wagina logo

Aborcja farmakologiczna

 • Napisane przez  mrymru
 • Posted on:  środa, 27 kwiecień 2011 | Komentarzy (14)

aborcja farmakologiczna: mifepriston i mizoprostolW większości krajów Europy i w Stanach powszechnie i pod kontrolą lekarzy stosuje się dwa różne leki poronne po kolei. Tym pierwszym jest najczęściej mifepriston (znany pod nazwą RU-486) na powstrzymanie rozwoju ciąży, drugim zaś mizoprostol na jej wydalenie. Jest to bezpieczna metoda zalecana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), Jej skuteczność wynosi 95 proc.Aborcja farmakologiczna w krajach cywilizowanych

Aborcja przy użyciu środków farmakologicznych wymaga przynajmniej dwóch wizyt lekarskich. W czasie pierwszej z nich pacjentka poddawana jest badaniu, którego celem jest dokładne ustalenie wieku ciąży oraz wykluczenie ciąży pozamacicznej. Lekarz przeprowadza również wywiad dotyczący ogólnego stanu zdrowia pacjentki i przebytych chorób. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania aborcji tą metodą, pacjentce podawana jest pierwsza tabletka. Kobieta otrzymuje również drugą tabletkę, którą aplikuje sobie sama kilkanaście godzin później.

Po przyjęciu drugiego leku większość kobiet odczuwa skurcze i krwawienie podobne do tych, jakie występują w przypadku wczesnego poronienia lub obfitej miesiączki. Poronienie następuje zazwyczaj w ciągu czterech godzin od przyjęcia mizoprostolu. Zdarza się jednak, że działanie poronne następuje dopiero w ciągu 24 godzin i więcej. W niektórych przypadkach konieczna jest jeszcze jedna wizyta lekarska i przyjęcie dodatkowej dawki leku.

W każdym wypadku zaleca się ponowną wizytę w gabinecie lekarskim w ciągu 14 dni od chwili przyjęcia pierwszej tabletki, celem sprawdzenia, czy nastąpiło całkowite poronienie. W przypadku, gdy nie doszło do poronienia lub gdy jest ono częściowe, konieczne jest dokończenie zabiegu przy użyciu metody chirurgicznej (najczęściej jest to metoda próżniowa). Sytuacja taka zdarza się średnio u 5 ze 100 kobiet poddających się zabiegowi przerwania ciąży tą metodą. Tak więc w 95% przypadków metoda farmakologiczna kończy się pełnym sukcesem.

aborcja farmakologiczna: mifepriston i mizoprostolPrzerywanie ciąży przy użyciu środków farmakologicznych jest metodą bezpieczną i z powodzeniem stosowaną od 10 lat przez miliony kobiet na świecie. Powikłania są rzadkie. Najczęstszym z nich jest przedłużające się obfite krwawienie - objawy te obserwuje się u 1 na 100 kobiet. Wśród skutków ubocznych podawanych leków wymienia się: nudności, bóle i zawroty głowy, wymioty, biegunkę, podwyższoną temperaturę ciała.

Główną zaletą aborcji przeprowadzanej metodą medyczną, na którą wskazują pacjentki, jest jej "naturalność". Związane to jest z faktem, iż środki farmakologiczne przyjmowane są przez kobietę w domu, co daje jej poczucie sprawowania większej kontroli nad własnym ciałem. Metoda medyczna pozwala również uniknąć poddawania się zabiegowi chirurgicznemu i związanemu z nim znieczuleniu, które część z pacjentek postrzega jako procedurę znacznie bardziej inwazyjną, a przez to budzącą większe obawy.

Wśród wad wymienia się: dłuższy czas oczekiwania na efekt oraz niższą skuteczność od metod chirurgicznych. Pewną uciążliwością może być również konieczność złożenia dodatkowej wizyty lekarskiej oraz fakt występowania bardziej obfitego krwawienia.

Aborcja farmakologiczna po polsku

Wszędzie tam, gdzie władza ogranicza kobietom wolność wyboru (np. w Polsce, w krajach Ameryki Południowej) kwitnie podziemie aborcyjne. Kobiety korzystają z nielegalnych zabiegów lub na własną rękę przeprowadzają aborcję farmakologiczną. W Polsce, wobec nielegalności mifepristonu, kobiety mają do dyspozycji jedynie wywołujący skurcze mizoprostol. Metoda z użyciem samego mizoprostolu jest mniej skuteczna od dwupigułkowej (skuteczność wynosi ok. 84 proc). Trzeba też koniecznie dopilnować, by ciąża rzeczywiście została przerwana, bo lek prowadzi do wad rozwojowych płodu.

mizoprostol: cytotec, arthrotecMizoprostol znany jest pod różnymi nazwami handlowymi, np. Cytotec (dostępny na receptę popularny lek na owrzodzenie żołądka i dwunastnicy), lub Arthrotec (stosowany w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów i reumatoidalnego zapalenia stawów). Mniej prawdopodobne jest, iż recepta będzie wymagana na Arthrotec. Czasami środki te są sprzedawane spod lady bez recepty.

