Wagina Artykuły Anatomia i fizjologia kobiety Łechtaczka - wszystko o Klitoris

Łechtaczka - wszystko o Klitoris

Email Drukuj PDF
  • Pin It

Czasem traktowana jak odpowiednik penisa, ale nie ma z nim wiele wspólnego, nie pełni funkcji wydalniczych ani wydzielniczych. - Łechtaczka organ stworzony tylko do rozkoszy.


Łechtaczka (klitoris, łac. clitoris) jest najbardziej unerwioną częścią ciała człowieka, bardziej niż język czy usta, dwukrotnie bardziej niż prącie.
Zważywszy, iż łechtaczka przebywa głównie w ukryciu, trudno ją zmierzyć. Same kobiety mają z wielkością łechtaczki pewien problem. Zwykle nie wiedzą, jak duża jest jej łechtaczka, lub jakich rozmiarów są typowe łechtaczki, albo czy różnią się one rozmiarem. Mężczyźni nie mają takiego problemu z penisem. Znacznie więcej uwagi poświęcają swoim atrybutom i świetnie znają długość swojego penisa, jak i normy metryczne dotyczące prącia.

Słów kilka o budowie łechtaczki:
Łechtaczka złożona jest z żołędzi, trzonu i głęboko skrytych w ciele odnóg.

 

łechtaczka

Parzyste ciała jamiste łechtaczki (corpora cavernosa clitoridis) które rozpoczynają się jako odnogi łechtaczki (crura clitoridis) przyczepiają się do dolnych gałęzi kości łonowych. Mają średnio długość 4 cm, stanowiąc najdłuższą część ciał jamistych. Następnie obie odnogi biegną przyśrodkowo i w górę. Na tym odcinku pokrywa je mięsień kulszowo-jamisty (musculus ischiocavernosus). Obie odnogi łączą się nieco poniżej i do przodu od spojenia łonowego (symphisis pubica) zbiegają się w mierzący około 2 cm trzon łechtaczki (corpus clitoridis), w którym wyróżnia się część wstępującą (pars ascendens) i część zstępującą (pars descendens), która odpowiada wolnej części prącia. Przejście części wstępującej w zstępującą nazywane genu lub angulus corporis clitoridis. Trzon łechtaczki kończy się wierzchołkiem (apex), który wraz z pokrywającą go cienką skórą tworzy żołądź łechtaczki (glans clitoridis). Trzon łechtaczki łączy się ze spojeniem więzadłem wieszadłowym. Oba ciała jamiste w tej części oddziela niepełna przegroda (septum corporum cavernosum). Każde ciało jamiste jest otoczone błoną białawą (tunica albuginea). Wewnątrz ciał jamistych znajdują się jamki (lacunae), które są rozdzielone niepełnymi beleczkami (trabeculae) zbudowanymi z mięśni gładkich i tkanki łącznej. Pod wpływem bodźców nerwowych ciała jamiste wypełniają się krwią i dochodzi do wzwodu, który jest zróżnicowany osobniczo, ale nigdy nie dochodzi do zniwelowania angulus corporis clitoridis.

Najbardziej widoczną częścią łechtaczki jest jej żołądź (glans), przypominająca sercowatym kształtem miniaturkę męskiej żołędzi, z tą różnicą, że żołądź łechtaczki pozbawiona jest „otworu”.

Wszelkie ujęcia metryczne klitoris, podają długość żołędzi i trzonu, czyli widocznego fragmentu łechtaczki.
Przeciętna łechtaczka dziewczynki, mierzona od podstawy trzonu do szczytu żołędzi, ma długość 4-5 milimetrów. Z wiekiem, w miarę tego jak dziewczynka rośnie, łechtaczka zwiększa swe rozmiary i gwałtowniej rośnie podczas dojrzewania. U dojrzałych kobiet liczy średnio16-20 milimetrów, z których około jednej trzeciej przypada na żołądź, reszta jej to trzon. Jednak takie normatywne podejście do łechtaczki jest wielkim uogólnieniem, tak jak definicja wymiarów i proporcji penisa.

Żołądź łechtaczki to niezwykle unerwiona część ciała, uzbrojona w osiem tysięcy zakończeń nerwowych. To kłębowisko nerwów tłumaczy, dlaczego łechtaczka jest tak wrażliwa na dotyk. Z drugiej strony, szczególne wyczulenie na bodźce, tłumaczy dlaczego łechtaczkę należy traktować czule i dużą delikatnością. To co dla penisa jest przyjemne, dla łechtaczki może być zbyt intensywnym doznaniem, czasem nieprzyjemnym, a niekiedy bolesnym.

