstawie 142 głosów

Komentarze są obecnie wyłączone

Komentarze   

jurny_gburny
# jurny_gburny 16 lat temu
ciekawy artykuł :-)
Zawsze i tak wiedziałem, że chowacie niebiosa w bieliźnie.

pozdrawiam,
adorator wagin
+5
mrymru
# mrymru 16 lat temu
jurny_gburny niech niebiosa przychylne Ci będą ;-)
witamy nowego Waginowicza w naszym skromnym, ale szacownym gronie :cheer:
+2
pan Tofel
# pan Tofel 16 lat temu
Osobiście jestem pasjonatem joni we wszystkich aspektach. Chrześcijanie jak zwykle tuszują to co piękne podając jedynie namiastki piękna i puste obietnice. Smutne jest macosze traktowanie wagin - które niezaprzeczalnie są dla mnie symbolem piękna. Wspominanie o cipkach, waginach, myszkach jest dla wielu krepujące i dopuszczalne jedynie w ramach wypowiadania dowcipu. Dlaczego to obrazy członków tak często "ozdabiają" mury, anie joni? Ano przez nasze zaszłości kulturowe i "chrystusowe" podejście ludzi. Wagina to piękno - a piękna nie należy napiętnować.
+3
Shanti
# Shanti 14 lat temu
Mandrola zwana tez inaczej Vesica Pisces, jest pierwsza figura w swietej geometrii... ciekawe jak wszystko ma ze soba zwiazek. mozna ja tez spotkac w Glastonbury.. i w wielu innych miejscach na swiecie :)
-1
Sz.,
# Sz., 14 lat temu
Obwinianie o wszystko chrześcijaństwa jest nadużyciem- owszem, należy ono do religii piętnującej kobiecość, odrealniającej ją, jednak korzenie patriarchatu sięgają głębiej. Patriarchat nie pojawił się wraz z chrześcijaństwem, a inne religie również nie są nam przychylne.
0
rz
# rz 14 lat temu
@Sz. w arcie jest o chrześcijaństwie, co nie znaczy, że innym gusłom też nie można przywalić. Nadużyciem byłoby podawanie nieprawdziwych informacji. Wierzę w krasnoludki, ale nie kupuję historii o brzemiennych dziewicach, chrystusie odkupicielu itp. Tylko nie śmiać się z mojej słabości do krasnoludków, bo te naprawdę istnieją :P
-1
Sz.,
# Sz., 14 lat temu
" Gdzieś przewija się winny patriarchatowi kościół" - O ile mi wiadomo, patriarchat istniał zanim kościół się pojawił, jakkolwiek ów wzorce patriarchalne utrwala.

I nikt Ci tu Twojej miłości do krasnoludków nie wypomina, jesteś przewrażliwiona/y ;]
0
  • Seks i antykoncepcja
    Nie pieszczoty, nie wyrafinowana gra wstępna, nie przystojny mężczyzna, a smrodek pewnego grzybka potrafi dać kobiecie orgazm. Ot tak, bez
    3
  • 1
  • / 1
  • Kultura przez duże "K"
    Wystrugać dildo na własny użytek czy zająć się chałupniczą produkcją sztucznych penisów? - Mając w rękach Dildomaker możemy łatwo nadawać różnym
    6
  • 1
  • / 1
  • Czasem traktowana jak odpowiednik penisa, ale nie ma z nim wiele wspólnego, nie pełni funkcji wydalniczych ani wydzielniczych. - Łechtaczka organ
    Anatomia i fizjologia kobiety
    30
  • 1
  • 1
  • / 1

Nasza WAGINA używa sobie na ciasteczkach. Jeśli Ci to nie przeszkadza kliknij