Wagina Kobiecość w dziejach Wagina: od boskości do sromotnego wstydu - Wagina, kobieca seksualność i ich boski wymiar

Wagina: od boskości do sromotnego wstydu - Wagina, kobieca seksualność i ich boski wymiar

Email Drukuj PDF
Spis treści
Wagina: od boskości do sromotnego wstydu
Ana-suromai
Anlu i znaczenie obnażenia sromu
Wagina, kobieca seksualność i ich boski wymiar
Wszystkie strony


vulvaWiara w potęgę aktu obnażania sromu widoczna jest w sztuce licznych kultur. Uwieczniano go w rzeźbach, posążkach, amuletach, figurkach, na pieczęciach i biżuterii. Jedne z najstarszych przedstawień odnajdujemy na cylindrycznych pieczęciach z Syrii datowanych na 1400 rok p.n.e. Przedstawione na nich kobiety ukazują srom, rozchylając nogi bądź unosząc szaty do góry. Gesty te uznawano za święte. Najbardziej zaskakującą cechą tych archaicznych wizerunków jest emanacja dumy i radości związanych z posiadaniem żeńskich narządów płciowych. Wizerunki w najmniejszej nawet mierze nie przywodzą na myśl wstydu.
Wszystkie te przykłady i historie doprowadzają mnie do konkluzji, że to, w co wierzymy teraz nie jest prawdą bezwzględną. Często zapominamy, że nasze przekonania są zależne od tego w jakim czasie i miejscu przyszliśmy na świat. Moje odczucia i wewnętrzne przekonanie o kobiecej naturze Boga, oczywiście nie oznaczają, że jest to jedyna i niezaprzeczalna prawda. Pragnę jedynie pokazać, że jest to jedna z alternatyw. Potwierdzenie tej hipotezy zależy jedynie od znalezienia odpowiedniej argumentacji. Historie naszych odległych przodków powinny nas uczyć tolerancji, pokory i otwartości. Powinny nam uzmysłowić, że nasze „niepodważalne” przekonania można podważyć. Nie namawiam, abyśmy powróciły do aktu „Ana-suromai” i obnażały swoje sromy w chwilach zagrożenia. Pragnę jedynie skłonić do zastanowienia się czy kojarzenie waginy tylko z płodnością i erotyką jest wystarczające. Może gdybyśmy zaczęli traktować ją z odpowiednim szacunkiem również jako symbol szczęścia i zdrowia to spowodowałoby to pozytywne zmiany zarówno dla mężczyzn jak i kobiet. Moim celem nie było odpowiedzenie na postawione we wstępie pytanie, a jedynie podkreślenie kwestii nadania płci Bogu, która mogła stworzyć podział na ludzi lepszych (mężczyzn twórców) i gorszych (poddanych im kobiet). A przecież płciowość Boga nie powinna krzywdzić żadnej ze stron.
Często zapominamy, że nie ma prawdy absolutnej - takiej, która nie ulegałaby względności. Bo czy nigdy nie zdążyło się nam, że to co wydawało się nam prawdą w poniedziałek traciło nagle swe znaczenie we wtorek…
Śmieszy nas to, w co wierzyli ludzie 100 lat temu, nie myśląc o tym, że za następne 100 lat prawdopodobnie my będziemy takim samym obiektem drwin. Powinniśmy się zastanowić, czy fakt oddawania hołdu waginie jest jedynie świadectwem niskiego rozwoju cywilizacyjnego. Może nie powinniśmy poddawać się pierwszej gorącej reakcji, nie robiąc najmniejszego wysiłku, aby się nad tym naprawdę zastanowić. Może kiedy zastanowimy się spokojnie, zapominając na chwilę w jakiej kulturze zostaliśmy wychowani, sami dojdziemy do wniosku, że możemy nauczyć się czegoś nowego… Może to również nie jest wymysł „chorych feministek, które nie wiedzą już co wymyślić”. Może zmiana naszego schematycznego myślenia doprowadzi nas do niezwykłych spostrzeżeń.
Każdy dzień niesie nam nowe odkrycia, a my zawsze powinniśmy być gotowi na zmiany… Wygodniej i łatwiej jest trwać w błędnym przekonaniu, ale lepiej jest zadać sobie trud i zweryfikować nasze osądy. Nikt nie jest doskonały. Zmiana sposobu myślenia jest całkowicie naturalna, nie świadczy o głupocie i niestałości, ale raczej jest dowodem naszego rozwoju.
Książka Catherine Blackledge pt. „Wagina. Kobieca seksualność w historii kultury” zmieniła mój sposób myślenia i zainspirowała mnie do pracy twórczej - do zrobienia projektu „Waginatyzm – od profanum do sacrum” http://www.iwonademko.art.pl/rzezba/waginatyzm/waginatyzm.html oraz projektu „28 dni” http://www.iwonademko.art.pl/rzezba/28_dni/28_dni.htm.

O autorce artykułu:
Iwona Demko - rzeźbiarka, asystentka na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie, która w swoich pracach porusza tematykę feministyczną oraz wykorzystuje temat waginy.

Wagina jak łyk wina. Rozkoszuj się nią ze znajomymi ekstatycznie, orgiastycznie.