W trzonie mieści się względnie mało włókien nerwowych, lecz przenikają go setki drobnych naczyń krwionośnych odpowiadających za erekcję klitoris. W chwili podniecenia wzrost ukrwienia powoduje powiększenie trzonu i wypchnięcia żołędzi łechtaczki wyżej poza jej napletek. W „wzwód” łechtaczki zaangażowane są także dwa fragmenty tkanki zdolnej do erekcji, zwanej opuszką przedsionka waginy, które pompują krew do żołędzi. U podnieconej kobiety przekrwiona łechtaczka jest dwukrotnie większa niż łechtaczka w stanie spoczynku.

Wzwód prącia i erekcja łechtaczki różnią się od siebie. Łechtaczka nigdy nie może być tak twarda jak wzwiedziony penis. Dopiero niedawno odkryto przyczyny tej różnicy. „W 1996 roku zespół włoskich naukowców badających mikroarchitekturę trzonu łechtaczki doniósł, iż wbrew podręcznikom nie ma ona splotu żylnego. U mężczyzn ten ciasny węzeł naczyniowy jest głównym odpływem odprowadzającym krew z prącia; jednakże w stanie pobudzenia mięśnie trzonu prącia chwilowo uciskają na ów splot i krew, która doń napłynęła, nie może odpłynąć, stąd wzwód. Łechtaczka najwyraźniej nie ma odrębnego splotu i nie jest tak silnie unaczyniona. W stanie pobudzenia wykazuje zwiększone krążenie tętnicze, jednakże żylne nie ulega blokadzie, więc narząd ten nie przekształca się w sztywną pałeczkę. (…) Być może właśnie ów subtelny charakter obiegu krwi pozwala łechtaczce rozszerzać się i kurczyć szybko i bez ograniczeń, przynosząc kobiecie błogosławiony dar wielokrotnego szczytowania.”

Cytat zaczerpnięty z "Kobieta - geografia intymna" N. Angier

 

Wagina jak łyk wina. Rozkoszuj się nią ze znajomymi ekstatycznie, orgiastycznie.

PODZIEL SIĘ:

 

