Obserwuj nasPowyższe wnioski, opublikowane na łamach "Memory and Cognition” były efektem dwóch eksperymentów przeprowadzonych przez Davida Smitha i jego współpracowników z University of Aberdeen. Przedmiotem obu badań był wpływ wysokości głosu na zapamiętywanie informacji u kobiet. W pierwszym eksperymencie 45 kobiet oglądało zdjęcia przedmiotów, słuchając w tym samym czasie nagrania z ich nazwami, które wypowiadał przetworzony komputerowo głos – wysoki lub niski oraz męski lub kobiecy. Uczestniczki eksperymentu oglądały potem dwie podobne wersje tego samego przedmiotu i wskazywały, którą już widziały. Mówiły też, który z głosów najbardziej im się podobał.

W drugim doświadczeniu kobiety zostały poproszone o ocenę atrakcyjności różnych głosów, zarówno przetworzonych komputerowo, jak i naturalnych. Jednocześnie naukowcy weryfikowali, jak preferowane głosy wpłynęły na zapamiętywanie nazw przedmiotów.

Oba eksperymenty dowiodły, że pamięć kobiet jest wrażliwa na wysokość męskiego głosu. - W obu doświadczeniach kobiety wolały niski, męski głos i lepiej pamiętały przedmioty, których nazwę wymieniał właśnie on - zauważył Smith. Taki sam głos jest preferowany przez kobiety przy wyborze partnera. Podświadomie niski głos wiązany jest z wysoką jakością materiału genetycznego i wrażliwością emocjonalną mężczyzny.

Zdaniem naukowców kobiety wykształciły na drodze ewolucji umiejętność gromadzenia informacji na temat atrakcyjnych mężczyzn. Dlatego też więcej uwagi przywiązują do słów przez nich wypowiadanych.

źródło: newsweek.pl

 

Komentarze są obecnie wyłączone

Komentarze   

# zonkos 8 lat temu
ciekawe co za przedmioty im pokazywali i jaka była by korelacja wielkość przedmiotu a zapamiętywanie, wielkość przedmiotu a wysokość głosu
# klajster 8 lat temu
eksperyment w warunkach polowych byłby lepszy tzn. różne przedmioty wskazywane są różnej wielkości "wskaźnikami" (widoczny jest tylko wskaźnik), a "głos" opisuje przedmiot.
Coś mi się wydaje, że wówczas korelacja zapamiętywanie - wielkość wskaźnika byłaby bardzo wysoka niezależnie od wysokości głosu.
# Zyrafka 8 lat temu
Ja uwielbiam niskie i stanowcze męskie głosy, mężczyzna wydaje się taki władczy . Już teraz wiem dlaczego takie głosy zapadają w pamięć
# ohan 8 lat temu
No tak jak zwykle kobiety mają łatwiej. A jak mają zapamiętywać faceci? Gołe baby tłumaczące to i owo rzadko się trafiają. Jak nie ma golizny lub podtekstu to do faceta gówno dotrze.
# win 8 lat temu
ja mam bardzo niski i władczy głos. a teraz słuchajcie uważnie: jestem boski i seksowny, wychodząc z klasy zostawcie mi swoje numery oraz nagie zdjęcia zdjęcia. I co wy dziewczyny na to?