wagina logo

Figura Kummernis (in. Wilgefortis) w Wambierzycach

Kummernis: kobiecy krucyfiks

  • Napisane przez  Małgorzata Rychlewska
  • Posted on:  wtorek, 27 lipiec 2010 | Komentarzy (4)

Kummernis, znana także jako Wilgefortis, pogańska bogini, która z czasem stała się chrześcijańską świętą, tracąc na swojej sile i gubiąc tożsamość. Niegdyś przedstawiana była jako ukrzyżowana lub rozwieszona między konarami drzew. Jej podobizny często były przerabiane przez chrześcijan na figury ukrzyżowanego Chrystusa. Wciąż jednak ślady jej kultu widoczne są w niemal całej Europie, także w Polsce.

Jest kilka wariantów historii Kummernis. Część podań ukazuje ją jako jedną z dziewięciu córek pogańskiego króla Portugalii, która odmawia poślubienia króla Sycylii. O Kummernis pisali też bracia Grimm.

Według jednej - chrześcijańskiej już - legendy Kummernis, znana jako Kumernis lub Wilgefortis, była córką króla Luzytanii. Ojciec postanowił wydać ją, wbrew jej woli, za poganina. Do ożenku chciał ją nakłonić zamykając w ciemnicy. Kummernis spędziła tam całą noc na modlitwach do Boga, błagając go by uchronił ją przed poślubieniem poganina. Jej modlitwy zostały wysłuchane. Dziewczynie wyrosła długa broda, przez co stała się odpychająca dla kandydata do jej ręki. Mężczyzna zrezygnował z ożenku, a rozwścieczony ojciec Kummernis, widząc jej podobieństwo do Chrystusa, zgotował jej śmierć na krzyżu. W ten sposób Chrześcijanie tłumaczą pochodzenie rzeźb i obrazów ukazujących ukrzyżowaną brodatą kobietę.

Etymologia słowa Wilgefortis

Imię Wilgefortis jest odczytywane na wiele sposobów przez badaczy. Po pierwsze wywodzić się może od Virgo Fortis, które znaczy „mocna dziwica” / „dzielna dziewica”. Słowo fortis ma z pewnością korzenie łacińskie, gdzie oznaczało „mocna”, „dzielna”, „śmiała”, „odważna”, „trwała”.
Istniej także określenie Dea Fors, z dopełniaczem Fortis. Fors to dobrze znana bogini przeznaczenia i szczęścia, drugie imię Fortuny. Idąc tym tropem możemy przyjrzeć się słowu „wil”. Starogermańskie Wil to tarcza, koło (ang. wheel). Zatem Wilgefortis niekoniecznie musi być „dzielną dziewicą”, a może symbolizować boginię związaną z Kołem Fortuny.

Etymologia słowa Kummernis

Co zatem oznacza drugie imię świętej, Kummernis? Inne wersje jej imienia – Kommer, Cumber, Combre, Cumera – wywodzą się od celtyckiego cumba. W języku bretońskim comm oznacza „koryto”, irlandzkie cum oznacza „pieczarę”, „wgłębienie”, „głęboką dolinę”. Cumba to „szczelina”, „wgłębienie”, „niecka”, „dolina”.
Drugi człon imienia Kummernis przybiera formy: Nis, Niss, Nisse. Te zaś w języku Celtów czy języku ludów protoindoeuropejskich znaczą „rwąca woda”, „rzeka”. Do dziś różne odmiany tego słowa określają nazwy rzek i miejscowości: Neisse, jugosłowiańka Nis, polska Nysa, Nizza (Nicea), czy Ness w nazwie Loch Ness.
Zatem Kummernis to dolina lub koryto rzeki. Woda zawsze symbolizowała życie, odradzanie, zdrowie, obfitość, płodność. Symbolika ta idealnie oddaje charakter bogini szczęścia, urodzaju i płodności.

Kult Kummernis

Wilgefortis, znana także jako Kummernis, czczona była od Karpat po Anglię. W Bawarii była boginią urodzaju, odpowiedzialną także za płodność. Zarówno za spędzanie płodu, jak i za wzrost płodności. Z czasem uczyniono z niej świętą od wysłuchiwania żon, skarżących się na problemy małżeńskie.

Kult Kummernis był obecny na ziemiach polskich. Do dziś zachowała się figura ukrzyżowanej kobiety w Wambierzycach. Jest to miejscowość w Kotlinie Kłodzkiej otoczona przez trzy wzgórza (Golec, Mnich, Wysoki Wygon), sąsiadująca z trzema potokami i rzeką Nysą. Obecnie figura Wilgefortis znajduje się w pierwszej kaplicy kościoła pielgrzymkowego Najświętszej Maryi Panny.
Gdy przypadkiem znajdziecie się w Wambierzycach, udajcie się do tej kaplicy na spotkanie z zapomnianą boginią.

-----------

źródło: „Trzy kolory Bogini” Anna Kohli

 

Wagina jak łyk wina. Rozkoszuj się nią ze znajomymi ekstatycznie, orgiastycznie.
4.3 na 5 na podstawie 147 głosów

Komentarze są obecnie wyłączone

Komentarze   

szila
# szila 14 lat temu
warto dodać, że bliskie sąsiedztwo figury Kummernis i rzeki Nysa, to nie zbieg okoliczności
+1
zamiesznik
# zamiesznik 14 lat temu
Droga redakcjo, nie zapominaj w jakim jesteś kraju ;-)kobiecy krucyfiks? Nazwa portalu Wagina? Obraza uczuć religijnych maluczkich. :lol:
Przestaję dworować. Teraz całkiem serio:
Bardzo ciekawy artykuł. Świetny portal. Tak trzymać.
+3
pan Tofel
# pan Tofel 14 lat temu
Tak wiele pokoleń pracowało nad wytępieniem naszego dziedzictwa i kultury, że podobne historie większość ludzi traktuje z niedowierzaniem lub przymrużeniem oka. Ciekawe czy są organizowane jakieś spędy typu "śladami słowiańskiej kultury i wierzeń". Z chęcią wybrałbym się na taki pogański rajd.
+1
gmo
# gmo 13 lat temu
byłem i widziałem krzyż z kobietą. Jak będziecie w okolicy Wambierzyc, warto zajrzeć. Poleca zgłębienie słowiańskich wierzeń pogańskich, bo to kawał ciekawej historii, naszej historii i kultury.
+2
  • Seks i antykoncepcja
    Nie pieszczoty, nie wyrafinowana gra wstępna, nie przystojny mężczyzna, a smrodek pewnego grzybka potrafi dać kobiecie orgazm. Ot tak, bez
    3
  • 1
  • / 1
  • Kultura przez duże "K"
    Wystrugać dildo na własny użytek czy zająć się chałupniczą produkcją sztucznych penisów? - Mając w rękach Dildomaker możemy łatwo nadawać różnym
    6
  • 1
  • / 1
  • Czasem traktowana jak odpowiednik penisa, ale nie ma z nim wiele wspólnego, nie pełni funkcji wydalniczych ani wydzielniczych. - Łechtaczka organ
    Anatomia i fizjologia kobiety
    30
  • 1
  • 1
  • / 1

Nasza WAGINA używa sobie na ciasteczkach. Jeśli Ci to nie przeszkadza kliknij