Począwszy od 5-tego dnia cyklu odbudowuje się błona śluzowa macicy. Proliferacji ulega zarówno zrąb endometrium jak i jego gruczoły, tworzące w tym okresie cylindrycznego kształtu cewy, wysłane nabłonkiem sześciennym, z wy-raźnie zaznaczoną błoną podstawną. Podścielisko tworzą cienkie, wrzecionowate komórki tkanki łącznej -jest to obraz wczesnej fazy wzrostowej.
W przeciągu tygodnia gruczoły rozrastają się do znacznych rozmiarów, stają się większe i ulegają poszerzeniu-obraz późnej fazy wzrostowej. Rozbudowuje się także sieć naczyniowa, dochodzi do poszerzenia drobnych naczyń.
Wzrostowe zmiany w endometrium są wywołane przez estrogeny produkowane w jajnikach.
Powstające po owulacji ciałko żółte produkuje duże ilości progesteronu odpowiedzialnego za zmiany wydzielnicze gruczołów endometrialnych oraz obrzęk podścieliska. Bogate ukrwienie endometrium zapewnia rozwinięta sieć naczyniowa, z sinusoidalnie przebiegającymi kapilarami.
Zbliżając się do końca cyklu miesięcznego, narasta obrzęk podścieliska, naczynia krwionośne mają coraz bardziej kręty przebieg, gruczoły staja się szersze, a ich przebieg falisty. Z zanikiem ciałka żółtego wiąże się nagły spadek produkcji progesteronu i estrogenów, a to z kolei prowadzi do zmian wstecznych w błonie śluzowej. Zaczynają powstawać drobne ogniska wynaczynień i zakrzepy, aż w końcu, błona śluzowa macicy a ściślej jej warstwa powierzchniowa wraz z krwią i leukocytami, ulega złuszczeniu oraz wydaleniu.
W ciągu 1-2 dni obnażona powierzchnia pokryta zostaje nabłonkiem gruczołowym, poliferuiącym z pod stawnej części gruczołów.