wagina logo

Bliski Wschód: burka niemile widziana

 • Napisane przez  julunga
 • Posted on:  poniedziałek, 23 sierpień 2010 | Komentarzy (4)

W Syrii studentki zakrywające twarz burką lub nikabem będą objęte zakazem nauki w szkołach wyższych. Jest to trochę zaskakujące, że w kraju na Bliskim Wschodzie wprowadzono ograniczenia dla kobiet ubierających się w tradycyjne dla kultury muzułmańskiej zasłony skrywające głowę.Burka - nikabDecyzję taką podjął syryjski rząd, mimo iż wyznawcy islamu stanowią w tym państwie większość (ponad 90%).

Minister edukacji wyższej, Gijat Barakat tłumaczył tę kontrowersyjną ustawę licznymi prośbami ze strony studentów i ich rodzin oraz tym, że nikab jest niezgodny z akademickimi wartościami kraju.

Rozporządzenie władz z Damaszku to nie jedyny przykład walki laickiej administracji z przejawami religijnego radykalizmu w Syrii. Wcześniej ministerstwo edukacji przeniosło ponad tysiąc nauczycielek noszących w pracy nikaby na stanowiska administracyjne. Stało się tak, mimo że prawo pracy nie zabrania noszenia nikabu. Ówczesną decyzję władze argumentowały skargami rodziców niezadowolonych z tego, że lekcje prowadzą nauczycielki z zasłoniętymi twarzami.

Przykład Syrii nie jest wcale odosobniony wśród krajów arabskich. Na początku tego roku w Egipcie sąd administracyjny orzekł, że studentki muszą mieć odsłonięte twarze podczas egzaminów. Wyrok był następstwem zakazu używania nikabów, wprowadzonego w najsłynniejszej teologicznej uczelni islamskiej – medresie Al-Azhar w Kairze.

Opowiedział się za nim sam Mohammed Tantawi, wielki imam meczetu Al-Azahar i zarazem zwierzchnik medresy. Zmarły w marcu tego roku Tantawi, który był jednym z autorytetów wśród wyznawców islamu, kiedyś podczas zajęć na uniwersytecie poprosił studentkę o zdjęcie nikabu. Imam wyjaśnił, że zasłanianie twarzy jest tylko tradycją, a nie religijnym wymogiem, a jego słowa natychmiast podchwyciły władze Egiptu, wprowadzając zakaz wstępu na wyższe uczelnie dla kobiet noszących zasłony na twarzach.

Opinii tej nie podzielają natomiast salafici (ultrakonserwatywny odłam islamu pochodzący z Arabii Saudyjskiej) i afgańscy talibowie (w czasie ich rządów wprowadzono w Afganistanie nakaz noszenia burek i nikabów). Zwolennicy burek i nikabów są przekonani, że zakaz noszenia kobiecych zasłon twarzy jest przejawem dyskryminacji religijnej i łamania praw człowieka. Opinia ta brzmi absurdalnie, gdy podnoszona jest przez stronę narzucającą przepisy dyskryminujące kobiety.

Być może jedynym sposobem na narzucone ograniczenia jest przymus wolności. Jedno jest pewne arabskie studentki nie będą mogły podstawiać znajomych na egzaminy.

 

Wagina jak łyk wina. Rozkoszuj się nią ze znajomymi ekstatycznie, orgiastycznie.
4.2 na 5 na podstawie 222 głosów

Komentarze są obecnie wyłączone

Komentarze   

Andrzejowski
# Andrzejowski 14 lat temu
Czyżby w Syrii miało dojść do podobnej sytuacji, jak u nas z obroną krzyża na Krakowskim Przedmieściu?
A co na ten zakaz arabskie kobiety? Bo ich ta sprawa najbardziej dotyczy, czy ktoś tam je zapytał w ogóle o zdanie?
0
mrymru
# mrymru 14 lat temu
nie pytają konserwatyści, to po co mają pytać liberałowie? Może potrzebna jest taka wymuszona przestrzeń dla wolności kobiet? Nakaz kontra zakaz. W tym wszystkim bulwersuje konieczność odgórnych decyzji. Gdy jednak kobiety zapomniały o swoich prawach, ktoś musi je wyręczyć. Wygląda sztucznie, ale widocznie to jedyna droga do zmian na lepsze.
0
wolny myśliciel
# wolny myśliciel 14 lat temu
@mrymru, być może to jedyna, ale niebezpieczna droga. Co z tego, że prawo zabrania noszenia burki, jak dziewczyna wracając z uniwerka zostanie ukamienowana na własnym podwórku przez salafitów, czy jak ich tam zwą? Dla mnie islam do choroba.
0
mrymru
# mrymru 14 lat temu
@wolnymyślicielu, nie można dać się zastraszyć. Może dziewczyny opuszczając mury uczelni zakładają burki? Trochę chore to, ale chyba póki co lepsza taka zmiana od żadnej. Z czasem ludzie przyzwyczają się do przestrzeni bez burek, a to może krok do większych zmian.
0
 • Seks i antykoncepcja
  Nie pieszczoty, nie wyrafinowana gra wstępna, nie przystojny mężczyzna, a smrodek pewnego grzybka potrafi dać kobiecie orgazm. Ot tak, bez
  3
 • 1
 • / 1
 • Kultura przez duże "K"
  Wystrugać dildo na własny użytek czy zająć się chałupniczą produkcją sztucznych penisów? - Mając w rękach Dildomaker możemy łatwo nadawać różnym
  6
 • 1
 • / 1
 • Czasem traktowana jak odpowiednik penisa, ale nie ma z nim wiele wspólnego, nie pełni funkcji wydalniczych ani wydzielniczych. - Łechtaczka organ
  Anatomia i fizjologia kobiety
  30
 • 1
 • 1
 • / 1

Nasza WAGINA używa sobie na ciasteczkach. Jeśli Ci to nie przeszkadza kliknij