Wykresy stężeń trzech podstawowych estrogenów w okresie cyklu miesięcznego tj. estradiolu, estronu, estriolu, są do siebie prawie równolegle. Oznacza to, że zmiany w produkcji tych hormonów przebiegają też prawie jednoczasowo. Stosunek stężeń estronu i estradiolu, wynosi 2 : 1. Wydzielania estriolu, nie można tak ściśle matematycznie określić.
Podczas miesiączki stężenia estrogenów są niskie i stopniowo zwiększają się w pierwszej połowie cyklu. Ich zasadniczy wzrost obserwuje się jednak dopiero od 7-8 dnia cyklu, natomiast maksimum osiągają w momencie owulacji - szczyt przedowulacyjny. 24 godziny później następuje spadek ich stężeń a następnie ponowny wzrost. Kolejny szczyt stężenia estrogeny osiągają w ciągu tygodnia, co przypada na okres szczytowego wydzielania ciałka żółtego.
PROGESTERON
Na początku cyklu miesiączkowego, progesteron praktycznie jest nieobecny w surowicy. Od momentu powstania ciałka żółtego, dochodzi do gwałtownego wzrostu stężenia tego hormonu, a 20-22 dnia cyklu osiągane są jego najwyższe wartości. Stopniowa degeneracja ciałka żółtego prowadzi do obniżenia jego ilości we krwi.