Lekarze od dawna znają uboczne skutki leków na wrzody lub stawy. Na czarnym rynku aborcyjnym wykorzystują je od lat. Cytotec, banalny środek na wrzody w aptece kosztuje 45 zł, ale w gabinecie ginekologicznym wart jest 500 zł. Polka z większymi, lub mniejszymi trudnościami może kupić leki poronne, ale musi je przyjmować na własną rękę, bez nadzoru lekarza. 

Tę samą metodę z mizoprostolem wybierają mieszkanki krajów Ameryki Łacińskiej, gdzie prawo też jest restrykcyjne. Tam jednak lekarze zaangażowani w obronę praw kobiet gotowi są zaryzykować. Pracują w klinikach, gdzie łyka się pigułki pod ich opieką. U nas podziemie aborcyjne to wielkie przedsiębiorstwo komercyjne. Dlaczego w Polsce nielegalny jest lek zalecany przez WHO? Czemu Polkom odbiera się dostęp do bezpiecznych, sprawdzonych procedur?

Odgórny zakaz aborcji jest odsunięciem problemu na dalszy plan, a nie jego rozwiązaniem. Skuteczne przeciwdziałanie aborcji jest kosztowne: edukacja seksualna, wspieranie antykoncepcji m.in. poprzez refundację środków antykoncepcyjnych, opieka nad kobietami w trudnej sytuacji, wymuszanie na mężczyznach odpowiedzialności.

W Polsce z ustawą antyaborcyjną wyszło fatalnie pod względem medycznym, społecznym i moralnym. Politycy świetnie o tym wiedzą, ale zmiana im się nie opłaca.
Co 8 minut gdzieś na świecie niepotrzebnie umiera kobieta. Jej śmierć jest wynikiem nielegalnej, niewłaściwie przeprowadzonej aborcji.

źródło:
www.womenonwaves.org
www.stowarzyszenie_wolnomyslicieli.free.ngo.pl

 

Wagina jak łyk wina. Rozkoszuj się nią ze znajomymi ekstatycznie, orgiastycznie.
4.1 na 5 na podstawie 91 głosów

Komentarze są obecnie wyłączone

Komentarze   

wolny myśliciel
# wolny myśliciel 13 lat temu
jak już pisałem pod artykułem "Ulga po zabiegu" - widocznie komuś się opłaca utrzymywać taką sytuację. Lekarze mogą sobie dorobić do swoich "skromnych" pensji no i oczywiście nie nabiją tego na kasę fiskalną :). Smutne, ale racjonalne myślenie nie przebije się przez cały ten chrześcijański bełkot. Polska będzie stała niechcianymi "Chrystusami narodów".
+1
oburzona
# oburzona 13 lat temu
Dziwię się hipokryzji kobiet. Z pigułkami to już ma być dobrze i dla sumienia i dla samej kobiety. Niby lepsze to od skrobanki? To też jest morderstwo!
-5
kathleene
# kathleene 13 lat temu
A gdzie jest napisane, że przy tabletkach kobieta będzie miała czystsze sumienie niż przy aborcji "mechanicznej"? Chodzi o wolność wyboru. I przy okazji o czytanie ze zrozumieniem... Osobiście bardzo cieszyłabym się, gdyby w Polsce pojawiły się te tabletki mimo, że sama raczej bym nie usunęła ciąży, ale jeśli kobieta chce usunąć to znajdzie sposób a lepiej żeby był to sposób bezpieczny niż taki, o jakich potem piszą w gazetach typu "ojciec dziecka chciał, żeby dziewczyna poroniła więc uderzał ją pięścią w brzuch". Może to okrutne co napiszę, ale wg mnie życie młodej kobiety powinno liczyć się bardziej - jeśli już trzeba wybierać. Szczególnie na początku ciąży, kiedy to jeszcze nie człowiek a kilka połączonych komórek...
+2
a
# a 13 lat temu
A od kiedy "zaczyna się" człowiek? Kiedy ma układ nerwowy? Czy krwionośny? A może kiedy się urodzi? A może kiedy jest świadome siebie? Argumentując w ten sposób można by równie dobrze wysunąć tezę, że można zabić dzieci które śpią - bo we śnie nie jesteśmy świadomi...
-6
mrymru
# mrymru 13 lat temu
pytanie do ciebie, a: czy ktokolwiek potwierdził naukowo, że 2-3 tygodniowy płód potrafi odróżnić sen od śmierci?
+1
kathleene
# kathleene 13 lat temu
Cytuję a:
A od kiedy "zaczyna się" człowiek? Kiedy ma układ nerwowy? Czy krwionośny? A może kiedy się urodzi? A może kiedy jest świadome siebie? Argumentując w ten sposób można by równie dobrze wysunąć tezę, że można zabić dzieci które śpią - bo we śnie nie jesteśmy świadomi...

