Trzeci etap porodu - rodzenie łożyska
- Napisał Administrator
- Posted on: poniedziałek, 18 styczeń 2010 | Komentarzy (5)
Ostatni etap porodu rozpoczyna się w kwadrans do godziny po wydaniu na świat dziecka (tj. po zakończeniu drugiego etapu porodu). W tej fazie porodu skurcze macicy wypychają łożysko z dróg rodnych. Zazwyczaj w tym czasie matka traci do 500 ml krwi. Istotne jest, aby organizm wydalił całe łożysko, gdyż jego fragmenty pozostając w macicy mogą być źródłem infekcji i krwotoków. Dlatego też położna zawsze starannie się upewnia, czy urodzone łożysko jest całe. W przeciwnym razie jego pozostałości należy odessać z kanału rodnego.
Warto o tym pisać i mówić, bo może większa świadomość rodzących pozwoli dbać o prawa człowieka w służbie, która winna mieć dobro, zdrowie i życie ludzkie na względzie.
Każda z nas ma prawo odmówić przed porodem uczestniczenia w zbiorowej lewatywie. Każda przyszła mama ma prawo zabronić nacinania swojego krocza w przypadku prawidłowo przebiegającej akcji porodowej. Prawem rodzących jest dbałość położnych o waginę i drogi rodne pacjentki i ochrona ich przed uszkodzeniami… i wreszcie każda z nas ma prawo do decydowania o losach łożyska, które jest integralną częścią płodu.
W wielu kulturach plemiennych i wśród znacznej części zwolenników tzw. porodów naturalnych, lub porodów lotosowych stosunek do łożyska jest zgoła odmienny od szpitalnego. Tutaj łożysko nie jest odcinane zaraz po porodzie, lecz pozostaje wraz z noworodkiem do czasu, aż samo odpadnie. Trwa to zazwyczaj od około 3 do 10 dni. Takie podejście jest wyrazem uszanowania dla naturalnego porządku rzeczy i ogranicza ingerencję człowieka do niezbędnego minimum. Skoro łożysko zawiera tyle cennych substancji, tak chętnie poszukiwanych przez firmy farmaceutyczne i kosmetyczne, a krew pępowinowa obfituje w cenne komórki macierzyste wykorzystywane w leczeniu licznych chorób, to logiczne wydaje się pozostawienie tego "naturalnego zdroju życia" przy jego rodzonym właścicielu.
Łożysko jest bowiem integralną częścią noworodka, gdyż pochodzi z dokładnie tej samej co on komórki zarodkowej. Zachowanie łożyska przy dziecku ma w związku z tym głębokie konsekwencje na płaszczyźnie fizjologicznej, psychologicznej i duchowej. Szok związany z przedwczesnym odcięciem łożyska wywołuje negatywne skutki na tych samych płaszczyznach.
Drodzy rodzice, miejcie zatem świadomość swych praw i nie ulegajcie terrorowi personelu medycznego. Niestety w publicznej służbie zdrowia to my pacjenci musimy troszczyć się o siebie i kontrolować decyzje i postępowanie lekarzy.
Redakcja serwisu Wagina, życzy czytelniczkom szczęśliwych rozwiązań i mądrych położnych.
Komentarze są obecnie wyłączone
Komentarze