wagina logo

Menstruacja

Menstruacja pojawia się u zdrowej kobiety przez ok. trzydzieści lat. Częstotliwość z jaką miesiączka występuje jest cechą osobniczą. Książkowa długość cyklu miesięcznego kobiety wynosi 28 dni, ale za prawidłowe przyjmuje się cykle o długości od 21 do 35 dni.

menstruacja

MENARCHE - PIERWSZA MIESIĄCZKA

Wystąpienie pierwszego krwawienia miesięcznego może wydawać się bardzo raptownym zjawiskiem, w rzeczywistości jednak zmiany narządowe prowadzące do niego przebiegają stopniowo.

Obejmie ono "przebudzenie się" podwzgórzowego ośrodka regulacyjnego, przysadkowej sekrecji gonadotropin, hormonów wzrostu, oraz rozwój w jajnikach pęcherzyków Graffa. Zarówno ilość, jak i stopień osiąganej dojrzałości pęcherzyków jest jeszcze ograniczony. Wydzielanie estrogenów jest dość niskie, brak jest jeszcze progesteronu. Słaby jest wzrost błony śluzowej macicy. Stopniowo wzrasta ilość dojrzewających pęcherzyków, wzrost ten nabiera cech cykliczności i występuje miesiączka, pomimo tego, że w tak wczesnym okresie nie występuje jeszcze jajeczkowanie.

CIĄŻA

Normalnym efektem rozwoju zapłodnionej komórki jajowej jest zatrzymanie miesiączki. We wczesnym okresie ciąży wydzielana gonadotropina kosmówkowa podtrzymuje aktywność ciałka żółtego. Wysokie stężenie estrogenów i progesteronu zapewnia utrzymanie się endometrium i zapobiega jego złuszczaniu. W późniejszym okresie ciąży produkcję estrogenów i progesteronu przejmuje łożysko. Innym, nie do końca poznanym czynnikiem, mogącym mieć wpływ na brak miesiączki jest wydzielanie inhibiny jajnikowej w okresie ciąży. Hamuje ona wydzielanie FSH.

 

LAKTACJA I MIESIĄCZKA

Tuż po porodzie przedni płat przysadki mózgowej wydziela duże ilości prolaktyny. Prowadzi to do częściowej supresji wydzielania LH, zatem pęcherzyki jajnikowe mogą dojrzewać, natomiast nie występuje owulacja i miesiączka. Jeżeli kobieta nie karmi dziecka piersią, miesiączkowanie powraca po 2 -3 miesiącach, natomiast u kobiet karmiących okres ten może ulec znacznemu wydłużeniu. Czas zablokowania miesiączki przez laktację jest ograniczony i w późniejszym okresie, pomimo karmienia, mogą występować krwawienia.

MENSTRUACJA A MENOPAUZA

Zmiany zachodzące w tym okresie są podobne do obserwowanych w okresie pokwitania, ale zachodzą w odwrotnej kolejności. U części kobiet miesiączkowanie zanika nagle, u wielu innych natomiast obserwuje się zmiany charakteru krwawień. Najczęściej cykl początkowo staje się krótszy, a następnie wydłuża się, występuje również tendencja do nieregularnych krwawień przed ich zanikiem. Podstawową przyczyną jest stopniowe zmniejszanie się liczby pęcherzyków Graffa i obniżanie stężeń estrogenów. Spadek ten prowadzi do wzrostu wydzielania FSH, co utrzymuje się przez dość długi okres czasu.

źródło: "Ginekologia Ilustrowana" A.D.T. Govan, D. McKay Hart, Robin Callander

Wagina jak łyk wina. Rozkoszuj się nią ze znajomymi ekstatycznie, orgiastycznie.
4.2 na 5 na podstawie 191 głosów

