Obserwuj nas

 

Święta cipka

Ikkyū Sōjun twierdził, że cipka to bodhisattwa (według sanskrytu dosł. oświecona istota), czyli ktoś, kto poszukując oświecenia, pragnie go nie tylko dla siebie, lecz przede wszystkim dla innych. Jako znany bywalec domów publicznych, Ikkyū, był przekonany, że akt seksualny jest religijnym rytuałem, dzięki któremu można osiągnąć stan oświecenia, iluminację.

Seks, kobieta i cipka w twórczości Ikkyū Sōjun

Ikkyū Sōjun znaczną część swojej poetyckiej twórczości poświęcił miłości cielesnej i adoracji cipki. W jednym ze swoich wierszy pisze:

„Kobiece ciało pachnie narcyzem.
Ktoś wpatruje się długo w bajeczny wzgórek, zanim rozpocznie wspinaczkę.
Północ w jadeitowym łożu, pomiędzy jesiennymi snami.
Otwarty kwiat pod trąconą gałęzią śliwy
Kołysze się łagodnie pomiędzy udami czarodziejki.”


Najpiękniejsze erotyki stworzył u schyłku życia, za sprawą wielkiej miłości do niewidomej mniszki, Jihaku Shin (znanej jako Mori). Gdy się związali, on miał 77 lat, a ona 40. Ikkyū zadedykował Mori wiersze erotyczne, które sam zebrał w liczącej ponad tysiąc utworów antologii pod tytułem „Zbiór oszalałych chmur” (Kyōunshū).

Fantazjując w ogrodzie pięknej Mori.

Kwitnąca gałązka śliwy na łóżku, wierność w sercu kwiatu.
Moje usta są pełne czystej woni tego niskiego źródła
Mgły i poświata księżyca, kiedy śpiewamy naszą nową pieśń.


Ikkyū Sōjun wiersz ze „Zbioru oszalałych chmur”

 

Ikkyū Sōjun, mnich, który sławił cipki

Ikkyū Sōjun (1384(?) -1481) – japoński mistrz zen, opat Daitoku-ji, pisarz, kaligraf, malarz i ceniony poeta, jeden z wybitnych intelektualistów tamtych czasów – wiele swoich utworów poświęcił erotyce. Jako nieślubne i niechciane dziecko został w wieku 5 lat oddany do klasztoru, gdzie zdobył znakomite wykształcenie klasyczne i arystokratyczne. W wieku 13 lat zaczął pisać wiersze, a wieku 26 lat osiągnął stan oświecenia. Po otrzymaniu uwierzytelnienia oświecenia żył przez jakiś czas jako pustelnik by oddać się wreszcie wędrówkom, podczas których często zaglądał do domów publicznych i sklepów z winem. Poznał wiele kobiet, lecz dopiero w wieku 77 lat związał się ze swoją wielką miłością, Mori. Schyłek życia spędził Ikkyū jako opat klasztoru Daitoku-ji (od 1474 r.). Przez całe życie w swoich zapiskach, a zwłaszcza w poezji, krytykował zepsucie mistrzów zen i sławił zmysłowość.

 Jeśli jestem spragniony, marzę o wodzie.
Jeśli zmarzłem, marzę o skórzanym odzieniu.
Marzenie o sypialni jest moją naturą.

---------------------------------------

Dziesięć dni w tej świątyni i mój umysł stał się pomieszany,
Moje nogi zaplątane są w nieskończoną czerwoną wstążkę.
Jeśli pewnego dnia będziesz krążył poszukując mnie,
Zaglądnij do sklepu rybnego, salonu z winem lub domu publicznego.


Ikkyū Sōjun

Komentarze są obecnie wyłączone

Komentarze   

# lukos 7 lat temu
wiedział co dobre. a u nas tylko te pedalskie kurie. ach gdzie te cipki???
# andźka 7 lat temu
mnie urzekła miłość w późnym wieku. 77lat i amory i wiersze. Piękna historia. Podobna do "Miłości w czasach zarazy", bo Ikkyū i Mori poznali się znacznie wcześniej, a zostali parą po latach od pierwszego spotkania. Z tego też by była dobra książka lub film