PODZIEL SIĘ: 

Komentarze 

 
0 # pomnikgansterek 2010-05-16 10:11
:sad: :evil: ;-)) ;-) :-) :zzz :D :sad: :sad: :idea: :love: :-x :no-comments: :ooo: :Pirate: yoo fajny pomnik a gdzie go znalesci-++???
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # mrymru 2010-05-31 09:17
Od Administracji:
Powyższy artykuł jest autorstwa Pani Iwony Demko, osoby spoza grona redakcji, która jednak swą pracę poświęca m.in. badaniu aspektu kobiecości. Wszelkie wątpliwości prosimy wyjaśniać z autorem tekstu. Linki do stron Autora widnieją na końcu artykułu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Freya 2010-05-31 09:17
Miałam pozostawić to dla siebie ale jednak napisze, bo po pierwszym śmiechu, jednak przyszła pora na zażenowanie i płazem nie popuszczę tak jawnego i bezczelnie prostackiego w sposobie, robienia czytelnika w głupa :D Nie wiem z jakich źródeł czerpiecie te wiadomości ale finezja niektórych wychyleń na temat wyższości waginy nad światem, naprawdę wydaje się rodem z waginy, a jednak, nie ubliżając owej, wypadałoby czasem pomyśleć mózgiem! Ja się pytam: dla jakiej klienteli wy tę stronę tworzycie? Dla świadomych swej kobiecości istot ... ? Bo wnioskując po Waszych argumentach, to jednak dla tej drugiej grupy a nawet sami taką tworzycie! i to jest niedorzeczne bo idea strony zasługuje na coś więcej! Po co się chwytać argumentów bezczelnie nielogicznych i ... :/
Przeczytałam jeszcze raz:
"W starożytnej Grecji

Od Administracji:
tekst został edytowany bo obrażał użytkowników strony.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # azazalla 2010-05-31 10:20
Może autorka poda źródła i poprze swe tezy argumentami i będzie po krzyku.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Od Autorki tekstuIwona 2010-06-01 23:35
Wszystkie informacje, które zamieściłam w tekście, zaczerpnęłam z książki o której wspominałam: "Wagina. Kobieca seksualność w historii kultury” autorstwa Catherine Blackledge, wydanej przez wydawnictwo Pruszyński i S-ka SA w Warszawie. Nie są to informacje, które wymyśliłam z własnej wyobraźni. Jedynie wstęp i konkluzja to mój luźny osobisty komentarz. Moim celem nie było nikogo obrażać, bulwersować czy szokować . Chciałam jedynie poszerzyć nasze skromne informacje na temat waginy i zwrócić uwagę na nieco inne postrzeganie tego tematu niż to, do którego się przyzwyczailiśm y. Doskonale zrobiła to Catherine Blackledge w swojej książce, gdzie na ponad 300-stu stronach wnikliwie opisała w przeróżnych aspektach kobiecą seksualność. Gorąco polecam tę książkę nie tylko tym, którzy wyrażają sprzeciw wobec mojego tekstu :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # admin 2010-06-02 08:36
Dziękuję Autorce za udział w dyskusji. Jeśli jednak wciąż artykuł i jego treść budzi wątpliwości, proszę o logiczną dyskusję popartą argumentami. Słowne ataki na autorów, użytkowniczki/ów nie będą tolerowane przez administrację.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # RE: Wagina: od boskości do sromotnego wstyduKinga 2010-08-17 23:57
Coś w tym jest... W naszej od wieków patryjalchalnej kulturze istnieje wszak gest wystawienia środkowego palca ( z różnymi wariacjami) który jest używany jako oznaka męskiej agresji i dominacji.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Seks oczami kobiet - WAGINA.com.pl
portal dla kobiet - WAGINA.com.pl
portal dla kobiet - WAGINA.com.pl
portal dla kobiet - WAGINA.com.pl

Gorące tematy

19 seksualnych ciekawostek

 

19 seksualnych ciekawostek

Czy wiedzieliście, że pocałunki obniżają poziom cholesterolu, a panowie z piwnym brzu...
Porozmawiajmy o kobiecej masturbacji

 

Porozmawiajmy o kobiecej masturbacji

Masturbacja. Oni to robią. One to robią. Oni mają na to setki określeń. One żadnego,...
Pussy Portraits: cipka ma wiele oblicz

 

Pussy Portraits: cipka ma wiele oblicz

Zerka się na nią ukradkiem, nie mówi się o niej, a jeszcze trudniej o nią pyta – ci...
Jej wysokość łechtaczka: co musisz o niej wiedzieć

 

Jej wysokość łechtaczka: co musisz o niej wiedzieć

Jest mniejsza od penisa, a może od niego więcej, mocniej, częściej  - jej wysokość ...
Poszukiwacze zaginionego punktu G

 

Poszukiwacze zaginionego punktu G

Punkt G podzielił naukowców, kobiety i wielu przygodnych poszukiwaczy – jedni go znale...
Antykoncepcja: od odchodów krokodyla po prezerwatywę

 

Antykoncepcja: od odchodów krokodyla po prezerwatywę

Wczesna antykoncepcja bazowała często na wierzeniach, rytuałach i działaniach paramedy...
Antyczne imiona łechtaczki i etymologia słowa clitoris

 

Antyczne imiona łechtaczki i etymologia słowa clitoris

Rodzima „łechtaczka” zdaje się wywodzić od łechtania, dotyku, pieszczoty i jest je...
Wielka Cipa - serce Rzeszowa

 

Wielka Cipa - serce Rzeszowa

W samym centrum Rzeszowa na terenie należącym obecnie do zakonu oo. bernardynów stoi Wi...