Obserwuj nas


Nie ma standardowej metody nauczania nastolatek o dojrzewaniu. To jak młoda dziewczyna postrzega swoje zmieniające się ciało i procesy w nim zachodzące zależy nie tylko od poziomu jej wiedzy, ale też od właściwego nastawienia.  Dostęp do rzetelnych źródeł informacji o dojrzewaniu obecnie nie stanowi problemu.  Jednak wiedza encyklopedyczna o miesiączce i układzie rozrodczym nie nauczy dziewczyny życia z nową sobą.  Bardzo często dziewczęta dostają od kogoś z otoczenia jedynie coś w rodzaju instrukcji obsługi kobiety. To chyba za mało?

Bardzo spodobał mi się pomysł gry planszowej „ The Period Game” wprowadzającej w tajniki kobiecej anatomii i fizjologii w atmosferze dobrej zabawy. W 2014 roku grę stworzyli Daniela Gilsanz i Ryan Murphy, studenci Rhode Island School of Design. Gra powstała w ramach kursu akademickiego “Design and Play”, a w 2016 roku zdobyła nagrodę Red Dot Design.


„The Period Game” zaznajamia w przystępny sposób z żeńskim układem płciowym,  fizjologią cyklu miesięcznego, syndromem PMS, miesiączką i różnymi rodzajami środków higienicznych dla kobiet. W grze zamiast kostek używa się kulek, trzech przezroczystych i jednej czerwonej. Każda z kulek symbolizuje jeden tydzień cyklu miesięcznego. Gracz w sposób losowy uwalnia kulki, potrząsając plastikowym jajnikiem. Kulki wydostają się z imitacji żeńskich dróg płciowych na planszę. Przezroczyste zapewniają ruch do przodu, a kulka czerwona przenosi na wyższy poziom, czyli do nowego cyklu.  Podczas gry odkrywa się i zbiera karty z informacjami o anatomii i fizjologii kobiecego ciała.


„Pierwszy raz o miesiączce usłyszałam od mojej mamy” – mówi  współtwórczyni gry, Daniela Gilsanz. „Jednak wkrótce w piątej klasie, podczas zajęć ze Zdrowia, nauczyciel namówił nas do skandowania najgłośniej jak potrafimy słowa „wagina”. Wtedy to było nieco szokujące, ale z pewnością poprawiło nam humory i sprawiło, że swobodniej wypowiadałyśmy słowo, z którym nie czułyśmy się komfortowo. Teraz zdaję sobie sprawę, ile miałam szczęścia, ucząc się w takiej atmosferze i  jaki wpływ to wywarło na mój późniejszy stosunek do miesiączek.”


„The Period Game” jest dotychczas projektem, a jego twórcy szukają inwestorów, którzy umożliwią jego realizację.

Komentarze są obecnie wyłączone