Obserwuj nas- Po raz pierwszy można stwierdzić, stosując prostą, szybką i niedrogą metodę, czy dana kobieta ma, czy nie ma punktu G - wyznaje Emmanuele Jannini z University of LAquila. Ten sam naukowiec od kilku lat poszukuje punktu G. W 2002 roku odkrył markery biologiczne, związane ze wzmaganiem funkcji seksualnych. Występują one dokładnie tam, gdzie przyjmuje się położenie punktu Grafenberga, czyli między waginą a cewką moczową. W skład grupy markerów wchodzi m.in. PDES - enzym uczestniczący w przetwarzaniu tlenku azotu, który uruchamia erekcję. Wówczas włoscy badacze nie umieli jeszcze powiązać obecności wytypowanych związków chemicznych ze zdolnością do doświadczania orgazmu waginalnego.

Kilka lat później zespół Jannini przyjrał się badanemu obszarowi przy pomocy dopochwowego USG. W eksperymencie wzięło udział zaledwie 20 kobiet, z czego 9 doświadczyło orgazmów waginalnych, 11 nie. Okazało się, że u tych pierwszych występuje rejon, gdzie tkanka jest grubsza (Journal of Sexual Medecine).

Inni eksperci podchodzą do tych wyników sceptycznie, zarzucając po pierwsze brak miarodajności badań opartych na małej próbce badawczej. Podkreślają też, że nie musimy mieć do czynienia z odrębną strukturą, ale po prostu z wewnętrzną częścią łechtaczki. W opisywanym rejonie znajduje się wiele naczyń krwionośnych, nerwów, gruczołów i włókien mięśniowych. U niektórych kobiet znaleźć tu można także pozostałości płodowej prostaty: gruczołów Skenea. Część seksuologów uważa, że to ich drażnienie uruchamia orgazm pochwowy, a nawet odpowiada za kobiecą wersję wytrysku.

Nie wszyscy naukowcy zgadzają się też z tezą, że kobiety, które nie doświadczają orgazmów waginalnych, nie mają zgrubiałej tkanki. Beverly Whipple ze Szkoły Pielęgniarskiej Rutgers University zaobserwowała, że wszystkie panie są w jakimś stopniu wrażliwe na drażnienie obszaru, gdzie powinien się znajdować punkt G. Według niej, należy raczej poprosić kobiety, by same się stymulowały, a następnie wykonać badanie ultrasonografem, bo pod wpływem nacisku domniemany punkt Grafenberga powinien się powiększyć.

Aktualizacja: Punkt G został odkryty przez polskiego naukowca. Więcej szczegółów w artykule: Punkt G zlokalizowany przez naukowców

Komentarze są obecnie wyłączone

Komentarze   

# szila 9 lat temu
punkt G, kobiecy wytrysk, gruczoły Skenea... nie uważacie, że to dziwne, że w XXI wieku jest tyle zagadek związanych z kobiecą anatomią i fizjologią? Można by pomyśleć, że wagina jest równie skomplikowana jak ludzki mózg
# Kasia 9 lat temu
a może by tak nie skupiać się na tym skąd przyjemność płynie tylko odpłynąć wraz z falą?