Komentarze 

 
+12 # trombka 2010-06-16 21:45
ło rany, jaka bydlacza ta łechtaczka. Nie wiedziałam, że się panoszy wewnątrz ciała. W sumie to w podnieceniu czuje się, to przyjemne napięcie i pulsowanie wewnątrz. Tylko nie wiedziałam, że to łechtaczka.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+30 # barbarzyństwo FGMkoteczek 2010-06-21 20:04
i tym bardziej, widząc to smutno mi gdy pomyślę o wielu niewinnych dziewczynkach i kobietach których łechtaczki są okaleczane w barbarzyński sposób " w imię" tradycji, by jeszcze bardziej zepchnąć je do roli przedmiotu służącego mężczyznom... :-x :cry : :cry:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-5 # podniecenieJanusz 2010-07-03 22:25
niewiesz co masz między nogami
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-76 # RE: Łechtaczka - wszystko o Klitorisjebcio 2010-07-09 18:21
niech sobie będzie taka unerwiona ta wasza łechtaczka, ale po co skoro nie ma w niej otworu. W kobietach najlepsze są szparki i duży biust. Tylko ta przegroda w nosie u dziewczyn niepotrzebna
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+42 # RE: RE: Łechtaczka - wszystko o KlitorispanTofel 2010-07-10 09:24
Może napisałbyś coś sensownego, a nie parafrazował czerstwe dowcipy?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+30 # RE: RE: Łechtaczka - wszystko o Klitorisjola 2010-09-08 18:03
zazdrośnik hehe, nie masz pojęcia czym jest przyjemność
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+18 # RE: Łechtaczka - wszystko o Klitorisolala 2010-08-18 22:48
myślę, że każda kobieta uwielbia swoją łechtaczkę. Dobra z niej przyjaciółka. Zawsze wiedzie prostą drogą do rozkoszy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+23 # ŁechtaczkaPimek 2010-09-28 19:38
Uwielbiam u mojej Pięknej ssać i słuchać jak ją to ostro podnieca,oraz jej szczytowanie kilkurazowe.No i tego wam zazdroszczę.:/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+31 # łechtaczkafranek 2000 2010-11-07 13:23
jestem facetem nie ma nic cudowniejszego od tego cudu.Pozdrawiam.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+6 # RE: Łechtaczka - wszystko o KlitorisGej 2011-04-17 20:39
Jestem gejem i w czoko jest spoko :D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-5 # RE: Łechtaczka - wszystko o KlitorisMaciuszkowaty 2011-08-28 13:47
Pępek :oops:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+12 # RE: Łechtaczka - wszystko o KlitorisBomberman 2011-09-04 00:57
Kocham lizać łechtaczkę mojej Ukochanej jest to cudowne uczucie cała sie trzęsie sprawia mi to ogromną radość
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+7 # RE: Łechtaczka - wszystko o Klitorisalek 2011-10-02 00:14
jak całuję lub liżę JĄ to moja małżonka jęczy z rozkoszy.i jest super
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # mgrPD 2011-10-05 07:20
No moja dziewczyna miała 15 minutowy orgazm wczoraj jak tam doszedłem.... A trzęsła się jeszcze przez następne 15 min.... uważam że to miejsce jest tylko do tego by sprawiac przyjemność...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-3 # Łechtaczka ....Ziom 2011-10-06 10:39
Wyluzuj PD :-?
to był atak epilepsji.
Z kobiecym orgazmem jest jaz Yeti - ponoć jest lecz nikt go nie widział :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+6 # RE: Łechtaczka - wszystko o Klitorisdunia 2011-11-15 20:27
a wy faceci lubicie większe wargi i łechtaczki??
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+4 # RE: RE: Łechtaczka - wszystko o Klitoriswojtus 2012-01-04 12:46
oczywiscie, ze te wieksze sa bardziej apetyczne.... a male wystajace wargi, czyli tzw. "fartuszek hottentotek" to jest dopiero cuuuuuudna sprawka...
PS. p o s z u k u j e takiej cudownosci., wojtek
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # RE: Łechtaczka - wszystko o Klitoristeodor 2011-12-27 23:07
gdy liżę i ssam łechtaczkę mojej żony to nieraz jęczy, tylko nie wiem czy z bólu czy z rozkoszy tak jej dobrze , że jak ja chcęmieć orgazm to pozwala mi po jakimś czasie taka jest egoistka. Ale przy moim wytrysku jeszcze raz ma orgazm,i oboje po tym zasypiamy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+14 # łechtunia - brzmi sympatyczniej...wojtus 2012-01-04 12:42
:P jezyczek jest ulubiencem przywolanej....potrafi wszystko: od delikatnych musniec, poprzez koliste ruchy lizace az do intensywnych pieszczot, gdy wargi i zeby (oj, uwaga....) przytrzymuja ten cudowny przedmiot, podczas, gdy wlascicielka wije sie - sterujac intensywnoscia doznan. reasumujac : lechtunia jest cudownym urzadzeniem... pozdrawiam jej milosnikow i wlascicielki.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # RE: Łechtaczka - wszystko o Klitorisja 2012-02-27 13:12
"Czasem traktowana jak odpowiednik penisa, nie ma jednak z nim wiele wspólnego" vs "Łechtaczka złożona jest z żołędzi, trzonu" zdecydujcie sie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+14 # RE: RE: Łechtaczka - wszystko o Klitorismarteczka 2012-02-27 14:15
@ja przeczytaj uważnie, a zrozumiesz treść artykułu. Analogia w nazewnictwie penisa i łechtaczki nie czyni z łechtaczki małego penisa. Np. w stanie silnego podniecenia łechtaczka zachowuje się zgoła odmiennie od penisa. Artykuł świetny jak wszystkie w tym portalu. Tylko dla niektórych lektura za trudna. Czytanie ze zrozumieniem to rzadki dar w tych czasach.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # ciekawy artykułlive-man 2012-04-26 12:31
Na obrazku przedstawiono dość schematycznie treść zagadnienia ale oddano sedno. Łechtaczka wygląda na nim jak byt pozaziemski i takim w istocie jest. Autorka zapomniała jedynie dodać tego, że ów byt mami a potem zniewala facetów po czym sprawia, że wysychają z tęsknoty do niej.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # ciekawy artykułZBYSZEK 2012-06-22 13:22
:-) super temat na temat łechtaczki kobiecej. dobra wiedza.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # RE: Łechtaczka - wszystko o KlitorisAdam26 2012-06-28 19:15
Szkoda że faceci nie mają czegoś takiego co służy tylko przyjemności :P
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-5 # RE: RE: Łechtaczka - wszystko o Klitorislileńka 2012-06-28 21:50
mają, może nie tak fajne i oryginalne jak łechtaczka - sutki
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-6 # ???Mirek 2012-07-26 20:59
Moi mili. Człowiek został tak skonstruowany (kobieta i mężczyzna), że ma w sobie organy służace do stworzenia potomka. Tak natura człowieka obdarzyła, że jedno ma penisa a drugie wagine. To jest wyłacznie organy służace do podtrzymania gatunku. Tylko, że naukowcy dopatruja się w łechtaczce jako instrumencie służacym wyłacznie do rozkoszy. On nie jest do rozkoszy jak i cały sex. Tylko ma na celu podtrzymanie gatunku. profesory, doktory seksuologii dopatruja sie w waginie i łechtaczce organu wyłacznie do rozkoszy. To tylko naukowe teorie dla osiagnięcia tytułów profesorskich, doktorskich, pisania ksiażek na ktorych zarabiaja.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # RE: ???Uczeń 2012-10-09 11:45
Cytuję Mirek:
Tylko, że naukowcy dopatruja się w łechtaczce jako instrumencie służacym wyłacznie do rozkoszy. On nie jest do rozkoszy jak i cały sex. Tylko ma na celu podtrzymanie gatunku.


