Obserwuj nas

Badając samice rezusów, wykazali oni, ze jeśli brak im własnych estrogenów w starszym wieku, to małpia hormonalna terapia zastępcza (HTZ) nie tylko zapobiega zanikom pamięci, ale wręcz przywraca młodzieńczą zdolność uczenia się. Jak okazuje się, dzięki dostarczaniu hormonów z zewnątrz zwiększa się plastyczność kory przedczołowej mózgu, z powodu cyklicznego zwiększania liczby dendrytów, czyli krótkich wypustek łączących ze sobą komórki nerwowe.

Co ciekawe, podobnego dobroczynnego wpływu na uczenie i zapamiętywanie nie obserwuje się u młodszych małp, mimo że u nich także rośnie liczba dendrytów.
Z badań na rezusach (gdyby je przełożyć na Homo sapiens) wynika, że jeśli kobieta chce zachować sprawny umysł do późnej starości, to powinna zawczasu rozważyć uzupełnianie hormonów tabletkami. Zwłaszcza, że - jak wykazano we wcześniejszych badaniach - wpływ HTZ na sprawność kory mózgu maleje wraz z wydłużaniem się czasu między zanikiem własnej produkcji estrogenów a rozpoczęciem ich podawania z zewnątrz.

 


Komentarze są obecnie wyłączone