Komentarze są obecnie wyłączone

Komentarze   

wolny myśliciel
# wolny myśliciel 14 lat temu
Miesiączka jest dla mnie czymś pięknym. Większość kobiet wstydzi się rozmawiać "o tym" ze swoim partnerem a o zbliżeniach w tym czasie nie ma mowy! Nie uważam się za dewianta ani nie mam skłonności wampirycznych ;-)), ale w okresie jest naprawdę coś magicznego. Dla mnie seks podczas miesiączki jest wyrazem całkowitego zaufania i akceptacji.
+3
mrymru
# mrymru 14 lat temu
mnie do akceptacji tej sfery kobiecej fizjologii skłonił właśnie partner. Nie przeraża go okres, sam potrafi kupić mi podpaski :D, a seks na Indianina stał się normą. Kiedyś nienawidziłam miesiączki. Sądziłam, że komplikuje mi życie i choć wolałabym nieraz jej nie mieć (urlop, podróż itp.) to dzięki mojemu facetowi "te dni stały się lepsze" :love:
+3
mARTYNA
# mARTYNA 14 lat temu
:o:oops::sigh::roll:
-1
wolny myśliciel
# wolny myśliciel 14 lat temu
Tak jak napisałaś @mrymru: kobiety nienawidzą miesiączki. To chyba wynik jakiś chorych zaszłości kulturowych. Nie jest sekretem, że (o zgrozo) mężczyźni prawie nic nie wiedzą o fizyczności swoich partnerek - jak sądzę jest to wynik najzwyklejszej ignorancji.
Pełna akceptacja naszych ciał oraz tego co się z nimi dzieje to klucz do pełnej satysfakcji - nie tylko z seksu :D.
+3
mrymru
# mrymru 14 lat temu
w naszej katolickiej kulturze pokutuje chyba przeszłość, kiedy to krwawienie miesięczne kojarzone było z czymś brudnym i złym. Uprzedzenia do menstruacji miewają kobiety i mężczyźni.

Są faceci wykształceni i młodzi, którzy zwyczajnie brzydzą się okresu. Odsuwają się w te dni od swoich kobiet i kompletnie unikają w rozmowach tematu miesiączki. Okres dla nich ma nie istnieć, a tampony i podpaski winny być usunięte z ich pola widzenia.

Hipokryzja? Sama nie wiem, jak mogą w pewne dni uznawać kobietę za atrakcyjną, a w inne nie? Dlaczego wagina jest dla nich kusząca tylko przez część cyklu?

Krew to tylko krew. Znacznie łaskawsza jest dla zmysłu powonienia od ejakulatu :-))))
+3
Kasia
# Kasia 14 lat temu
mrymru, co to jest "na indianina"?
ja okres przechodzę łagodnie, ale kilka dni przed to do mnie bez kija nie podchodź, wkurza mnie byle co... może jest w tym jakieś dziwactwo ale te skurcze macicy w czasie okresu to lubię
+1
szok
# szok 14 lat temu
jestescie obrzydliwi jak mozna pozwolic facetowi na zblizenia w czasie miesiaczki chyba chcecie sie czegos nabawic bo to powoduje rozne syfilistyczne choroby masakra brudasy sie tylko tak zachowuja kobiety jak i faceci poraszka.
-5
annonim
# annonim 14 lat temu
Cytuję szok:
jestescie obrzydliwi jak mozna pozwolic facetowi na zblizenia w czasie miesiaczki chyba chcecie sie czegos nabawic bo to powoduje rozne syfilistyczne choroby masakra brudasy sie tylko tak zachowuja kobiety jak i faceci poraszka.


*porażka
Każdy ma swoje gusta a o gustach się nie dyskutuje;D

Ja nigdy nie praktykowałam ale może watro spróbować? ;-)
0
plm
# plm 14 lat temu
mam jeden powód dla którego po prostu nienawidzę miesiączki... pierwszy dzień. przez dobre 5h wiję się z bólu na łóżku, mam podwyższoną temperaturę, mdłości i żadne leki mi nie pomagają. myślę, że to może być powodem dla którego wiele kobiet nie zbyt przepada za miesiączkami. a co do seksu chyba jedynym minusem jest to ze można pościel pobrudzić, choć mnie akurat się nie zdarzyło.
0
mrymru
# mrymru 14 lat temu
@plm, niektóre z nas ciężko znoszą okres, albo sam pms. Taka karma, chyba.
A propos seksu na Indianina, kiedyś na Discovery był o nim program i tam kobiety radziły rozłożyć ciemny ręcznik na łóżku, czy gdzie tylko się chce :) Taki ręcznik dobrze działa na psychikę, gdy wizja krwawej jatki nie pozwala się odprężyć.
0
 • Seks i antykoncepcja
  Nie pieszczoty, nie wyrafinowana gra wstępna, nie przystojny mężczyzna, a smrodek pewnego grzybka potrafi dać kobiecie orgazm. Ot tak, bez
  3
 • 1
 • / 1
 • Kultura przez duże "K"
  Wystrugać dildo na własny użytek czy zająć się chałupniczą produkcją sztucznych penisów? - Mając w rękach Dildomaker możemy łatwo nadawać różnym
  6
 • 1
 • / 1
 • Czasem traktowana jak odpowiednik penisa, ale nie ma z nim wiele wspólnego, nie pełni funkcji wydalniczych ani wydzielniczych. - Łechtaczka organ
  Anatomia i fizjologia kobiety
  30
 • 1
 • 1
 • / 1

Nasza WAGINA używa sobie na ciasteczkach. Jeśli Ci to nie przeszkadza kliknij