Jak się rozmnaża poprzez łechtaczkę?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+3 # własnyZBYSZEK 2012-10-09 12:25
:lol: BARDZO LUBIĘ DOTYKAĆ ŁECHTACZKĘ u DZIEWCZYNY.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+3 # RE: własnyMargot 2014-05-15 13:53
Cytuję ZBYSZEK:
:lol: BARDZO LUBIĘ DOTYKAĆ ŁECHTACZKĘ u DZIEWCZYNY.Dobrze, że nie u chłopaka :D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+3 # łechtaczkapryska 2013-06-23 02:13
Mnóstwo błędów gramatycznych jest w tym, co piszecie. Łechtaczka jest kobiecie potrzebna po to, aby osiągnąć orgazm / mieć radosne współżycie z mężem po urodzeniu dziecka, kiedy to srom jest często nacięty, i tak szybko się nie regeneruje, także nie ma tak silnych reakcji na bodźce seksualne. Jest potrzebna w tym celu, aby obojgu dać radość i spełnienie wtedy, gdy pochwa tej rozkoszy odebrać nie może. Oto całą tajemnica.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Seks oczami kobiet - WAGINA.com.pl
portal dla kobiet - WAGINA.com.pl
portal dla kobiet - WAGINA.com.pl
portal dla kobiet - WAGINA.com.pl

Gorące tematy

19 seksualnych ciekawostek

 

19 seksualnych ciekawostek

Czy wiedzieliście, że pocałunki obniżają poziom cholesterolu, a panowie z piwnym brzu...
Porozmawiajmy o kobiecej masturbacji

 

Porozmawiajmy o kobiecej masturbacji

Masturbacja. Oni to robią. One to robią. Oni mają na to setki określeń. One żadnego,...
Pussy Portraits: cipka ma wiele oblicz

 

Pussy Portraits: cipka ma wiele oblicz

Zerka się na nią ukradkiem, nie mówi się o niej, a jeszcze trudniej o nią pyta – ci...
Jej wysokość łechtaczka: co musisz o niej wiedzieć

 

Jej wysokość łechtaczka: co musisz o niej wiedzieć

Jest mniejsza od penisa, a może od niego więcej, mocniej, częściej  - jej wysokość ...
Poszukiwacze zaginionego punktu G

 

Poszukiwacze zaginionego punktu G

Punkt G podzielił naukowców, kobiety i wielu przygodnych poszukiwaczy – jedni go znale...
Antykoncepcja: od odchodów krokodyla po prezerwatywę

 

Antykoncepcja: od odchodów krokodyla po prezerwatywę

Wczesna antykoncepcja bazowała często na wierzeniach, rytuałach i działaniach paramedy...
Antyczne imiona łechtaczki i etymologia słowa clitoris

 

Antyczne imiona łechtaczki i etymologia słowa clitoris

Rodzima „łechtaczka” zdaje się wywodzić od łechtania, dotyku, pieszczoty i jest je...
Wielka Cipa - serce Rzeszowa

 

Wielka Cipa - serce Rzeszowa

W samym centrum Rzeszowa na terenie należącym obecnie do zakonu oo. bernardynów stoi Wi...