Wiedziałam, że się rozpęta afera zaraz... Nie każę Ci uśmiercać dzieci, po prostu próbuję do tego podejść inaczej a przede wszystkim nie stosować argumentów typu "równie dobrze można zabić we śnie". Bo równie dobrze można przypadkowo udusić w chuście do noszenia, jak niedawno pokazywały media i to przecież już po urodzeniu a nie miesiąc od poczęcia. I to jest dramat. Po prostu nie krzyczę wszem i wobec kategoryczne NIE, bo wszystko jest dla ludzi tylko wymaga odpowiedzialnych decyzji...
0
konrado
# konrado 13 lat temu
jeśli płód nie jest zdolny do samodzielnego życia poza organizmem matki, to trudno uznać go za w pełni wykształcony organizm, a już z pewnością nie jest świadomym człowiekiem i nie posiada uczuć.

Lepiej przygarnijcie wszystkie dzieciaki z bidula, a potem walczcie o te nienarodzone, samarytanie od siedmiu boleści.
+10
betina
# betina 13 lat temu
Popieram! W krajach rozwinietych (mieszkam w Danii), gdzie aborcja jest dostepna prawie nie ma dzieci w domach dziecka - co najwyżej w rodzinach zastepczych, ponieważ jest więcej chętnych na adopcję niż sierot. A w Polsce to ciemnogród. Sama byłam sytuacji podbramkowej - nie mam skończonych studiów, stałej pracy ani męża. Byłam nawet w szpitalu i szacunek oraz troska jakiej doświadczyłam była niezywkła - nikt mnie nie osądzał, mogłam nawet otrzymać opiekę psychologa po zabiegu. Na zabieg w końcu sie nie zdecydowałam, bo rodzice udzielili mi dużego wsparcia, ale wiem, że kiedy nie ma się obok siebie nikogo bliskiego ani warunków materialnych to kobieta powinna decydować, bo to ona ponosi koszty wychowania dziecka. Ona przerywa studia, musi wstawać w nocy a po porodzie przez pół roku być z dzieckiem w domu. Potępiamy te kobiety, które nie dbają o dzieci, może tego by nie było, gdybyśmy w Polsce miały możliwość wyboru.
+3
Bartosz B.
# Bartosz B. 13 lat temu
Powiem tak - w Polsce kobieta może bez problemu urodzić dziecko i po prostu bez żadnej konsekwencji jest oddać w szpitalu.
-3
kathleene
# kathleene 13 lat temu
A co jeśli jednak nie może urodzić bądź nie chce?
0
paulina_es
# paulina_es 12 lat temu
Witam! Napisalas, ze mieszkasz w Danii, dlatego chcialabym sie Ciebie zapytac czy aborcja jest tam mozliwa takze dla cudzoziemek? Obecnie tez mieszkam w Danii, studiuje i pracuje. Obawiam sie, ze mimo hormonalnej antykoncepcji moglam zajsc w ciaze i w razie gdyby tak sie okazalo, nie mam innego wyjscia jak usunac ciaze. Chcialam sie dowiedziec czy jest to mozliwe? Z gory dziekuje za odpowiedz!
+1
filifionka
# filifionka 13 lat temu
Poza tym kobieta nigdy przecież nie zdecyduje się na zabieg nie wykorzystawszy uprzednio wszystkich innych możliwych wyjść z sytuacji, zawsze będzie to smutna i przykra ostateczność, a nie egoistyczna wersja antykoncepcji.
+2
Ruda
# Ruda 12 lat temu
Mam na zbyciu zestaw od Women on Waves.
Odbiór w Olsztynie.
Kontakt:
0
mirek
# mirek 11 lat temu
czy jest aktualny zestaw ,napisz pilne
0
 • Seks i antykoncepcja
  Nie pieszczoty, nie wyrafinowana gra wstępna, nie przystojny mężczyzna, a smrodek pewnego grzybka potrafi dać kobiecie orgazm. Ot tak, bez
  3
 • 1
 • / 1
 • Kultura przez duże "K"
  Wystrugać dildo na własny użytek czy zająć się chałupniczą produkcją sztucznych penisów? - Mając w rękach Dildomaker możemy łatwo nadawać różnym
  6
 • 1
 • / 1
 • Czasem traktowana jak odpowiednik penisa, ale nie ma z nim wiele wspólnego, nie pełni funkcji wydalniczych ani wydzielniczych. - Łechtaczka organ
  Anatomia i fizjologia kobiety
  30
 • 1
 • 1
 • / 1

Nasza WAGINA używa sobie na ciasteczkach. Jeśli Ci to nie przeszkadza kliknij